6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy az elmúlt időszakban többször, most is Donald Trump intézkedései mozgathatják meg az üzemanyagárakat. Az amerikai elnök által felcsavart vámháború miatt nemcsak a tőzsdéken, de az olaj piacán is drasztikus áresés volt a héten. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő várakozása szerint ez hamarosan a hazai kutakon is érvényesülhet majd.

A hét elején még a dráguló olaj és az erősödő dollár miatt fájhatott a magyar autósok feje, hiszen ez volt alapvetően az oka annak, hogy drágultak itthon az üzemanyagok. Egy őrült kézifékes fordulóhoz hasonló változás történt azonban hét közepén a világgazdaságban, azt követően, hogy Donald Trump újabb vámokat jelentett be. Ezek ugyanis válaszlépések esetén nagy valószínűséggel jelentősen meglökik az inflációt. Ráadásul az amerikai és ezzel párhuzamosan vélhetőleg számos más ország gazdaságát recesszióba lökik.

Nem meglepő, hogy a nyersanyagpiacok az ilyenkor szokásos logikával reagáltak a hírekre, hiszen a fentiek miatt valószínűleg érdemben visszaesik majd a globális olajfogyasztás. Emiatt pedig az olajárak csütörtökön óriási eséssel zártak és több hét után az Európában irányadó Brent olaj 70 dollár alá esett. Ráadásul a zuhanás pénteken is folytatódott. Hogy ez mikor és milyen mértékben fog a hazai árakban tükröződni, az egyelőre kérdéses, de a két nap alatt látott közel 10 dolláros zuhanás olyan mértékű, hogy ennek legalább részben már egy-két napon belül meg kell mutatkoznia.

Az is kérdéses, hogy az olajár zuhanása mellett lesznek-e a helyi viszonyokat befolyásoló tényezők a közeljövőben, ezek ugyanis komoly változásokat generálhatnak az egyes nemzeti piacokon. Így nem lenne meglepő, ha a következő hetekben az egyes országok árai különböző mértékben változnának.

Az elmúlt időszakban egyébként a hazai árak kisebb mértékben csökkentek, ám összességében a mozgás karakterisztikája követte az uniós trendeket. A Weekly Oil Bulletin friss adatai szerint ezúttal 11 olyan ország volt, ahol a magyar áraknál kevesebbet kellett fizetni a benzinért. Ez azt jelenti, hogy az európai átlaghoz képest a relatív ármozgást tekintve az egy héttel korábbiakkal összevetve egy picit drágább lett Magyarországon tankolni.

Mindez a régiós összehasonlításban is visszaköszön, hiszen ez is hasonló folyamatokat tükröz: a legfrissebb összeállítás azt mutatja, hogy csak két olyan ország van Közép-Európában (Ausztria és Szlovákia), ahol magasabbak az átlagárak.

Ugyan az elmúlt hetekben a magyar árak a régióban viszonylag magasnak számítottak, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kísérleti statisztikája szerint mégsem lógunk ki igazán a sorból. A KSH elemzése szerint az EU által kiadott Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára márciusban 601 forint volt, ami 6 forinttal, azaz 1,0 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 607 forintos átlagértékénél. A régió országaiban a márciusi átlagár 589 forint volt, a magyar ár 2,0 százalékkal, azaz 12 forinttal magasabb volt ennél. Az előző havi adathoz képest 24 forinttal csökkent a 95-ös benzin átlagára hazánkban. Ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag is mérséklődött, 24, illetve 21 forinttal.

Talán meglepő, de az Mfor Üzemanyagár-figyelő által használt Weekly Oil Bulletin adatai alapján a gázolajat tekintve javult a magyarországi helyzet, relatív értelemben ugyanis a hazai árak olcsóbbak lettek. A legutóbbi adatsor szerint 12 olyan ország van a rangsorban, ahol az átlagár alacsonyabb, mint a hazai, míg az előző összeállításban még eggyel több volt.

Ennek köszönhetően a régióban ezúttal két drágább ország volt hazánknál. Az persze valahol sovány vigasz, hogy ezúttal az osztrák árak néhány eurócenttel drágábbak voltak, mint a magyarországiak.

A KSH anyaga a gázolaj kapcsán a következő megállapításokra jutott. A dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 618 forint volt, ami 6 forinttal, 1,0 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 624 forintos átlagértékénél. A 600 forintos régiós átlagárat 18 forinttal, 3,0 százalékkal meghaladta a dízelüzemanyag hazai átlagára. Az előző havi adathoz képest 23 forinttal mérséklődött a gázolaj magyarországi havi átlagára. A szomszédos országokban 23, a régiós országokban megfigyelt átlag pedig 22 forinttal csökkent a februári adathoz képest.

Trump miatt omlott össze az olajár

Nagyon komoly árcsökkenés jöhet a hazai üzemanyagpiacon, az egy hete még a 75 dolláros szinttel kacérkodó Brent ára ugyanis pénteken 65 dollárig zuhant. A forint árfolyama ugyan azóta sokat gyengült, de érdemes megjegyezni, amikor utoljára ilyen szinten volt az olajár, akkor a benzin 500 forint körül mozgott a hazai kutakon.

Évek óta nem járt persze ilyen mélységben az olajár, utoljára ugyanis 2021-ben, még jócskán a koronavírus-járvány hatásai miatt volt ilyen olcsó. A zuhanás hátterében a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett új vámok állnak. További nyomást jelentett az olajpiacra, hogy az OPEC+ a kitermelés növelését jelentette be.

A benzin ugyan olcsóbb lehet, de komoly gazdasági bajok lehetnek közben
A benzin ugyan olcsóbb lehet, de komoly gazdasági bajok lehetnek közben
Fotó: Depositphotos

A félelmek szerint a bizonytalanság rövid távon aligha oldódik, ezt jelzi, hogy az irányadó olajfajták jegyzése tovább zuhant pénteken, miután Kína bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékos további vámokat vet ki az összes amerikai árura. Ráadásul számos más ország is fontolgatja, hogy válaszlépéseket tesz, ami könnyen lehet, hogy globális recessziót okoz majd. Egy ilyen környezetben pedig szinte biztosan érdemben vissza fog esni az olaj iránti kereslet. Nem csoda tehát, ha közben a növekvő kitermelés miatt összességében érdemi áresés következett be.

Az olaj mellett ráadásul csütörtökön a dollár is jelentősen gyengült, igaz, az amerikai deviza esetében – szemben az olajjal – pénteken már korrekciót láttunk. Az egy hete 371 felett járó forint-dollár keresztárfolyam csütörtökön megközelítette a 360-as szintet, pénteken viszont már 368 körül járt a kurzus.

A fentiek alapján – tehát az olaj zuhanása és a forint erősödése miatt – akár 50 forintos árcsökkenés is indokolt lenne. Ez azonban aligha fog bekövetkezni, mert az olajcégek az ilyen drasztikus kilengéseket – például az eltérő áron történt beszerzések miatt – nem érvényesítik azonnal az árakban. Ehhez képest nevetségesnek tűnik a szombaton végrehajtott 2 (benzin), illetve 3 (dízel) forintos árcsökkentés. Ha nem jön az olaj és a dollár piacán érdemi fordulat, akkor a jövő hét legalább 12-15 forintos áresésnek kellene jönni.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!