6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utolsó percig küzdő horvát válogatott igaz elveszítette a világbajnoki döntőt a franciák ellen, de jó hír a szurkolóiknak, és az ország lakosainak, hogy elfelejthetik az adósságrendező hitelt. Miért? A horvát legfelsőbb kereskedelmi bíróság semmisnek nyilvánította a 2004 és 2008 között megkötött devizahitel szerződéseket.

A bíróság indoklásában kifejtette, hogy ebben az időszakban a bankok nem tájékoztatták ügyfeleiket a devizahitel kockázatairól, így semmis és tisztességtelen szerződések megkötésére került sor.

A bankok a fogyasztóvédelmi törvénnyel ellentétesen jártak el, így a bíróság elutasította fellebbezésüket. A frankhitelesek érdekvédelmi szervezetének kollektív vádemelését helybenhagyta nyolc Horvátországban működő bank ellen.

Ezen bankok között található: OTP Horvátország,  Erste Group Bank AG, Zagrebacka Banka, Raiffeisen Bank International AG, Sberbank, Privredna Banka, Splitska Banka, az Addiko Banka.

Előbbi pénzintézeteket azzal vádolták, hogy egyoldalúan megváltoztatták a kamatokat, valamint az árfolyamzáradékot is jogszerűtlenül használták. A legfelsőbb kereskedelmi bíróság jogszerűtlennek ítélte meg az egyoldalú kamatemelést.

Nicole Kwiatkowski ügyvéd valamint Goran Aleksic és Ivan Lovrinovic parlamenti képviselő egy sajtótájékoztató keretében közölték, hogy a túlfizetett kamatok és a devizaárfolyam közötti különbséget 120 ezer adós kaphatja vissza. A pénzintézeteknek több mint 10 milliárd kunát (437 milliárd forint) kell megtéríteniük a hitelfelvevőknek.

A dolognak csak egy szépséghibája van, hogy az érintetteknek egyéni pert kell indítaniuk! Érdekesség a dologban, hogy 2015-ben a magyar hitelfelvevők csak a kamatemelések és az árfolyamrés miatt kaptak visszatérítést, míg a horvátok ezen felül az árfolyamveszteségüket is visszakapják.

Adósságrendező hitel szerepe

Az adósságrendező hitel felvétele során a pénzintézet több fedezetes, illetve fedezetlen hitelt vesz egy csokorba. Ennek célja, hogy több tartozás egy kölcsönnel is kiváltható legyen, így kizárólag az adósságrendező hitelre kell koncentrálni. Azért is kecsegtető ez a megoldás az adósok számára, mivel itt a törlesztőrészletük csökkentése is szóba jöhet. Természetesen ezt megelőzően a bankok számításokat végeznek, hogy ki is jogosult a hitelre. 

 

A magyarok és a devizahitel

A kétezres évek közepén bukkant fel a kedvező hitelkonstrukcióként megjelenő devizahitel, melyet rengeteg magyar állampolgár vett fel azt remélve, hogy a törlesztő részletet könnyedén ki tudja fizetni. Sajnos azonban nem sokkal a kölcsönök felvétele után világossá vált, hogy ez nem lesz ilyen egyszerű, hiszen a törlesztőrészletek a duplájára, sőt triplájára emelkedtek. A devizahitel okozta pokol 800-900 ezer magyar állampolgárt érint, nem beszélve azokról, akiknek az adóssága már átkerült a követeléskezelőkhöz.

Összességében 4 millió magyar családról beszélhetünk, akik megigényelték a deviza alapú kölcsönt. Egy konkrét esetet tekintve van olyan adós, aki 11 millió forint hitelt vett fel, majd a pénzintézet 45 millió forintot követel vissza, de sajnos nem ritka a hatszoros mértékű követelés sem. A Magyar Bankszövetség 2006-os állásfoglalása az aggodalmak elkerülése érdekében így szólt: a nagyobb árfolyamkilengésnek a törlesztési terhekre nincs érdemi befolyása”, és attól sem kell félni, hogy „az árfolyamkockázat miatt a devizahitellel rendelkező háztartások súlyos pénzügyi veszteségeket szenvednek el”.

Áprilist követően lejárt a téli kilakoltatási moratórium, melynek következtében igen sok család került az utcára, eddig 47 ezer lakás elvesztéséről beszélünk. Sokan arra is képesek, hogy fegyverrel védjék az otthonaikat a hatósággal szemben, sőt olyan is van, aki képes lenne felgyújtani, csak azért, hogy ne kerüljön más kezébe a lakóingatlan. Közben megalkották a hajléktalantörvényt, mely esetben arról van szó, ha valaki hajléktalan, akkor az büntetendő.

Ezért sokan a horribilis összegért kiadott albérletekbe kényszerülnek, vagy a rokonok, barátok otthonaira, és nem utolsó sorban a garázsokra, amelyek nincsenek ellátva mosdóval, konyhával, fürdőszobával, éppen arra szolgálnak, hogy ne a szabad ég alatt töltsék az éjszakát. A kilakoltatások június végén kezdődtek, év végéig körülbelül 30 ezer családot érint, de a jövőben ez a szám elérheti akár a 150 ezret is.

A magyarországi adósok és a BAR lista

Az adósok késedelembe esés következtében kerülnek a BAR, más néven a KHR listára, amely szintén a devizahitelhez kapcsolható. A késedelmek összege az utóbbi évek során 1361 milliárd forintra nőtt, majd 435 milliárd forintra csökkent köszönhetően annak, hogy a követeléseket eladták a követeléskezelők részére. A késedelmes szerződések száma a maximumot jelentő 1,9 millió szerződéshez képest 16%-kal kevesebb volt 2017 végére, tehát 1,6 millió hitelkövetelés áll fenn.

Hogy részleteiben mit jelentenek ezek a számok? A késedelmes szerződések közül 157 ezer már a 2007-es válság óta fennáll. Az aktuális késedelmes fizetéseknél 2 fontos tényezőt kell figyelembe venni: az egyik az, hogy az adott tartozást hány adóshoz lehet kötni, a másik, hogy mekkora összegű a tartozás. A korábbiakban említett 1,6 millió követelés megközelítőleg 900 ezer személyhez kapcsolható és kisösszegűek. 

A késedelmes tartozások fele esetében a tőketartozás nem haladja meg a 200 ezer forintot, míg egymillió forint feletti tartozásról az előfordulások 17 %-ában beszélhetünk. Az utóbbi szerződések nagy részben jelzáloghitelek, vagyis ha tartós késedelem áll fenn, abban az esetben az adós ingatlana a tét. Ezek döntő része a követeléskezelőkhöz került, illetve 35 ezer szociálisan rászoruló háztartás esetén a Nemzeti Eszközkezelő nyújtott segítséget.

A NET programban résztvevő családok, a tartozásuk alól mentesülnek és az eszközkezelőnek fizetnek azért, hogy az otthonukban lakhassanak. Magyarán szólva a saját lakásukat bérlik az eszközkezelőtől. A programba történő belépést követő 6 éven belül visszavásárlási jogosultságuk is van.

Valószínűleg a magyaroknak sem adósságrendező hitelre lenne szükség, hanem egy olyan igazságszolgáltatásra, amely hasonlóképpen áll az állampolgáraihoz úgy, mint Horvátországban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!