3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben már érdemben csökkent az adóék köszönhetően a munkát terhelő járulékok mérséklődésének, aminek eredményeként kezdünk már a középmezőny felé csúszni az OECD rangsorában. A magyar adórendszer sajátosságai miatt azonban az Orbán-kormány továbbra is kitűnik az alacsonykeresetűek adóztatása terén.

2017-ben a korábbi 48,2 százalékról 46,2-re csökkent az adóék mértéke Magyarországon, ami már nem a harmadik legmagasabb az OECD-tagállamok rangsorában, hanem "csak" a hatodik - derül ki az OECD legfrissebb statisztikájából. Míg 2016-ban csak Belgium és Németország terhelte jobban a béreket a magyar államnál, most már az olasz, a francia és az osztrák adóék is magasabb a hazainál. Igaz, régiós viszonylatban továbbra is élen állunk:

  • a cseheknél 43,4,
  • a szlovákoknál 41,6,
  • a lengyeleknél pedig 35,6 százalék volt az adóék.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Ez alapján sokat kell tennie a kormánynak a saját maga által kitűzött célhoz: Varga Mihály a Magyar Bankszövetség éves testületi ülésén nemrég ugyanis azt mondta, a bérekre rakódó közterheket a régiós versenytársakénál alacsonyabb szintre kell csökkenteni. Ez korábbi számításaink szerint az egyszámjegyű szja-val és szochóval teljesíthető is lenne.

Idén folytatódott egyébként a járulékcsökkentés, aminek eredményeként 45,3 százalékra mérséklődött az adóék, a friss rangsort elnézve az adóék szempontjából jottányit nem fog változni a versenyképességünk. Nagy valószínűség szerint maradunk a most elfoglalt hatodik helyen.

Agyonadóztatjuk a kiskeresetűeket

Visszatérve a friss OECD-adatokhoz, a teljes rangsort nézve hiába kerültünk kedvezőbb helyre, az alacsony és a magas keresetűek rangsorát nézve, az Orbán-kormány ritka jelenségnek nevezhető továbbra is. A 2011-ben bevezetett egykulcsos személyi jövedelemadó miatt a kevesebbet (átlagbér 67 százalékát) és a jól keresők (átlagbér 167 százalékát) fizetését is ugyanolyan mértékben adóztatja a kormány. Ezzel a tagállamok sorában egyedüliek vagyunk, hiszen az államok jellemzően a kevesebbet keresők bérét kisebb adóteherrel sújtják.

Ennek eredményeként a magyar kiskeresetűekre jellemző 46,2 százalékos adóék a második legmagasabb az OECD rangsorában a belgák 47,2 százaléka után (náluk az átlagos adóék egyébként 53,7 százalék). Ugyanakkor a jól keresők adóterhelése sokkal inkább a középmezőnybe tartozik, a 11. legmagasabbnak számít. Az élen álló Belgium az átlagbér 167 százalékát keresők bére után 59,6 százaléknyi adót von el, és rajtuk kívül változó mértékben, de még 6 országban nagyobb a jól keresők adóéke 50 százaléknál.

Kétgyermekesek kevesebbet adóznak

Gyermekes családok esetében az adóék mértéke jóval alacsonyabb, 2017-ben a friss statisztika szerint egy átlag és az átlag kétharmadát keresők szülők esetében 37 százalék volt, ami noha "csak" a 9. legmagasabb a rangsorban, a régión belül a legmagasabbnak számít. Mögöttünk a szlovákok állnak 36,3 százalékkal, a cseheknél 35, a lengyeleknél pedig 26,8 százalék esetükben az állami elvonás mértéke.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!