3p

Magyarország már öt, koronavírus elleni vakcinával rendelkezik, ezek közül néggyel már oltanak, a kínai vakcinával a jövő héten kezdődhet meg az oltás - közölte a koronavirus.gov.hu péntek délután.

A kormányzati portálon tudatták: péntekig összesen 737 267 ember oltására elég oltóanyag érkezett az országba. Az amerikai-német Pfizer-BioNTechtől 334 717, a kínai Sinopharmból 275 ezer, a brit-svéd AstraZenecától 84 950, az orosz Szputnyikból 22 800, az amerikai Modernától 19 800 ember oltására elég vakcina jött.

Magyarország 9,8 millió ember oltásához elég oltóanyagot vár az uniós beszerzésből, ebből eddig 439 467 ember oltására elég vakcina érkezett meg három gyártótól (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). A Janssen és CureVac még nem rendelkezik uniós engedéllyel, így még nem is szállított oltóanyagot Magyarországra.

Kiemelték, hogy miután az uniós beszerzésből lassan és kevés vakcina érkezik, az oltások felgyorsítása érdekében Magyarország orosz és a kínai vakcinák beszerzésére is szerződött, ezekből összesen további 3,5 millió ember oltására elég vakcina érkezik majd a következő hónapokban. Ennek köszönhetően péntekig 297 800 ember oltására elég oltóanyag érkezett, a Szputnyik-vakcinával már zajlik a regisztrált idősek oltása, és hamarosan a kínai vakcinával is megkezdődhet az oltás.

A Magyarországra érkező vakcinákból mindig képeznek megfelelő biztonsági tartalékot a második körös oltások elvégzéséhez - írták, hozzátéve: a péntek reggeli adatok szerint már 391 821 embert oltottak be, akik közül 152 432-en már a második oltásukat is megkapták.

A kormányzati oldalon egy táblázatban is szemléltették a Magyarországra érkezett vakcinák típusát és mennyiségét. Az adatokból kiderül, hogy Magyarország összesen 26 737 710 adag vakcinát kötött le, ennek mostanáig az 5,52 százaléka érkezett meg, 1 474 715 adag.

Az oltóanyagtípusok mennyiségét is részletezték. Ezek mellett a táblázaton belül kiemelték, hogy EU-beszerzésből a lekötött 19 737 710 adag vakcinának a 4,45 százaléka érkezett meg mostanáig, míg "keleti" vakcinából a lekötött 7 millió adag 8,51 százalékát szállították le eddig.

Közben a koronavírus-járvány elleni válaszlépések összehangolását célzó együttműködés erősítéséről állapodtak meg pénteki virtuális értekezletükön a világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) vezetői. A záróközlemény szerint, amelyet a hetek soros elnöki tisztségét betöltő brit kormány ismertetett Londonban, a koronavírus elleni védőoltások és gyógyszerek kifejlesztésének felgyorsítására létrehozott, ACT-A nevű ENSZ-program, illetve a szerényebb jövedelmű országok oltóanyag-ellátására létrehozott COVAX beszerzési program finanszírozására több mint 4 milliárd dolláros új kötelezettségvállalásról született döntés az értekezleten. A kommüniké szerint a két programot a G7-csoport így most már 7,5 milliárd dollárral támogatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!