3p

Továbbra is az üzemanyagok drágulnak a legnagyobb mértékben - az élelmiszer és a dohányáru is felfelé húzta az inflációt. 

2018. szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,6 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. 2013 elején volt utoljára ezen a szinten az infláció; a piaci konszenzus 3,5 százalékról szólt, az MNB legutóbbi inflációs jelentésében 3,4 százalék volt az előrejelzés.

Az élelmiszer és a dohány nagyot drágult, az üzemanyag óriásit

Az élelmiszerek ára az átlagot messze meghaladóan, 4,6 százalékkal emelkedett - az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 21,2, a liszté 7,8, a tojásé 7,0 százalékkal magasabb, a cukoré viszont 22,7 százalékkal alacsonyabb lett.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

Az autósok megint az árváltozások legrosszabb oldalán állnak: az üzemanyagok közel 15 százalékkal kerülnek többe, mint egy éve.

Jelentősebben drágultak még a szeszes italok, dohányáruk - átlagosan 5,1 százalékkal kell többet fizetni érte, mint egy éve. A főcsoportok közül egyedül a tartós fogyasztási cikkeknél mért minimális árcsökkenést a KSH, ahogy az a pókháló-ábrán is látszik:

Az árak az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedtek, az élelmiszerek 0,5 százalékkal lettek drágábbak, mint augusztusban voltak.

A maginfláció 3 százalék alatt van - továbbra sem lépnek majd Matolcsyék

Bár a piac számított az infláció gyorsulására, az mégis a várakozásokat meghaladó mértékű volt. Habár az infláció gyorsul, ez a részletek alapján továbbra is elsősorban kínálati sokkokra vezethető vissza az ING gyorselemzése szerint.

Az olajárak jelentős emelkedése az üzemanyagok közel 15 százalékos drágulását hozta, miközben a nyers élelmiszerek ára – főként a rossz időjárás miatt – szintén átlag felett, 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Mindehhez még hozzáadódik a dohányáruk drágulása is.

Az előzőek közül egyedül utóbbi tétel jelenik meg a maginflációs mutatóban, így nem meglepő módon az továbbra is jóval alacsonyabb, mint a fő mutató, jelenleg 2,4 százalékos. A maginfláció minimális emelkedését a szolgáltatások további drágulása is elősegítette. A még mindig mérsékelt maginfláció egyben azt is jelenti, hogy az MNB-től továbbra sem várhatunk érdemi változást a monetáris politikában, hiszen az még mindig alulmúlja a jegybank 3 százalékos célértékét - írja az ING.

Fogyasztóiár-indexek, 2018. szeptember
Megnevezés Előző hó = 100,0 Előző év azonos hó = 100,0
Fogyasztóiár-index 100,3 103,6
Harmonizált fogyasztóiár-index 100,3 103,7
Maginfláció (szezonálisan kiigazított) 100,3 102,4
Nyugdíjas fogyasztóiár-index 100,3 103,3

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!