2p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rosszkor születtek: a gazdasági világválság idején léptek a munkaerőpiacra, az időzítés terhét pedig azóta is nyögik.

A nyolcvanas években született milleniáloknál senki sincs rosszabb helyzetben, írja a Business Insider a Federal Reserve Bank of St. Louis jelentésének átrágása után. Az USA-ban tapasztalható körülményeket vizsgáló tanulmány ugyanis rámutatott, hogy a fiatal felnőttek ezen csoportja született a legszerencsétlenebb időzítéssel, mely életük jelentős részére rányomja a bélyegét.

A születésük időzítése azért volt a lehető legrosszabb, mert így akkor léptek a munkaerőpiacra, amikor beütött a 2008-as pénzügyi világválság. A jelentés szerint a '80-as évek milleniáljai 34 százalékkal élnek alacsonyabb anyagi színvonalon ahhoz képest, mint ahogy akkor élnének, ha nem történt volna meg az egy évtizeddel ezelőtti gazdasági összeomlás. A krach minden korosztályt másként érintett, a '70-es évek szülötteinél a differencia 18 százalékos, a '60-asok szülötteinél pedig 11 százalékos különbséget hozott ki a felmérés.



A '80-as évek millenniáljai akkor léptek a munkaerőpiacra, amikor 10 százalékos volt a munkanélküliség az USA-ban. A fizetések is gyengélkedtek, mert bár a hetvenes évekhez képest az azóta eltelt időben 67 százalékos volt az USA-ban általános béremelkedés, ennek üteménél sokkal jobban nőttek a lakbérek, az ingatlanárak, az oktatás, az egészségügy, a szórakozás - tehát úgy általánosságban az élet költségei. A kérdéses korcsoport általános tapasztalata az, hogy a drága diploma nem váltható jól megfizetett munkára, így viszont nincs miből törleszteni a tetemes diákhitelt - illetve mindig ott van a hitelkártya kiaknázásának a lehetősége, de azzal meg csak egyre több tartozást pakol a saját nyakába az ember. A nyolcvanas évek milleniáljai folyamatosan azon dolgoznak, hogy behozzák a lemaradásukat, mást nem is ismernek. (Ez, mint tudjuk, Európában sincs másként.)

A kutatás viszont megcsillant némi reményt a mai harmincasoknak: azzal zár ugyanis, hogy a diplomások magas aránya és a (kényszer)spórolási idő kitolódása miatt elképzelhető, hogy a generáció gazdagodási röppályája egyszer csak elkezd meredeken felfelé ívelni, és később behozzák a lemaradást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!