"A közszféra már nem alkalmas a további fogyókúrára. Ha ez tovább folyik, az már a kiéheztetéssel, éhenhalással lesz egyenlő” - röviden így reagált Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján az Orbán-kormány a szektor további lefaragását érintő terveire.
Öt-tíz százalékos leépítés jöhet
Mint ismert, a kabinet a minisztériumoknál öt, a háttérszervezeteknél pedig tíz százalékkal csökkentené a foglalkoztatottak létszámát 2011-ben, míg a közszféra egészében általánosan öt százalékkal kívánja visszafogni a költségeket - legalábbis ezt tartalmazza a költségvetési szervek 2011. évi gazdálkodásának tervezésére vonatkozó körirat.
Fehér József úgy véli, ha valóban megvalósulnak a tervek, az a közszolgáltatások működésének ellehetetlenüléséhez vezetne - azaz nem csak a szektor, hanem az egész ország veszítene. Emlékeztetett arra, hogy 2006 óta fogy a közszféra - a benne dolgozók száma 850 ezerről mintegy 680 ezer főre apadt az elmúlt négy-öt évben, ami húsz százalékos leépítésnek felel meg.
Nincs esélyük az utcára kerülőknek?
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke szerint az elbocsátott dolgozók általában nem tudtak elhelyezkedni a versenyszférában - többségük munkanélküli lett vagy az előrehozott nyugdíjat választotta. Úgy véli, a mostani leépítés során utcára kerülőknek semmi esélyük nem lenne arra, hogy munkát kapjanak.
Utóbbi megállapításnak némileg ellentmond, hogy - a KSH adatai szerint - a versenyszférában mintegy fél éve javulnak a foglalkoztatottsági mutatók. Az idei első hét hónapban átlagosan 1 millió 810 ezren dolgoztak ebben a szektorban - bár ez még mindig 1,6 százalékkal kevesebb, mint 2009 azonos időszakában, májustól a létszám már meghaladta az előző év azonos időszakit, az előző hónaphoz viszonyítva pedig már februártól folyamatos növekedés tapasztalható.
A költségvetési szférában viszont csupán a mintegy 85 ezernyi közmunkásnak köszönhető, hogy 4,5 százalékkal 769 ezer főre nőtt az alkalmazottak száma egy év alatt az idei első hét hónapban - őket nem számítva 0,3 százalékos mínusz lenne 2009 első hét hónapjához képest.
Az mfor.hu azon kérdésére, hogy miért ne lennének képesek munkát találni a közszolgák a bővülő versenyszférában, Varga László annyit válaszolt: az elmúlt húsz évben azt tapasztalták, hogy a fűnyíróelv szerint bekövetkezett leépítések során állásukat elveszítő közalkalmazottak máshol nem találnak állást - ennek feltételezett okát nem közölte.
"Nem hatékony? Ez demagógia"
Azon felvetésünkre, mennyire érzi jogosnak a közszféra hatékonyságot nélkülöző működésére vonatkozó kritikákat, úgy fogalmazott: ez demagógia, amelyet egyes politikai erők és a multik terjesztenek. Szerinte a közszférában a hatékonyságot nem lehet úgy mérni, mint például az iparban, és amúgy sem áll elég pénz és erőforrás rendelkezésre a rendszer hatékony működtetéséhez.
Varga László összességében elfogadhatatlannak tartja az Orbán-kormány leépítési terveit, és ha azokon nem változtatnak, "nyomatékosabb eszközök"-et is bevetnek majd nemtetszésük kifejezésére.
A sztrájk csak a végső eszköz
Fehér József emlékeztetett arra, hogy a SZEF az elmúlt négy évben ötször vonult utcára érdekei érvényesítése érdekében. Sztrájkot egyelőre nem helyeznek kilátásba - elmondása szerint erre csak akkor kerülhet sor, ha nincs más megoldás.
Ennek megelőzése érdekében a SZEF felszólítja a kormányt, hogy - az Országos Érdekegyeztető Tanácson túl - hívja össze az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács ülését is, és vitassa meg velük elképzeléseit.
Wéber Balázs
mfor.hu