- Az első négy lengyel Leopard tankok megérkeztek Ukrajnába. „Lengyelország és Európa az Ön oldalán áll. Biztosan nem hagyjuk el önöket, támogatni fogjuk Ukrajnát az Oroszország feletti teljes győzelemig” – mondta Morawieczki lengyel miniszterlenök Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett az orosz invázió első évfordulója alkalmából tett kijevi látogatásán.
- Zelenszkij pénteki országos beszédében azt mondta népének, hogy egy évnyi fájdalom, bánat és egység során legyőzhetetlennek bizonyultak.
- Az Egyesült Államok bejelentette, hogy több mint 10 milliárd dolláros támogatást ajánl Ukrajnának. Antony Blinken államtitkár szerint az alapok kulcsfontosságúak Ukrajna számára, és biztosítják, hogy az ukrán kormány továbbra is kielégíthesse „polgárai kritikus szükségleteit, beleértve az egészségügyet, az oktatást és a segélyszolgálatokat”.
- Washington egy további biztonsági támogatási csomagot is bejelentett Ukrajna számára. A Biden-adminisztráció közleménye szerint „több új pilóta nélküli légi rendszert (UAS), pilóta nélküli légi ellenrendszert (C-UAS) küldenek Ukrajna légvédelmének megerősítésére, az elektronikus hadviselést észlelő berendezések pedig megerősítik Ukrajna képességét Oroszország visszaverésére.
- Svédország legfeljebb 10 Leopard harckocsit és légelhárító rendszert küld Ukrajnába – közölte Ulf Kristersson miniszterelnök és Pål Jonson védelmi miniszter.
- Justin Trudeau kanadai miniszterelnök azt mondta, országa további négy Leopard 2 fő harckocsit fog biztosítani. A további tankok nyolcra növelik a Kanada által biztosított tankok számát.
- Az Európai Unió további támogatást ígért több millió ukrán menekültnek, akik Oroszország inváziója óta hagyták el országukat.
- Az amerikai szenátus többségi vezetője, Chuck Schumer szolidaritást ígért az Egyesült Államoknak Ukrajnával. „Egy évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin elkövette legnagyobb hibáját, amikor alábecsülte Ukrajna eltökéltségét. Azóta bátorságot, hazaszeretetet és vitézséget látunk, amelyet Zelenszkij elnök és az ukrán nép személyesített meg” – mondta a demokrata.
- A G7 további gazdasági, katonai és pénzügyi szankciókat jelentett be Oroszország ellen. Intézkedéseket ígért az orosz gyémántexport ellen, figyelmeztetve, hogy az Oroszországot a szankciók elkerülésében segítő harmadik országoknak „súlyos költségekkel kell szembenézniük”. A G7-ről úgy gondolják, hogy „végrehajtási koordinációs mechanizmust” hoz létre, hogy megakadályozza a már kiszabott szankciók kijátszását.
- Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy megtiltja minden olyan termék exportját, amelyet Oroszország eddig a csatatéren használt. A lista több száz árut tartalmaz, beleértve a repülőgép-alkatrészeket, rádióberendezéseket és elektronikus alkatrészeket. A brit kormány szankciókkal is sújtja az orosz állami tulajdonú Roszatom atomenergia-vállalat vezető tisztségviselőit, akik Ukrajna szerint bűnrészesek a zaporizzsja atomerőmű személyzetének és gyermekeiknek a lefoglalásában és kényszerű állampolgárságváltásában.
- Egy hét hágai meghallgatás után a három nemzetközi jogi szakértőből álló testület kiadta a végzést, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy „tegyen meg minden szükséges lépést annak biztosítására, hogy egy jogi hatáskörrel rendelkező bíróság vádat emeljen Putyin ellen, és tegye meg a megfelelő intézkedéseket a letartóztatás érdekében, s az elkövetőt, és a lehető leghamarabb bíróság elé állítsák egy hivatalos ukrán bíróság előtt”.
- Zelenszkij üdvözölte a tűzszünetre vonatkozó kínai javaslat egyes elemeit Oroszország Ukrajna elleni háborújában. A kínai kormány béketárgyalásokra szólított fel, miközben felszólította az összes felet, hogy kerüljék el a nukleáris eszkalációt és fejezzék be a civilek elleni támadásokat. „Kína megmutatta a gondolatait. Úgy gondolom, hogy az a tény, hogy Kína elkezdett beszélni Ukrajnáról, nem rossz” – mondta Zelenszkij.
- Oroszország nagyra értékelte Kína azon tervét, hogy megoldja az ukrajnai konfliktust, és nyitott az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett céljainak politikai és diplomáciai eszközökkel való megvalósítására – mondta Maria Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője . Ez azonban az „új területi realitások” elismerését is jelentené Ukrajnában – mondta Zaharova, utalva arra, hogy Oroszország egyoldalúan annektálta négy ukrán régiót – Donyecket, Luhanszkot, Herszont és Zaporizzsját –, valamint a Krím-félszigetet.
(The Guardian)