7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány úgy állítja be a jelenlegi helyzetet, hogy - feltéve, ha valaki nem éhezik - minden kedvezményt el lehet venni, fejtette ki az mfor.hu-nak adott interjúban Soós Károly Attila. A Magyar Tudományos Akadémia munkatársa szerint a közalkalmazottak 13. havi járandóságát most különleges kegyként tüntetik fel, holott ezt eredetileg azért vezették be, mert ezen a területen valóban nagyon alacsonyak a jövedelmek. A kormány most mindent el akar venni, ami nem bér, mert az szerinte indokolatlan osztogatás, véli az SZDSZ volt parlamenti képviselője. Ezen segítene, ha meg tudnánk állapodni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) arról, hogy az idei költségvetési hiány magasabb lehet három százaléknál.

- Múlt hét vasárnap hirdetett programot Bajnai Gordon újonnan megválasztott miniszterelnök. Ám furcsa mód a közvélemény alig tud valami biztosat a tervezett „fájdalmas” lépésekről.

- A Bajnai-program inkább egy adótanácsadói ötletrohamnak tűnik, amely jobbára különböző költségvetési nyírások gyűjteménye. Nagyon kevés elemzés olvasható benne, és alig van adat arra vonatkozóan, hogy miként alakulnak a lakosság életkörülményei. Csak a fogyasztásra vannak bizonyos becslések. Én a magam részéről már négy és fél évtizede olvasok párt- és kormányprogramokat, de ilyet még nem láttam. Egyszerűen érthetetlen, miért nincs benne egy táblázat, amelyből a legfőbb makroadatok kiderülnek. Az egész kormányprogram csak arról szól, hogy hol lehet valamennyi pénzt összeszedni.

- Korábban már Simor András jegybankelnök esetében is felvetették, hogy hozzáállása nem makroközgazdász szemléletű. Úgy véli, hogy ez a Simorhoz hasonlóan szintén a Deloitte-tól érkező Oszkó Péter pénzügyminiszter politikáján is meglátszik?


- Míg Simor András mögött vannak közgazdasági elemzők, addig ez Oszkó programjánál nem érhető tetten.

- Egy makroközgazdászokból álló csapat programja mennyiben nézne ki másképp?

- Egyrészt elemeznék, miként alakulnak az általános gazdasági folyamatok. A Bajnai-programban némi elemzés van az exportról, de nincs szó az importról. Ha az ember nagyon akarja, akkor a fizetési mérleg deficitje alapján valamit el lehet képzelni a behozatalról, de azért így nagyon hiányos a program.

Másrészt a makroközdászok pontosan tudják, hogy nálunk azért nem olyan kirívóan magas az állami újraelosztás aránya. Észak-Európában magasabb, Hollandiában mintegy annyi mint nálunk, és elsősorban a balti országokban igazán alacsony. Vagyis ez az alaptétel sem helytálló; persze az újraelosztást csökkenteni kell, de az egy másik kérdés, hogy éppen most jött-e el erre az idő.

- Vagyis, ha jól értem, nem osztja azt a nézetet, hogy a magyar gazdaság versenyhátránya a rossz adórendszerből fakad?


- De, termesztésen az adók túl magasak, csak a pillanatnyi helyzetben ennek nincs túl nagy jelentősége. Exportunk nagy része elektronikai- és autóipari részegység, amelynek a költségei hosszútávon nagyon lényegesek. A mostani válság idején azonban ezekből annyit fognak megvenni tőlünk, amennyit el tudnak adni. Ezért a Bajnai-program azon törekvése, hogy a járulékokat csökkentse, ebben a válságban teljesen felesleges. Nem érdemes most ezért az egész adórendszert felforgatni, a krízis már önmagában is hoz elég felfordulást.

- Az áfa-emeléssel majdnem mindenkit meglepett a kormány, hiszen az új áfakulcs nem a Gyurcsány Ferenc ex-miniszterelnök által februárban előrevetített 23, hanem 25 százalék lesz.

- Szerintem két százaléknál nagyobb mértékben semmiképp sem szabadott volna emelni az áfakulcsot, másrészt a növelés célja pillanatnyilag felesleges. A költségvetés hiányának mérséklése érdekében elképzelhető a forgalmi adó emelése, ám a járulékcsökkenés miatt ezt mégsem kellene meglépni. Az öt százalékos felső kulcs emelésnek pedig komoly inflációs veszélye van.

- A kormány ma úgy számol, hogy 5,5-6 százalékos visszaesés mellett ragaszkodik a három százalékos hiányhoz, másrészt végrehajt egy adóátrendezést.

- A Nemzetköz Valutaalap (IMF) napokban közzétett világgazdasági előrejelzése nagyon pesszimista, és rettentően tart bizonyos kedvezőtlen folyamatoktól. Az IMF most nyilvánvalóan belemenne abba, hogy nálunk nagyobb legyen a hiány, mint a GDP három százaléka. Ilyen dekonjunktúrában öngyilkosság újabb korlátozásokat bevezetni, mert azok csak tovább súlyosbítják a válságot.

- A későbbiekben nem lenne túl nagy probléma, ha hagynánk elszaladni a hiányt 4-5 százalékig?

- Természetesen minél kisebb az államadósság, annál jobb. De jelenleg túl nagy áldozatot kívánna a hiány három százalékon tartása. Kósza hírek szerint az IMF engedne egy-két százalékpontot. Ez arra lenne elég, hogy kevesebb társadalmi- és politikai feszültség keletkezne.

- Akkor mégis miért ragaszkodik a kormány a három százalékos hiánycélhoz?


- A gazdaságpolitikának az a kimondatlan célja, hogy gyorsan felvegyenek minket az európai árfolyamrendszerbe (ERM II.), illetve azon keresztül az euróövezetbe. Természetesen jó lenne, ha mondjuk 280 forintos euróárfolyamon beléphetnénk az ERM II.-be, de ennek sajnos semmiféle realitása sincs. Az Európai Központi Bank, bármilyen jó tanulók vagyunk is, most nyilvánvalóan nem kér belőlünk, hiszen fél a saját gondjaitól.

- A három százalékos céllal az is a probléma, hogy lassan már most elérjük az egész évre tervezett hiányt.


- Nyilvánvaló, valamilyen mértékű megszorítást lehet csinálni, hogy a deficit ne legyen több 4,5 százaléknál. Viszont egy őrült restrikciónak nincs értelme, ha csak nem akarjuk teljesen szétzilálni az országot.

- Mit ért „őrült restrikció” alatt?

- A kormány úgy állítja be a jelenlegi helyzetet, hogy - feltéve, ha valaki nem éhezik - minden kedvezményt el lehet venni. Például a közalkalmazottak 13. havi járandóságát most különleges kegyként tüntetik fel, holott ezt azért vezették be, mert ezen a területen valóban nagyon alacsonyak a jövedelmek. Elég furcsa eljárás, hogy ezt szó nélkül elveszik, és nem foglalkoznak azzal, miként változnak a társadalmilag elfogadott jövedelemarányok. De most mindent el akarnak venni, ami nem bér, mert az szerintük indokolatlan osztogatás. Ez azonban nem így van, másrészt a társadalmi jövedelemelosztást nem lehet egyik napról a másikra szétverni.

- Olyan sajtóhírek is felröppentek, hogy az októberben felvett 25 milliárd dolláros hitel nem tart ki jövő tavaszig, hanem már idén ősszel elfogy.

- Erre sajnos van tendencia, és elképzelhető, hogy erősen lecsökken a valutatartalék. Ezért is kell ismét tárgyalni a Valutaalappal. Igaz, a múlt héten éppen sikerült eladni a magánpiacon magyar államkötvényeket, még a tízéves futamidejűket is, és a kamatlábuk sem volt olyan borzasztóan magas. De ha nem sikerül ezt a piacot felfuttatni, akkor arra kényszerülünk, hogy sokáig az IMF finanszírozását kell igénybe vennünk.

- Ahogy kiveszem a szavaiból, úgy látja, hogy amilyen nehezen hangolódott rá a válságra a kormány, most annyira pánikol?

- Igen, kicsit pánikolnak, és tele vannak messianisztikus lendülettel. A politikusok általában legszívesebben nem tesznek semmit, mert félnek a vesztesek ricsajától, de a Bajnaiék tényleg nem igazán politikusok: nem akarnak a választásokra kiállni. Ezért előbb vágnak, utána mérnek. De persze kell nekik az MSZP támogatása. Utóbbi nem biztos, és amit június 7-ig nem szavaznak meg, azt később már bizonyosan nem fogják. Abban az esetben ugyanis csúnyán elbukják az EP-választást.

Sajnos, van egy alapvető félreértés. A kormány - a közgazdász kollégák nagy részével együtt - úgy reagál a világválságra, mintha a mi a rossz magatartásunkból fakadó bajokkal állnánk szemben. A megoldást az újraelosztás csökkentésében vélik látni. Pedig az íreknél a legsúlyosabb a recesszió, ahol alacsony az újraelosztás. Ez nem egy olyan típusú válság, amire így kellene reagálni. Most a legfontosabb lenne, hogy tárgyaljunk az IMF-fel. Az ő szakértőik pontosan átlátják a helyzetet, és - az euróövezetet tőlünk óvni kívánó Európai Központi Banktól eltérően - értünk való felelősséggel viselkednek a velünk való kapcsolatokban.

Varga M István


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!