A legfrissebb adatok szerint a február-április háromhavi átlagban a munkanélküliek száma történelmi mélypontra, 177 ezer főre süllyedt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közléséből. Az előző havi átlaghoz képest az adat a létszám kvázi stagnálásáról árulkodik, hiszen mindössze 900 fővel mérséklődött a szám, egy év alatt pedig 31 ezres a csökkenés mértéke.
Az idei munkanélküli statisztikák a korábbitól némileg eltérnek. A munkaerőpiac szezonalitásából fakadóan az első hónapok jelentősebb megugrásról, majd a közfoglalkoztatási programok berobbanásával szignifikáns csökkenésről árulkodnak. Ez jellemzően több tízezres változásokat szokott eredményezni a munkanélküliek számában, idén viszont a statisztika nagyon szűk kereteken belül mozgott, mindössze 4200 fős a különbség a legmagasabb és a legalacsonyabb idei havi adat között.
A hónapok óta tartós stagnálás hátterében főként az állhat, hogy a piacon lévő munkanélküliek képzettsége vagy nem megfelelő az elvárásoknak, vagy nemes egyszerűséggel nem ott élnek, ahol számukra munka lenne.
Mindenesetre az Orbán-kormány intézkedéseivel az elmúlt 4 évben - amióta hangzatosan zászlajára tűzte a teljes foglalkoztatottság elérését - megfelezte a munkanélküliek létszámát. 2014 ugyanezen időszakában ugyanis még 356,8 ezer személyt regisztrált a KSH. Persze, nem mindezt nem lehet csak és kizárólag a kormány számlájára írni. A válságból való kilábalást követően a gazdasági növekedés meglódulása önmagában is hozzájárult a statisztika javulásához. Persze, eleinte a közfoglalkoztatási programok sokat dobtak a számokon, mára viszont kormányzati szándék van a szűkítésre, a piac pedig az ország egyik felében már munkaerőhiánnyal küzd a munkanélküliség helyett.
Érdekes folyamatról árulkodik a friss foglalkoztatotti statisztika is, hiszen az előző havi átlaghoz képest közel 10 ezerrel, 4,445 millióra nőtt a 15-74 évesek körében a legalább egy órát dolgozó magyarok száma. Tekintve, hogy a munkanélküliek száma lényegében stagnált, a dolgozók bővülésének két forrása lehetett:
- a piacra frissen kikerülő munkavállalók,
- valamint az aktív korú társadalom inaktív rétege.
Feltételezésünket támasztja alá a statisztika is. Az inaktívak száma úgy csökkent több mint 8000 fővel, hogy a 15-74 évesek létszáma 600 fővel emelkedett.
A mostani változások eredményeként a munkanélküliségi ráta a KSH közlése szerint 3,8 százalékra mérséklődött az előző havi 3,9-ről és az egy évvel korábbi 4,6 százalékról, a foglalkoztatási ráta pedig 59,8 százalékra emelkedett a korábbi 59,6-ról és az egy évvel ezelőtti 58,6 százalékról.