5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magasak a lakosság inflációs várakozásai, ezek nem tükrözik a reálinflációt. Marad az alapkamat és a szigor. Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Monetáris Tanács ülése után sajtótájékoztatón beszélt a részletekről. 

A Monetáris Tanács júliusban – az elemzői várakozásoknak megfelelően – változatlanul, 6,50 százalékon tartotta az alapkamatot. A legfrissebb, júniusi inflációs adat 4,6 százalékra nőtt, ami meghaladja a jegybank 2-4 százalékos toleranciasávját, így nem maradt tere a lazításnak. A geopolitikai bizonytalanságok és a hazai kormányzati intézkedések is az óvatos politika folytatását indokolják.

A döntés nem okozott nagy meglepetést. Az Mfor Elemzői Konszenzusban megszólaló szakértők is arra jutottak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája stabil és kiszámítható marad. Kamatcsökkentés akkor sem várható, ha a gazdasági növekedés alacsony és a forint árfolyama stabil marad, mert sem az inflációs kilátások, sem a hazai és nemzetközi monetáris feltételek nem indokolják az enyhítést. A szakértők szerint a monetáris tanács továbbra is „szigorú“, „türelmes” és alapvetően változatlan politikát folytat, valószínűleg az év végéig sem számíthatunk lazításra.

Mit mond Varga Mihály?

A Monetáris Tanács ülése után Varga Mihály, az MNB elnöke sajtótájékoztatón mondta el, hogy a Tanács továbbra is elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett, ehhez óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés indokolt. Augusztus 1-jétől a kötelező tartalékráta 10-ről 8 százalékra csökken, „ami technikai jellegű lépés, nem jelent változást a monetáris politika szigorú irányultságában”.

A nemzetközi folyamatokról elmondta: „A kockázatvállalási hajlandóságot főként a vámbejelentések és a geopolitikai konfliktusok alakítják, miközben az energiárak változékonysága csökkent.” Ugyanakkor a geopolitikai feszültségek és az elhúzódó kereskedelmi viták bizonytalanságot okoznak. Az EU és az Egyesült Államok kiadásnövelő programjai viszont a jövő évtől élénkíthetik a növekedést.

A hazai infláció júniusban 4,6 százalékra emelkedett, a maginfláció 4,4 százalékra mérséklődött.

„A lakossági inflációs várakozások még mindig magasabbak az árstabilitással konzisztens szintnél, míg a vállalati árvárakozások csökkentek” – mondta.

Mikor vezetik be az eurót Magyarországon?
Mikor vezetik be az eurót Magyarországon?
Fotó: MTI / Máthé Zoltán

A geopolitikai kockázatok hazai inflációra gyakorolt hatása attól függ, mennyire tartós a világpiaci energia- és nyersanyagárak emelkedése, magyarázta. 

Varga Mihály szerint jövő évtől a gazdasági növekedést belső és külső tényezők is támogathatják. Mint mondta, az amerikai törvényhozás júliusban elfogadott költségvetési csomagja 2025-2034 között évente átlagosan 1,5 százalékponttal, az Európai Unióban készülő programok pedig 2021-2030 között évente 0,3-0,5 százalékponttal emelhetik a GDP-t. Magyarországon a második negyedévben stagnálás valószínű, de az év második felében fokozatos élénkülés várható a stabil fogyasztás és a javuló külső kereslet hatására.

Júniusban az infláció 4,6 százalékra nőtt, a maginfláció 4,4 százalékra csökkent, a jegybankelnök szerint a hatósági és önkéntes árkorlátozások 1,5 százalékponttal mérsékelték az inflációt.

„A lakossági inflációs várakozások 2023 eleje óta csökkentek, de még mindig magasak, nem állnak összhangban sem az árstabilitással, sem a tényinflációval” – hangsúlyozta Varga Mihály. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezek jelentősen befolyásolják a középtávú inflációs folyamatokat, ezért a várakozások további mérséklése kulcsfontosságú.

A folyó fizetési mérleg májusban átmeneti hiányt mutatott, a bankrendszer tőke- és likviditási helyzete továbbra is erős.

Mikor lesz euró Magyarországon?

Újságírói kérdésre az euró bevezetéséről Varga Mihály elmondta: a legfontosabb, hogy Magyarország teljesítse a feltételeket – alacsony infláció, mérsékelt költségvetési hiány, csökkenő államadósság, stabil növekedés.

„Amíg ezek nincsenek belátható közelségben, elméleti felvetés, hogy csatlakozzunk-e” – mondta Csányi Péter, az OTP vezérigazgatójának nyilatkozatára reagálva, miszerint 5 éven belül jó lenne bevezetni az eurót. Hozzátette: ilyen bizonytalan környezetben bátor dolog 5 éves pályát előre rajzolni, a jegybank célja a tényekre alapozott, stabilitásorientált politika.

A GDP-prognózis is szóba került, továbbra is 0,8 százalékos növekedést várnak 2024-re. „Nem látunk olyan új adatot, ami felülírná a júniusi inflációs jelentésben rögzített pályát, az év második fele lesz meghatározó.” Csányi Péter másik kritikájára reagálva – miszerint Magyarország „leszakadt” Kelet-Európától – azt mondta épp ellenkezőleg, Magyarország a legutóbbi versenyképességi rangsorban hat helyet javított, ami biztató, és a kormány célja, hogy ez tartós legyen.

Az aranytartalékról elmondta: az audit lezárult, a teljes, 110 tonnás tartalék megvan, ezt a helyszínen a parlamenti képviselők is látták. A jövőbeni szint felülvizsgálata folyamatban van. A kamatpályáról közölte: a döntéseket mindig az aktuális helyzet alapján hozzák meg, a júniusi előrejelzés szerinti inflációs pálya iránymutatást ad, de az óvatos, adatalapú megközelítés továbbra is indokolt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!