5p

Az egyik legnívósabb gazdasági lap hosszabb cikkben mutatja be, milyen intézkedéseket hozott Orbán Viktor a koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzetben, amelyek miatt most fél Európa ráncolja a homlokát.

Húsvét vasárnap Orbán Viktor meglepetésszerű látogatást tett a szekszárdi Balassa János kórházba. Mielőtt belépett volna, a védőöltözetben levő kórházi dolgozó megmérte a magyar kormányfő hőmérsékletét és megkérdezte tőle, hogy tapasztalta-e magán a koronavírus tüneteit - kezdi a lap napi összefoglaló hírlevele.

"Egyiket sem? Superman!" - kiáltott fel a kórházi dolgozó a miniszterelnök Facebook-oldalra feltett videó szerint.

 

Bár orvosi értelemben lehet, hogy Orbán nem legyőzhetetlen - hőmérséklete 34,5 celsius volt, így magára egy kupica melegítő pálinkát írt elő - politikailag megingathatatlannak tűnik, legalábbis addig, amíg a kormánya által a járvány leküzdése miatt meghirdetett vészhelyzet tart. 

Koronát kovácsolni a vírusból

Kedd reggel 1500 regisztrált beteg és 122 halottja (a mai adatok szerint 1579 beteg és már 134 halott) volt Magyarországon a koronavírusnak, ami tizedannyi, mint a szomszédos Ausztriában. Az IMF előrejelzése szerint Magyarország Málta után a legjobban vészeli át járvány okozta válságot, csak 3,1 százalékos visszaesést lesz kénytelen elviselni. Mégis, Orbán Viktor arra használta a globális válságot, hogy további hatalmat koncentráljon magánál, így akarva újraformálni Magyarország politikai és gazdasági színpadát.

Az üzleti lap felidézi, hogy a magyar kormányfő március végén bevezette a hátorzatlan időre szóló rendeleti kormányzást, úgy módosítva a büntető törvénykönyvet, hogy akár öt év börtön járjon rémhírterjesztésért. A Financial Times megemlékezik arról is, hogy a kormány a hadsereg kéviselőit küldte 140 céghez, megemlítve, hogy többségük legalább részben állami tulajdonú, de vannak köztük magáncégek is, mint például a Robert Bosch magyar leánya.

"A magyar kormány rendkívül fontosnak tartja és segíti, hogy a legnagyobb munkaadók - mint a Bosch is - ebben a válságos helyzetben tovább folytassák tevékenységüket, ameddig csak tudják. Ezért néhány kormányzati alkalmazott segít a vámkezelésnél, áruszállításnál" - írta a Bosch a lap által idézett közleményében.

Bár a megfigyelőket nem nagyon hozta lázba a cégeknél felbukkanó katonai jelenlét, az üzleti szféra néhány tagja csendben azért megjegyezte, hogy ez a jelenlét kiváló kommunikációs csatornát biztosít a kormányhoz ezekben kritikus időkben.

A Financial Times felidézi azt a rendeletet is, amely ingyenes parkolást biztosít, valamint azt is, amely elveszi az önkorányzatoktól a gépjárműadóból származó bevételeket, és egy speciális újjáépítési alapba utalja, megfosztva a helyi településeket egy fontos bevételi forrástól. Megemlítik azt is, hogy a politikai pártok bevételeik felét ugyanebbe az alapba kell utalniuk, ami sok elemző szerint tovább gyengíti az amúgy is küszködő ellenzéket. A Die Welt-nek adott interjújában Varga Judit pénzügyminiszter pedig arra utalt, hogy némely vészhelyzeti rendelet állandó lehet majd.

Állandósult őrjárat

A magyar miniszterelnök naponta legalább egy kórházba látogat, ami afféle meglepetésszerű leltározás, ahogy Orbán ezt szokásos pénteki rádióinterjújában elmondta. Péntek óta a kormány kirúgott két kórházigazgatót, ami megrázta a frontvonalban küzdő egészségügyiseket. Az egyik igazgatót, aki már tíz éve vezette a kórházat, azért rúgták ki, mert "nem biztosította időben az adatok elektronikus átadását". Egy másikat azzal vádoltak, hogy nem tartja be a kormány utasításait, kollégái viszont kifejezték elégdetlenségüket, dühüket a kormány intézkedésével szemben.

A kormány megpróbálja összekötni a járványt és az illegális migárciót is. A múlt pénteki rendelet szerint további 30 milliárd forintot különít el a kormány "a kivételes migrációs nyomás" elleni küzdelemre, noha az elmúlt héten összesen 12 illegális behatolást regisztrált és 21 illegális migránst fogott el a magyar rendőrség.

A magyar hatóságok olyan magánszemélyek ellen is nyomozásokat kezdtek, aki a koronavírus veszélyére figyelmeztettel. Így nyomozás indult a mohácsi polgármester ellen, aki egy Facebook-videóban arról beszélt, hogy választókerülete a betegség gócpontja lehet.

Nincs lazítás

Míg számos ország már a korlátozások lazításának időpontját kezdte kijelölni, Orbán Viktor arról beszélt, hogy akár határozatlan időre is meghosszabbíthatja azt. A helyzetet minden héten áttekintik, és ennek alapján döntenek a mozgás korlátozásáról vagy enyhítéséről.

A kormányfő a költségvetést illetően viszont hajthatatlan maradt, annak ellenére, hogy 15 neves közgadász közös nyílt levélben vélte úgy, hogy a kormány által közzétett csomag a gazdasági válság kezelésére elégtelen, a társadalmi katasztrófával pedig említés szintjén sem foglalkozik. 

A magyar miniszterelnök visszautasította az IMF pénzügyi támogatását vagy a költségvetési hiány 2,7 százalék fölé emelkedését is. A költségvetési hiány szent tehén számára, a nemzeti függetlenség szimbólumának tekinti az EU szabályai alól, mondta Chikán Attila, a nyílt levél egyik aláírója, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere.

Chikán szerint ez a stratégia "sokkal inkább épít a hatalmi praktikákra, mint a gazdaság irányításának technikájára, amit pedig sokkal inkább figyelembe kellett volna venni a társadalmi következmények fényében".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!