Bevehetetlen erődként védik a jövőben a leggazdagabb magyarok pénzét azok a vagyonkezelő alapítványok, amelyeket többnyire 2023 második felében építettek fel. A NER legkedvesebb vadászterületei közül az alapítványi átpakolás már érintette a mezőgazdaságot, az ingatlanpiacot, a kaszinókat és a dohánypiacot, de most már megérkezett talán a legszimbolikusabbnak számító labdarúgás környékére is.
A helyszín pedig Kisvárda, a NER egyik emblematikus városa. A helyi focicsapat meglehetősen hektikusan szerepel, tavaly még a dobogóért harcolt az NBI-ben, most pedig szinte biztos kiesőnek számít. A klub főszponzora és sportigazgatója pedig úgy döntött, hogy inkább vagyonkezelő alapítványba menti át a vagyonát.
Lapunk írta meg, hogy a focicsapatot is főszponzorként támogató Master Good csoport tulajdonosa tavaly november 10-e óta a Bárány Családi Vagyonkezelő Alapítvány. Szakonyi Péter kollégánk által szerkesztett 100 leggazdagabb magyar című kiadványban a Bárány család a 21. helyen szerepelt 80 milliárd forintos becsült vagyonnal. Bárány László egyébként 2021 óta a Nyíregyházi Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja is.
Az igazolásokról és úgy általában a Kisvárda ügyeiről azonban Révész Attila sportigazgató dönt, akit a sajtó néha tulajdonosnak is nevez, pedig hivatalosan csak a Várda Labdarúgó Kft. ügyvezetője. A csapat tulajdonosa a Várda Sport Egyesület, amelyben fideszes önkormányzati képviselők ülnek. Nos, Révész Attilának tavaly szeptemberben lett meg a maga vagyonkezelő alapítványa, amely a Revida Vagyonkezelő Alapítvány nevet kapta.
Révész Attila cégeinek pedig tavaly szeptember óta többnyire már nem ő, hanem az alapítvány a tulajdonosa. Ide tartozik:
- Sell Rent Property Kft.,
- Market-Tur Kft.,
- R&R Mester Építőipari és Beruházó Kft.
- Fáradi Bt.
Egyik sem kiemelkedően nagy cég, de azért a kocsikereskedő Fáradi 220 millió forint saját tőkét tud felmutatni, az ingatlanos Sell Rent 270 millió forintot, az építőipari R&R Mesternek is van 250 milliós forint tőkéje, a bolti kiskereskedő Market-Tur pedig 110 millió forint tőkével rendelkezett 2022-ben. Révész Attila alapítványának különlegesséege, hogy bírósági adatok szerint egyedül ő a kurátora és nem látszik, hogy ki a kedvezményezett.
Holott elvileg azért egyre népszerűbb a NER-ben a vagyonkezelő alapítvány, mert úgy képes egyben tartani a vagyont, hogy a családtagok vagyoni érdekeltsége és befolyása megmarad. A kormány szerint a vagyonkezelő alapítványokat nem az adóelkerülés miatt szerették meg a NER vállalkozói. Az adószakértők szerint viszont a magánalapítványokhoz számos adózási előny kapcsolódik, amelyek miatt megérheti a hosszú távú vagyontervezés ezen formáit választani.
Lapunk intenzíven követi a vagyonkezelő alapítványokat, megírtuk például, hogy alapítványi kézben vannak Borkai Zsolt jachtos ügyvédjének kaszinói, de Hernádi Zsolt és Csányi Sándor alapítványos intézkedéseiről is beszámoltunk.