A Bloomberg vasárnap megjelent cikkében több kelet-európai alap befektetési vezetőit kérdezte a választások után várható helyzetről. A válaszoló nemzetközi szakemberek összesen 5,5 milliárd eurónyi vagyont kezelnek a régióban, így véleményüket nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Adócsökkentés, magasabb hiány
Három héttel a választások első fordulója előtt mindenki számára biztosnak látszik, hogy a Fidesz lesz a befutó. Az ellenzéki párt korábban azonnali adócsökkentést és a jelenlegi tervben szereplő 3,8 százalékosnál magasabb költségvetési hiányt valószínűsített. A párt néhány politikusa szerint a deficit akár kétszerese is lehet a tervezettnek.
Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt a párt múlt heti nagygyűlésén megismételte, hogy azonnali adócsökkentést terveznek a növekedés beindítása érdekében, illetve növelni akarják a foglalkoztatást. Ugyanakkor konkrétumok továbbra sem hangzottak el arról, hogy ezeket pontosan hogy képzelik el a Fidesznél.
A nemrég megjelent hivatalos választási programban többek között egyszerűbb adórendszert, jelentősen csökkenő bürokráciát ígért a Fidesz, így közvetlenül 300-500 milliárd forinttal mérsékelné a vállalkozások egy évre jutó költségeit. Emellett a párt továbbra is azt vállalja, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet hoz létre, szerintük ehhez bizalomra és kiszámítható gazdasági/politikai környezetre van szükség, ami erős költségvetést, stabil költségvetési politikát és kevesebb bürokráciát kíván meg.
A jelek szerint a befektetők nem tartanak a kormányváltástól. Margarete Strasser, a Pioneer Investments Austria szakembere például a Bloomberg kérdésére elmondta: szerinte a Fidesznek is meg kell tennie a szükséges lépéseket, ebbe pedig a költségvetés konszolidálása is beletartozik.
"Az intézkedéseket tekintve szerintem a Fidesz sokkal piacbarátabb lesz, mint amit a jelenlegi retorikája mutat" - nyilatkozta Stephen Gardyn, az 500 millió eurónyi régiós államkötvényt kezelő KBC Asset Management szakembere. Szerinte jelenleg a Fidesz mondatai mögé kell nézni, nem szabad mindent elhinni, amit a választások előtt mondanak a párt politikusai.
Külső nyomás
A gazdaságpolitika alakítása várhatóan a tavaszi választások után is komoly külső nyomás alatt lesz, ugyanis a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és hazánk többi hitelezőjének bármilyen kormánnyal szemben erős az alkupozíciója - véli Bartosz Pawlowski, a BNP Paribas munkatársa.
A korábbi megnyilatkozások alapján a Fidesz arra készül, hogy újratárgyalja az IMF-hitelmegállapodást, és megpróbáljon magasabb hiánycélt kialkudni a nemzetközi szervezeteknél. Korábban arról lehetett hallani, hogy a Valutaalap ebbe akkor menne bele, ha a következő kormány hajlandó lenne végre nekilátni a strukturális reformoknak.
"Magyarország hitelezői nem tolerálnának egy néhány százalékosnál nagyobb túllövést a deficitcélt illetően" - mondta a Bloomberg kérdésére Orbán Gábor, az Aegon Alapkezelő szakértője. A Fidesz számára sokat segíthet a reformok végrehajtásában, ha sikerül kétharmados többséget szerezniük a tavaszi választásokon.
"Jelenleg egy pozitív szcenárió rajzolódik ki a piacon: a befektetők most úgy gondolják, hogy végre lesz Magyarországon egy kormány erős mandátummal, mely képes cselekedni" - véli Orbán Gábor.
A piacon sokan attól félnek, hogy a Fidesz a választások után laza költségvetési politikát fog folytatni. "Orbán nem idióta. Valószínűleg nagyon óvatosan fogja alakítani a csomagokat" - véli Tim Haughton, a Birminghami Egyetem Kelet-Európával foglalkozó tanszékének professzora.
Menedzsment Fórum