4p

Az egyenlőtlenség egyre nagyobb mértékű a világon és hazánkban is. A világ népességének leggazdagabb 1 százaléka birtokolja a globális vagyon 45,6 százalékát, a legszegényebb fele pedig még 1 százalékot sem. Magyarországon a legjobban kereső 10 százalék az összes jövedelmek 40 százalékát és a tőkejövedelmek 90 százalékát birtokolja.

Az egyenlőtlenség akadályozza a társadalmi és gazdasági fejlődést, azonnali cselekvések hiányában pedig még tovább súlyosbodhat. A folyamat ráadásul gyengítheti az eddigi, a szegénységgel, az éghajlatváltozással és a gazdasági átalakulással kapcsolatban megtett intézkedések eredményeit és hatásait is.

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) üzleti ebédjén került sor annak az ajánlásnak és a hozzákapcsolódó öt pontos javasolt akcióterv bemutatására, amely az üzleti világnak segít lépéseket tenni az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében.

Az eseményen a magyar GDP mintegy 40 százalékát megtermelő 148 tagvállalatot tömörítő szervezet idén nyolcadik alkalommal adta át a Fenntartható jövőért díjat Változásvezető, Vezető nő, Üzleti megoldás és Vállalati transzformáció kategóriában.

Rendszerszintű változásokra van szükség a társadalmi kérdések kezelésében is, a jövedelmi, vagyoni és jóléti egyenlőtlenségek veszélyeztetik azokat a politikai és gazdasági feltételeket, amelyeken az üzleti élet működése, innovációja és növekedése alapul. Hogy milyen lépések vezethetik a vállalatokat ehhez a rendszerszintű változáshoz, erről beszélt előadásában Carolien De Bruin, az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) Equity Action vezető igazgatója, a (Üzleti Bizottság az Egyenlőtlenségek Leküzdéséért) BCTI tagja.

„A növekvő egyenlőtlenségek mind rendszer-, mind üzleti szinten jelentős kockázattá váltak. A társadalmi („S”) szempontok integrált kezelése az ESG-ben a CSRD és CSDDD bevezetésével egyre inkább szabályozási követelménnyé válik, és egyben lehetőség is teremt arra, hogy ellenállóbb és termelékenyebb értékláncokat építsünk. Bátor és határozott közös fellépésre van szükség ahhoz, hogy ez a vízió valósággá váljon. A Business Commission to Tackle Inequality (BCTI) kezdeményezésen keresztül a jövő megoldásaiba fektetünk be, és az egyenlőség kérdését a vállalati döntéshozó testületek napirendjére tűzzük. Alig várjuk, hogy Magyarország vállalati éllovasai is csatlakozzanak hozzánk ezen az úton.”– fejtette ki Carolien De Bruin.

A vállalatok elsősorban saját munkavállalóikon keresztül tudnak lépéseket tenni, de további három érintetti körre – az értékláncban dolgozókra, a fogyasztókra és a közösségekre is hatással tudnak lenni.

Bevezető gondolataiban Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke kiemelte: „Az egyenlőtlenségek csökkentésének üzleti érvei a kockázatok mérsékléséről szólnak, miközben hozzájárulnak a gazdaság hosszú távú fenntarthatóságához. Az egyenlőtlenség csökkentése összehangolt intézkedéseket igényel minden szereplő – állam, vállalatok, civil szervezetek, munkavállalók – részéről. A változások elindításában kulcsfontosságú, hogy az ember, mint érték jelenjen meg ezekben az értékteremtő folyamatokban.”

Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke
Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke
Fotó: bcsdh.hu

Itt a cselekvés ideje!  A Time to Transform 2030 keretprogramunkban idén az ember, mint érték témakörében közösen gondolkodva több mint 60 vállalatvezetővel és a felkért szakértőkkel – a következő ajánlást és a hozzá kapcsolódó öt akcióterv javaslatot fogalmaztuk meg, amely segíthet az üzleti szférának megtenni a szükséges lépéseket:

AJÁNLÁS:

Tisztességes megélhetést biztosítva, olyan inkluzív, rugalmas és biztonságos munkakörnyezet megteremtése és fenntartása, amely proaktívan támogatja a fejlődést.

 

JAVASOLT AKCIÓTERV:

  1. Tisztességes megélhetést biztosító bér fizetése
  2. Biztonságos, a munkavállalók fizikai és mentális egészségét támogató munkakörnyezet, juttatások és szolgáltatások nyújtása
  3. Élethelyzethez illeszkedő rugalmas és inkluzív foglalkoztatási rendszerek kialakítása és megvalósítása
  4. A munkavállalók élethosszig tartó fejlődésének és a változó elvárásoknak való megfelelés proaktív támogatása
  5. A fenti akciók megvalósulásának felmérése és kiterjesztése az értékláncban

 

Hogyan lehet elindulni ezen az úton? Melyik vállalatnál hogyan jelenik már meg az ember, mint érték a folyamataiban? – állt annak a vállalatvezetői kerekasztalbeszélgetésnek a fókuszában, amelyben Raffaella Claudia Bondi a Roche Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Lucenko Viktória, az Auchan Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, és Mikó Zoltán, a Future FM Zrt. vezérigazgatója   Márta Irén, a BCSDH igazgatója moderálásával járták körbe a témát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!