3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fitnesz a 80-as években robbant be a köztudatba, és azóta is rengeteg ember fordul kikapcsolódásként, edzésként, fizikai fittség elérése érdekében a mozgásanyagához. A fitnesz nem csak a fizikai erőnlétet növeli, a szervek és szervrendszerek teljesítőképességének növelése és az egészséges életmód elemeinek elsajátítása és tudatos gyakorlása is a tudásanyagába tartozik. A fitnesz több, mint egy mozgásforma, felér egy életmódbeli szemlélettel is.

Manapság a fitnesz mellett egyre elterjedtebb lett az új edzésformának számító funkcionális edzés, mely ma már szinte minden nagyobb edzőterem csoportos órarendjében szerepel. Azonban sok helyen félreértelmezik fogalmát és keverik más edzésformákkal. A következőkben ezért fontosnak tartom tisztázni azt, hogy mi is az a funkcionális edzés, és milyen gyakorlatok tartozhatnak alá.

Mi is az a funkcionális edzés?

Olyan gyakorlatok végzése, amely során a testet, mint teljes egészt mozgatunk meg, és nem “darabonként”, testrészenként és testtájanként eddzük, erősítjük. Olyan gyakorlatokkal, melyek segítségével a test a megszokott, természetes módon mozoghat.

Sokakat megtéveszt az elnevezés, mivel nem magától az eszköztől függ a funkcionális edzés, hanem a kivitelezéstől. Minden embernek sportolói múltjától és jelenétől függően mást jelenthet a funkcionális edzés, mivel más izomcsoportot vesz igénybe minden nap egy olimpikon úszó és mást egy irodában dolgozó alkalmazott. Ennek nagyon lényeges tudatában lenni, mivel erre épül az egész edzés.

Minden sportolni vágyó és funkcionális edzést igénybe vevő embernek olyan mozdulatsorokat kell végeznie, amely a kitűzött céljához hozzásegítheti. A képességek sokoldalú fejlesztése különféle mozgásmintákat vár el minden egyes embertől.

Amennyiben szeretnéd kipróbálni ezt a mozgásformát, a SamanSport.hu-nál elérhető eszközök között biztosan találsz magadnak kiegészítőt, felszerelést!

Fitnesz
Fitnesz

Mit kell tudni a gyakorlatokról?

Azonban általánosságban elmondhatjuk, hogy a funkcionális edzésnél nem egy-egy izmot edzünk, hanem különböző mozdulatokat hajtunk végre, ilyen például a guggolás, a fekvőtámasz vagy a felülés, mely a konkrét izomcsoport - comb, fenék, kar, váll, has - mellett az egész testet mozgásba hozza és edzi. Egy mozdulatsor alkalmával egyszerre több ízfelszín is elmozdul. 

Legtöbb hangsúlyt a gyakorlatok végzésekor a törzs izmaira, valamint a stabilitásért felelős izmokra helyezi. Leginkább a természetes mozgások szerepelnek a listán, melyek segítségével egy időben, egy edzés alkalmával több képesség fejlődik úgy, mint az erő, a gyorsaság, az állóképesség vagy a robbanékonyság.

Amennyiben te is szeretnéd kipróbálni az előzőekben említett edzésformát vagy többet szeretnél megtudni a mozgásanyag mibenlétéről, akkor keresd fel bátran a SamanSport.hu weboldalát, ahol szakértők válaszolnak kérdéseidre.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!