2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akár egy évtizedig is eltarthat a világ szegényebbik részének, hogy kilábaljon a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági visszaesésből - közölte hétfőn egy jelentésben az Oxfam nemzetközi segélyszervezet.

Az egyenlőtlenség vírusa nevet viselő dokumentumban hangsúlyozzák, hogy a járvány csaknem az összes országban növelheti az egyenlőtlenséget, aminek következtében a szegénységben élőknek legalább 14-szer annyi időbe fog kerülni, hogy visszajussanak a járvány előtti szintre, mint az ezer leggazdagabb ember.

Az Oxfam jelentéséhez globális közvélemény-kutatást végzett 79 ország 295 közgazdásza között, a résztvevők 87 százaléka pedig arról számolt be, hogy növekedés vagy jelentős mértékű emelkedés várható a jövedelmi egyenlőtlenség tekintetében országukban a járvány következtében.

A kép illusztráció (Fotó: Pixabay)
A kép illusztráció (Fotó: Pixabay)

Az EFE spanyol hírügynökség szerint a jelentés rámutat arra, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer miként teszi lehetővé a "szupergazdag elit" számára a vagyongyarapodást a legsúlyosabb gazdasági recesszió közepette a nagy gazdasági világválság óta, miközben emberek milliárdjainak okoz gondot alapvető szükségleteik kielégítése. Az EFE szerint ez rávilágít arra, hogyan mélyíti a gazdasági, a rasszok és nemek közötti megosztottságot.

A jelentés következtetései között szerepel az is, hogy a recesszió a leggazdagabbak számára már véget ért, a világ tíz leggazdagabb embere pedig több mint félmilliárd dollárral (147,38 milliárd forinttal) növelte vagyonát, ami elegendő lenne annak kifizetésére, hogy a világon mindenki koronavírus elleni vakcinához jusson, és biztosítsa, hogy senki se kerüljön szegénységbe a vírus miatt.

A beszámoló kitér arra is, hogy a fertőzési és halálozási arány nagyobb az olyan országok szegényebb területein, mint Franciaország, India és Spanyolország, míg Angliában a legszegényebb régiókban a halálozási arány kétszerese a leggazdagabbakénak. Az Oxfam megjegyzi továbbá, hogy a milliárdosok anyagi helyzete a továbbra is tartó recesszió ellenére rendeződött, vagyonuk 2020 decemberében elérte a 11,95 milliárd dollárt (3522,5 milliárd forintot), ami egyenlő azzal, amennyit a gazdaságilag legfejlettebb húsz ország (G20) kormányai költöttek a koronavírus-világjárványból való kilábalásra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!