Megtisztelő, hogy gondolt rám, de ne haragudjon, nem szeretnék már foglalkozni az egésszel. Elég valószínű, hogy már ki sem nyitunk – fakadt ki megkeresésünkre az egyik, Budapest belvárosában lévő népszerű söröző tulajdonosa. Egyúttal jelezte, hogy azért nem adja fel, mint mondta, „terveim vannak, nem hagyom magam”.
A fővárosi pubokat eltérően érintették a koronavírus-járvány első hulláma miatt elrendelt szigorítások. Voltak, amelyek már a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzetet követően végleg bezártak. Mások a fertőzöttségi adatok javulása hatására, május közepétől fokozatosan kinyitottak.
A sörözőtulajdonosok reakcióit alapvetően befolyásolta, hogy az általuk üzemeltetett egység hol helyezkedett el, ez határolta be ugyanis a fogyasztóik összetételét. Értelemszerűen a belvárosban, a szállodákhoz közel elhelyezkedő pubokban döntő részben külföldiek fordultak meg, ezért is esett nagyot az első határzár miatt e sörözők forgalma. Közülük egyesek azért nem látták értelmét, hogy május közepétől kinyissanak, mert a külföldi turisták a gazdaság újraindítása ellenére sem tértek vissza csapatostul. Ez volt jellemző mindenekelőtt a Gozsdu-udvarban.
Néhány utcával arrébb már más volt a helyzet. Ott, ahol a külföldiek túlsúlya nem volt annyira vészes, így a fogyasztásuk kiesését, ha nem is teljesen kompenzálta, de nagymértékben tompította a magyarok által generált forgalom. Ami persze összességében így is alacsonyabb volt az előző évinél.
Nekik tesz be a szerdától érvényes újabb boltbezárás. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a márciusival, áprilisival együtt immár három hónap, azaz egy egész negyedév bevétele esik ki. Ez egyesek számára már elviselhetetlenül sok – ezek közé tartozik a cikkünk elején említett pub is. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy egyáltalán nem biztos, az egyelőre december 10-éig tartó újabb zárlatot nem hosszabbítja-e meg a kormány, ha azt látja, hogy nem enyhül, vagy esetleg még tovább súlyosbodik a hazai vírushelyzet.
Jelenleg csak azok a sörözők nem döntöttek még a teljes bezárásról, s reménykednek ily módon a decemberi újranyitásban, amelyek forgalmának többségét a magyarok adják. Ők a következő egy hónapot – az első hullámos bezárásokhoz hasonlóan – kiegészítő szolgáltatásokkal próbálják meg átvészelni.
Üdítő kivétel
A Budapest belvárosától távolabb eső, VIII. kerületi Lőrinc pap téren lévő Jaromír a Templomhoz nevű cseh sörház például a házhozszállítással mindenképpen megpróbálkozik, s amennyiben az Országgyűlés által még ma megalkotandó törvény megengedi, akkor elvitelt is lehetővé tesznek, a már most is kínált napi ebéd menüt e formában biztosítanák tovább – közölte lapunk megkeresésére Harsányi András, a sörözőt működtető cég társtulajdonosa.
Ők egyébként atekintetben szerencsésnek tekinthetők, hogy vendégeik a Lőrinc pap téren döntően magyarokból állnak. Ennek is köszönhető, hogy a május 18-ai újranyitást követően a forgalmuk nem apadt, sőt, az még a tavalyi év azonos időszakáét is meghaladta – tájékoztatott Harsányi András.
Ráadásul a zárásra alig marad a nyakukon felhalmozott készlet, mivel az elmúlt hetek egyre durvább fertőzöttségi, elhalálozási adatai miatt már számítottak arra, hogy a kormány újra a legszigorúbb intézkedéseket rendeli el. Így csak annyi sör megy veszendőbe, amelyek esetleg nem kerülnek csapra a ma este még 11 óráig tartó nyitvatartási időben.