6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőtől ismét ülésezik a Parlament, a kormányzat szándéka szerint idén is már a tavaszi rendes ülésszakban el kívánják fogadni a jövő évi büdzsét. Ám téma lesz az uniós pénzek lehívásához szükséges újabb jogszabály-módosítások ügye, valamint az akkumulátorgyárak körül kialakult társadalmi vita is. Egy új képviselő is bekerült az Országgyűlésbe.

Legalább tizenkilenc, kormány által benyújtott vagy a jövőben benyújtandó törvényjavaslat vitája lesz napirenden a Parlament jövő hétfőn kezdődő tavaszi rendes ülésszakán – derül ki az Országgyűlés honlapjára feltöltött törvényalkotási programból. A dokumentum tanúsága szerint öt nagy, tíz közepes és négy kis terjedelmű szabályozás beterjesztése várható. Ezek közül nagy terjedelmű:

  • a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv végrehajtásához szükséges törvénymódosítások, azaz az EU felé tett törvénymódosítási ígéretek,
  • a csődeljárásról és felszámolási eljárásról, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni fellépésről, a vagyonkezelési szerződésekről, illetve a postai szolgáltatásokról szóló jogszabályok módosítása,
  • a felsőoktatási törvény módosítása az egyetemek vagyonkezelő alapítványok alá rendezése miatt,
  • a 2024-es büdzsé,
  • a 2024. évi adótörvények.

Közepes terjedelmű jogszabály lesz:

  • törvényjavaslat elektronikus ügyintézésről egyes egészségügyi ellátásokban, illetve kutatások során,
  • a víziközmű-szolgáltatásokkal kapcsolatos törvény módosítása,
  • a közbeszerzési törvény jogharmonizációs, valamint gyorsabb, hatékonyabb célú módosítása,
  • agrártörvények módosítása,
  • erdőgazdálkodásról szóló törvények módosítása,
  • idegenrendészeti, menekültügyi és bűnügyi együttműködési törvények jogharmonizációs célú módosítása,
  • törvényjavaslat a személyiadat- és lakcímnyilvántartásból teljesített adatszolgáltatások egységesítéséről,
  • a KSH keresetstatisztikai adatközlésének módosítása,
  • a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási törvény jogharmonizációs célú módosítása,
  • a 2024. évi büdzsét megalapozó törvénymódosítás.

Kis terjedelmű törvénymódosításként nyújtják be:

  • a hulladékgazdálkodási törvény módosítását,
  • a projektértékelői jogviszony összeférhetetlenségére vonatkozó törvény módosítását,
  • a veszélyhelyzeti törvények párhuzamosságát korrigáló törvényjavaslatot,
  • a fogyasztóvédelmet segítő törvényjavaslatot.

Büdzsét gyorsan, NATO-bővítést lassan

Látható tehát, hogy a kabinet a tavalyi évhez hasonlóan idén is már a tavaszi ülésszakban át kívánja nyomi az Országgyűlésen a következő évi büdzsét. Ami a jelenlegi bizonytalan helyzetben meglehetősen kockázatos lépésnek tűnik. Elég, ha arra gondolunk, hogy

a 2023-as költségvetést is a tavaszi ülésszakban tárgyalták meg és fogadták el a honatyák, ami azután annyira elcsúszott, hogy a kormányzat azt – példátlan módon – rendeleti úton módosította,

és e rendeleti költségvetést is csak idén tavasszal fogja megtárgyalni és törvényerőre emelni a Ház. A jelenlegi bizonytalan világgazdasági helyzetet, az egyre inkább elhúzódó háborút, a globális ellátási láncok akadozását látva semmi garancia nincs arra, hogy a jövő évi büdzsé nyár elején elfogadandó főösszegei, sarokszámai érvényesek lesznek újév napján is.

Emellett fontos törvényjavaslat lesz Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról szóló indítvány vitája és elfogadása is, a vitára – a Ház február-márciusi ülésterve szerint – jövő szerdán, míg a szavazásra a március 6-ával kezdődő héten kerülne sor. Ezzel

az Európai Unióban Magyarország lesz az utolsó állam, amely ratifikálja a bővítést,

a teljes jogú tagsághoz a két skandináv államnak még szüksége lesz Törökország mint NATO-tag jóváhagyására is.

Ugyancsak a jövő héten, már hétfőn sort kerítenek az akkumulátorgyárak környezeti és gazdasági hatásairól szóló ellenzéki kezdeményezésű vitanapra, mely az elmúlt hétfőn a Ház határozatképtelensége miatt (a kormánypárti képviselők bojkottálták a rendkívüli ülést) elmaradt.

Az akkumulátorgyárak ügyében összehívott február 20-i rendkívüli ülést a kormánypárti képviselők bojkottálták, így az határozatképtelenség miatt elmaradt. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Az akkumulátorgyárak ügyében összehívott február 20-i rendkívüli ülést a kormánypárti képviselők bojkottálták, így az határozatképtelenség miatt elmaradt. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Tovább húzódik a kormány csökönyössége miatt felfüggesztett uniós források kifizetésének vagy ki nem fizetésének ügye is. Az ehhez szükséges további törvényjavaslatokról eddig nem sokat tudni, így például azt sem, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagságáról lemondott miniszterek visszatérését meg fogja-e akadályozni az Országgyűlés egy újabb törvényjavaslattal. Az EU-s pénzek megszerzéséhez szükséges törvénymódosítások jó részét egyébként a Ház már az ősszel elfogadta.

A Házbizottság ülésszakot előkészítő ülése után a Parlament honlapjára felkerült a tavaszi ülésszak munkarendje. Eszerint a Ház hét ülést tartana, egy-egy ülés pedig 3-6 ülésnapot foglalna magába. Az ülések első hetében – ahogy az már megszokott – a napirend előtti felszólalásokat interpellációk, azonnali kérdések és válaszok, majd a viták követik. Az ülés második hetében az első ülésnapon csak napirend előtti felszólalásokra, valamint azonnali kérdésekre és válaszokra kerül sor a plenáris ülés során, emellett pedig bizottsági munkákkal lesznek elfoglalva a honatyák. A harmadik hét pedig parlamenti ülés szempontjából „üres”, a képviselők ekkor választókerületük ügyes-bajos dolgaival foglalkozhatnak.

Szinte biztosra vehető, hogy

a tavaszi ülésszak Orbán Viktor miniszterelnök hétfői, napirend előtti felszólalásával fog kezdődni,

amire a frakcióknak lehetőségük lesz válaszolni, a kormányfő pedig viszonválaszra jogosult. Az ülésszak pedig várhatóan június közepén fog véget érni, valószínűleg ekkor fognak szavazni a már említett jövő évi büdzséről is.

Egy kiugrott jobbikos, egy offshore-ozó DK-s

Az Országgyűlés összetételében személyi változások is lesznek. A Demokratikus Koalíció január végén elhunyt listás képviselője, Kordás László mandátumát a párt elnökségi tagjának, az offshore cégét letagadó Ráczné Földi Juditnak adja Gyurcsány Ferenc frakciója.

Ráczné Földi Judit, a DK elnökségi tagja foglalja el az elhunyt Kordás László parlamenti székét. Fotó:
Ráczné Földi Judit, a DK elnökségi tagja foglalja el az elhunyt Kordás László parlamenti székét. Fotó:

Egy másik változás a továbbra is mélyrepülésben levő Jobbik háza táján történt. Januárban Varga Ferenc jelentette be, hogy kilép a frakcióból, és független képviselőként folytatja tevékenységét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!