5p

Ahány ország, annyiféle étkeztetési szokás, trend dívik a börtönökben, függően egyebek között az adott állam jogrendjétől, általános életszínvonalától a gasztronómiai hagyományokig. A magyar börtönök konyhájára – ahol fogvatartottak dolgoznak – nem szokott lenni panasz, nemzetközi szinten is jónak számítanak, külföldi szakmai kitüntetést kaptak az üzemeltetők. Sokan úgy kerülnek rács mögé, hogy az életükben sosem fordult elő, megfelelő időben és mennyiségben háromszor étkeztek volna egy nap. Ha pedig nem lenne elég, lehet pótolni otthonról – megfelelő keretek között – a börtönkosztot. A közétkeztetés e különleges szegmensének aktuális helyzetéről kérdeztük a Büntetés Végrehajtás Országos Parancsnokságának illetékeseit. 

Az élelmiszer- és energiaárak elszabadulása hogyan érintette a fogvatartottak ellátását? 

Természetesen az infláció a hazai börtönökben is megnövelte a fogvatartottak ellátásának költségeit. A büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló, 2013. évi CCXL. törvény 122.§ a) pontjában meghatározottak alapján az elítélt jogosult – többek között – a megfelelő élelmezésre, egészségügyi ellátásra, ruházatra.Ezeket a törvényben rögzített feltételeket biztosítja a büntetés-végrehajtási szervezet, függetlenül az általános inflációtól és gazdasági helyzettől.

Közel 19 ezer fő számára biztosítunk naponta három főétkezést. Fotó: Depositphotos
Közel 19 ezer fő számára biztosítunk naponta három főétkezést. Fotó: Depositphotos

A közétkeztetés egyik sajátos ágáról beszélünk. Hány emberre főznek egy nap a magyarországi börtönökben, fogdákban?

Összesen közel 19 ezer fő számára biztosítunk naponta három főétkezést (reggeli, ebéd, vacsora), amelyből előírás szerint legalább egy meleg étel kell, hogy legyen. Az úgynevezett egészségügyi normába tartozóknak (például cukorbetegeknek) a háromszori főétkezés két, kiegészítő étkeztetéssel bővül. Az ételek előállításához szükséges alapanyagok minden esetben a Magyar Élelmiszerkönyvben meghatározott minőségűek. Tehát állandó minőségellenőrzés mellett, szigorú előírások szerint állítjuk össze a fogvatartottak napi élelmezését. A konyháinkat a civil életben is megszokott, egyszerű, házias, magyaros ízlésvilág jellemzi.

Dietetikus felügyeli a menüt

Figyelembe tudják-e venni a diabétesz, glutén- és laktóz-érzékenység, illetve a vega, vegán óhajokat?

Az orvos által előírt diéták betartatását szintén törvény írja elő, így azokból minden esetben részesülnek az érintett fogvatartottak. Emiatt az étlap összeállításában dietetikus is részt vesz, hiszen a cél a fogvatartottak egészségügyi állapotának megőrzése, illetve annak javítása.

A vega, vegán étrendek biztosítása nem kötelező, mivel ezeknek nincs orvosi indoka, ezért abban az esetben tudjuk ezt nyújtani, ha a fogvatartott kérelmezi és a rendelkezésre álló alapanyagok és a konyhatechnológiai eljárások ezt lehetővé teszik.

Honnan szerzik be az alapanyagokat?

A hazai börtönök élelmiszerellátottsága saját forrásból közel 100 százalékos, ami azt jelenti, hogy a rabok termelik meg azt, amit megesznek. Ehhez a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai állattenyésztéssel, növénytermesztéssel, pékségekkel, tésztagyárral és egy vágóhíddal járulnak hozzá, ami konyháink működését nagymértékben segíti. 

Csak 2022-ben több mint 270 tonnányi csirkehúst, és több mint 660 tonna sertéshúst dolgoztak fel a kft-ink húsüzemeiben. 2018. II. félévétől kezdve az étkezési sertészsír és az étkezési tepertő is bekerült a belső ellátás körébe; az előbbiből több mint 4 tonnát, az utóbbiból mintegy másfél tonnát állítottunk elő, mely szintén a fogvatartottak élelmezését biztosítja. A büntetés-végrehajtási intézetek tésztával és pékáruval történő teljes ellátása is saját termelésen alapul: mintegy 300 féle pékáruból több mint 520 tonnát, míg tésztafélékből mintegy 225 tonnát gyártottunk tavaly. A nem általunk előállított alapanyagok közbeszerzések keretében érkeznek a konyháinkba.

Létezik-e szakképzés?

Főzőkonyháink működése és a higiénia megfelel a jogszabályi előírásoknak, a működést rendszeresen ellenőrzi és minősíti a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, ott tehát csak a megfelelő szakképesítéssel rendelkező munkatársaink dolgozhatnak. Amennyiben valaki nem rendelkezik megfelelő szakképzettséggel, abban az esetben az intézet pótolja a képzését. Jelenleg is több mint tízen vesznek részt élelmezésvezetői és szakács képzettséget nyújtó oktatásban.  A főzőkonyhákon munkáltatott fogvatartottak esetében is folyamatos a szakmai tovább képzés. Nálunk nem jellemző a munkaerőhiány.

Szervezetünk célja, hogy képességeihez mérten a legmegfelelőbb munkát, oktatást kapja valamennyi fogvatartott. A rabok foglalkoztatásában elért eredményeink példaértékűek Európa-szerte, sőt ázsiai szakmai delegáció is járt már hazánkban, tanulmányozni a módszereinket. Elmondható, hogy mára minden munkaképes fogvatartottat foglalkoztatunk, hozzájárulva ezzel a sikeres társadalmi visszailleszkedésükhöz.

Csomagküldés lehetséges

Engedélyezett-e élelmiszerpótlás – mondjuk édesség – a rokonok részéről, ha valaki előzetesben van, vagy akár börtönben?

Igen. A csomagküldéssel kapcsolatban a büntetés-végrehajtási szervezet honlapja ad részletes felvilágosítást. 

Különbözik-e az ellátás attól függően, hogy mennyire „szigorú” a köznyelven börtönnek hívott intézmény, tehát hogy fegyház vagy sem?

Nem.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!