Dmytro Firtash, Ukrajna egyik leggazdagabb állampolgára, akit országa korábban szankcionált Oroszországhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt, a héten a nemzetközi hírlapokra került, mert azt mondta, hogy több száz ukránnak ad menedéket vegyi gyárában - írja a The Guardian.
„Ez a háború teljesen értelmetlen, csak szenvedést és nyomorúságot hoz minden oldalról. Ez a humanitárius tragédia elviselhetetlen” – írja az 57 éves férfi cége honlapján.
A megbuktatott oroszbarát ukrán elnök, Viktor Janukovics egykori szövetségese, Firtash, aki jelenleg Ausztriában tartózkodik, és vesztegetési vádak miatt küzd az Egyesült Államoknak történő kiadatása ellen, igen ellentmondásos múltra tekint vissza. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2021 júniusában írt alá egy rendeletet, amelyben szankciókat vezet be Firtash ellen, beleértve a vagyonának befagyasztását és a vállalatai engedélyeinek visszavonását, miután azzal vádolta meg, hogy titántermékeket adott el orosz katonai cégeknek.
Most azonban mintegy 800 civil, köztük 200 gyári munkás keresett menedéket a Firtash's Group DF tulajdonában lévő Azot vegyi üzem bunkereiben Ukrajna stratégiai keleti részén, Szeverodonyeckben – közölte a héten Lanny Davis, az iparmágnás ügyvédje.
Az orosz csapatok az elmúlt hetekben szorgalmazták a kulcsfontosságú város ellenőrzését Kelet-Ukrajna meghódításának részeként.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „soha nem kerül ki győztesen... Bármi történjék is, Oroszország veszít” – mondta Firtash az NBC Newsnak adott áprilisi interjújában.
Mióta Oroszország februárban megtámadta Ukrajnát, a Firtash Intere is csatlakozott több fő ukrán hírcsatorna állományához, amelyek a hét minden napján, 24 órában sugározzák a híreket, és teljes mértékben tükrözik az ukrán hatóságok hivatalos álláspontját. Az invázió előtt az Inter, az egyik legnagyobb ukrán nemzeti tévécsatorna oroszbarátnak számított. Firtash kitart amellett, hogy mindig is ukránbarát volt, és az NBC-nek azt mondta, hogy „soha nem volt oroszbarát”.
„De meg kell érteni, hogy üzletember vagyok. És az a célom, hogy pénzt keressek. Ez a munkám” – mondta az interjúban.
Firtash-t egyébként vesztegetés és zsarolás vádjával is keresik az Egyesült Államokban. Az ügyben az indiai tisztviselők állítólag 18,5 millió dollár kenőpénzt kaptak a titánbányászati engedélyek megszerzéséért 2006-ban. Firtasht, aki tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy rágalmazási kampány áldozata, 2014 márciusában vették őrizetbe Ausztriában.
125 millió eurós (130 millió dolláros) óvadékot kellett fizetnie, ami állítólag rekord magas Ausztriában, és azóta nem hagyhatta el az országot. Az osztrák legfelsőbb bíróság 2019-ben úgy döntött, hogy kiadhatják, Firtash azonban továbbra is küzd kiadatása ellen, és Ausztriában maradhat, amíg a bírósági eljárás folytatódik.
Májusban a CNN-nek adott interjújában Firtash azt mondta, kérte az ügyészeket, hogy engedjék visszatérni Ukrajnába, amíg a háború tart – kérését azonban elutasították.
Azzal is vádolták, hogy részt vett Rudy Giuliani, egykori New York-i polgármester és Donald Trump volt amerikai elnök személyes ügyvédjének állítólagos erőfeszítéseiben, hogy Joe Bident buktassák meg, mielőtt elnökké választják, de Firtash tagadja, hogy valaha találkozott volna Giulianival. .