Magyarországon általában az emberek önmagukat becsületes adófizető állampolgárnak tekintik, ugyanakkor minden második szomszédjukra adócsalóként tekintenek - derül ki a Progresszív Intézet által megrendelt felmérés összegzéséből.
Teszik ezt a polgárok ráadásul úgy, hogy a kisebb vagy nagyobb adózással kapcsolatos szabálysértéseket a többség elfogadhatónak, sőt teljesen jogosnak tartja. A társadalom kettős mércéje további kérdésekben is megmutatkozik: míg szorult helyzetben a kormánytól nem szívesen fogadja el, hogy a kiadáscsökkentés eszközéhez nyúl az egyensúly helyreállítását illetően, addig saját háztartásukban a megkérdezettek jelentős többsége ezt az eszközt használná.
A Progresszív Intézet által megrendelt kutatásából az is kiderül, hogy a megkérdezettek szerint az emberek több mint fele - 53 százalék - használ kiskapukat adózásuk során. Ehhez képest arra a kérdésre, hogy "Ön került-e már meg adójogszabályt?", a megkérdezettek nagy többsége - 84 százaléka - nemmel válaszolt, míg mindössze 8 százalék válaszolt igennel.
Az átlagnál magasabb arányban vallották be a fővárosiak, valamint a közép-, illetve felsőfokú végzettséggel rendelkezők, hogy kerültek már meg adójogszabályt. Ahhoz képest, hogy az emberek mennyire becsületesnek tartják magukat adózás szempontjából, az adócsalások súlyosabb vagy enyhébb formáit illetően meglehetősen megengedő állásponton vannak.
Csak a másodállásból szerzett jövedelem bevallását tartja a többség elfogadhatatlan adócsalásnak - 51 százalék, de azt például a társadalom nagy része normálisnak gondolja, hogy a fizetés egy része borítékban érkezik, azaz jövedelme egy része után az állampolgár nem adózik. A megkérdezettek több mint a fele - 53 százalék - részben semmi kifogásolnivalót nem lát ebben a gyakorlatban, részben megbocsátható kis simlisségnek tekinti.