Az átlagnál pesszimistább előrejelzéseket közölt csütörtökön a Quaestor. A cég elemzői szerint az valószínű, hogy az idei a fordulat éve lesz, de a fordulat iránya továbbra is kérdéses, egyelőre túlzott az optimizmus a piacokon.
V kontra W
„Azt érzékeljük a piacon, hogy a fellendülést illetően jelenleg egy küzdelem zajlik a „V” és „W” szcenáriók támogatók között” – vázolta fel Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője. A szakember szerint a reálgazdaság egyelőre nem erősíti meg az optimista várakozásokat.
Az elemző szerint az idei évet három fő tényező határozhatja meg: a jegybankok viszonyulása a növekedéshez, a bizalom, illetve az infláció alakulása. „Az idei év legnagyobb kérdése valószínűleg a munkanélküliség lesz a világ minden részén. A legtöbb régióban most úgy tűnik, mintha elért volna valamilyen tetőt ez, de szerintünk még nem ez lesz a csúcs” – vázolta fel Háda Bálint.
A szakember szerint további sokkok jöhetnek még, melyek veszélyeztethetik a várt gyors fellendülést Ilyen sokk lehet például az adósságválságok esetleges továbbgyűrűzése, mely bizalmi válságot okozhat. Emellett a banki veszteségleírások terén lehetnek még negatív meglepetések, illetve az emelkedő olajár és a fokozódó protekcionizmus okozhat problémákat.
Háda Bálint szerint az európai országok nem fogják hagyni csődbe jutni Görögországot, ugyanis a kontinens nagyhatalmainak is érdeke, hogy az eurózónában ne legyen semmi komolyabb probléma.
Borús kilátások
A magyar gazdasággal kapcsolatban is kifejezetten pesszimista várakozásokat közölt Háda Bálint, aki szerint jelenleg túlságosan bíznak a befektetők a gyors kilábalásban. „Mi óvatosan optimisták vagyunk, szerintünk nagy a valószínűsége, hogy nem lesz gyors fellendülés idén” – emeli ki az elemző.
A Quaestor szakembere szerint a második negyedév lehet majd kulcsfontosságú, ugyanis akkor derülhet ki, hogy a eddig mesterségesen élénkített növekedés megáll-e a saját lábán. Háda Bálint szerint az általános vélekedéssel szemben itthon is növekedhetnek idén az inflációs várakozások. Ezeket részben az olajár emelkedése, részben pedig a hazai vállalatok növekvő kamatterhei okozhatják.
„A munkanélküliségben is további emelkedést várunk, hiszen most már a tavalyi kedvezőtlan év alapján fogják minősíteni a bankok a cégeket, ami további nehézségeket okozhat a hitelezésben” – véli az elemző.
Emellett az utóbbi időszakban megjelent 5 százalék alatti alapkamat-várakozásokat is merésznek tartja a Quaestor elemzője, hiszen szerinte ha a világon mindenhol kamatot emelnek, akkor abból az MNB sem maradhat ki.
Túlértékelt az OTP
A hazai tőzsdei cégek árfolyamával kapcsolatban Háda Bálint elmondta: a jelenlegi szintek nem feltétlenül indokoltak. „Úgy tűnik, hogy a befektetők nem a 2010-es, hanem már a 2011-es eredményeket árazzák be” – véli a szakember.
Az OTP-vel kapcsolatban az elemző kifejtette: az, hogy a menedzsment nem közölt hivatalos profitcélt az idei évre, így fokozódhat a részvény volatilitása, hiszen nem lesz mihez viszonyítani a befektetőknek. A Quaestor szakemberei egyébként 4930 forintos célárfolyamot határoztak meg a bankpapírokra.
„Tavaly elsősorban a forint gyengülése miatt nőtt a problémás hitelek aránya. Idén ezt a szerepet átveheti a magas munkanélküliség, azaz hiába lehet stabil a forint, mi a problémás hitelek arányának további emelkedésére, illetve magas szinten maradására számítunk” – mondta el Háda Bálint. A fentiek miatt szerinte jelenleg túlértékeltek az OTP-részvények a piacon.
A Molra 17 300 forintos célárfolyamot határozott meg a Quaestor, Háda Bálint szerint a 2012-re tervezett célok túlzottak a menedzsment részéről, ugyanis jelentős kockázatok lehetnek a gazdasági növekedésben. „Az olaj ára emelkedni fog, de a finomítói termékekhez kapcsolódó kereslet és haszonkulcs a vártnál kisebb mértékben emelkedhet” – véli a szakember.
Beke Károly
Menedzsment Fórum