4p

A lehető legjobb, "Aaa" adósosztályzattal ellátott gazdaságok besorolásai jelenleg jól alátámasztottak, bár közülük többnek, például az Egyesült Államoknak a közfinanszírozási helyzete "feszített" - áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott új szektorelemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő harmadik alkalommal állította össze "Aaa Sovereign Monitor" című helyzetértékelését, amely az elit adóskategóriába tartozó gazdaságokra összpontosít.

A cég az új elemzésben megállapítja: jelenleg a nagy "Aaa"-gazdaságok közül az Egyesült Államok és Nagy-Britannia "adósságelviselő képessége" - vagyis a költségvetési bevételekhez mért kamatfizetési kötelezettsége - a legfeszítettebb, de mindkét ország továbbra is jelentős kapacitásokkal bír a helyzet kiigazítására.

Az Egyesült Államok adósság- és bevételi helyzetéről szóló fejezetben a Moody's kiemeli: a 2011-es pénzügyi évre beterjesztett költségvetés 10,6 százalékos GDP-arányos hiánycélja a legmagasabb 1946 óta. Mindeközben az államháztartási bevételeknek a hazai össztermékhez mért aránya a 2009-2010-es pénzügyi évben 1950 óta a legalacsonyabb lesz.

Moody's számításai szerint a szövetségi államok és a helyi önkormányzatok adósságát is tartalmazó államadósság-ráta a hazai össztermékhez mérve az idén eléri a 92 százalékot, 2013-ra pedig a 101 százalékot.

A hitelminősítő szerint azonban az államháztartási bevételekhez mért kamatfizetési kötelezettségek még e nagyon magas adósságráta esetén is csak valamivel haladnák meg a 10 százalékot, ami még messze lenne az "Aaa-Aa" adósbesorolási demarkációs vonaltól.

A költségvetési tervezetben szereplő tízéves előretekintés ugyanakkor mind a GDP-arányos adósság, mind a bevételarányos kamatterhek folyamatos növekedését mutatja, és az előrejelzési időszak végére ez utóbbi mutató az 1980-as években mért csúcspont környékére, hozzávetőleg 18 százalékra emelkedne. Ráadásul a különbség az, hogy most az adósságtömeg mérete miatt növekedne erre a szintre a bevételarányos kamatráta, az 1980-as években viszont a pénzügypolitika által magasan tartott kamatszint volt az ok, és ahogy a monetáris politika annak idején enyhült, ez az adósságmutató is javult - áll a Moody's elemzésében.

A cég szerint ha ez az adósságpálya valósul meg, az "egy bizonyos ponton" már lefelé ható nyomást gyakorolhat az amerikai szövetségi kormány "Aaa" adósbesorolására.

Nem ez az első olyan hitelminősítői figyelmeztetés, amely arra utal, hogy távlatilag veszélybe kerülhet az amerikai adósosztályzat.

A Fitch Ratings az év elején megerősítette az Egyesült Államok lehető legjobb - e cég metodikájában "AAA" jelzéssel jelölt - kormányadósi besorolását. Ehhez fűzött londoni elemzésében azonban a Fitch is kiemelte: ha az amerikai kormány nem hoz "nehéz adó- és kiadási döntéseket" az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok elit "AAA" adósi státusára.

A Fitch becslése szerint az amerikai államháztartási deficit tavaly a hazai össztermék 11,4 százaléka volt, és az idén is még 11 százalék, jövőre pedig 8,5 százalék lesz.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's tavaly - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia szintén "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.

A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a GDP-arányos brit államháztartási hiány a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben, független londoni elemzők szerint azonban a deficit közelebb lesz a 14 százalékhoz.

A brit kilátás tavalyi rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!