- Volodimir Zelenszkij az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián (MSC) arra figyelmeztetett, annak lehetséges következménye, ha késlekedik a nyugati fegyverek Ukrajnába szállítása, a Moldova elleni orosz invázió lehet. A háromnapos konferencián mintegy 40 állam- és kormányfő, valamint politikus és biztonsági szakértő közel 100 országból – köztük az Egyesült Államokból, Európából és Kínából – vesz részt, hogy megvitassák Európa biztonsági helyzetét. Az ukrán elnök ugyanakkor azt is közölte, a szomszédos Belarusz történelmi méretű hibát követne el, ha csatlakozna az orosz offenzívához, és azt állította, hogy a közvélemény-kutatások azt mutatják, a fehérorosz lakosság 80 százaléka nem támogatja a hadbalépést.
- Rishi Sunak brit miniszterelnök felszólította a világ vezetőit, hogy biztosítsák Ukrajna „tartós békéjét” egy új NATO Charta létrehozásával, segíteni „újra és újra” megvédeni azt az esetleges jövőbeni hadüzenetekkel szemben. Brit lapértesülések szerint Sunak várhatóan a müncheni konferencián felszólítja az országokat, hogy „duplázzák meg a katonai támogatásukat”, egyúttal felhívja a figyelmet, hogy „minden nemzet biztonsága és szuverenitása” forog kockán.
- Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova szerint az Egyesült Államok arra buzdítja Ukrajnát, hogy közvetlenül Oroszország területére mérjen csapást. Mindezt amerikai külügyminiszter-helyettesnek a Krím-félszigetről tett kijelentéseiből szűrte le. Victoria Nuland azt mondta, hogy az Egyesült Államok támogatja Ukrajnának a krími célpontok elleni csapását, amelyet Oroszország 2014-ben annektált egy olyan lépéssel, amelyet csak néhány – ahogy fogalmazott – többnyire szélhámos állam ismer el.
- Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) több forrást kért a háború által súlyosan megsérült ukrajnai egészségügyi szektor támogatására. Ukrajnának több pénzre van szüksége ahhoz, hogy biztosítsa a mentális egészséget, a rehabilitációt és a közösségi hozzáférést az egészségügyi szolgáltatásokhoz – mondta Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója az ukrán Zsitomir városában tartott tájékoztatón.
- A brit nagykövetség egyik biztonsági őrét több mint 13 évre börtönözték be, miután egy bíró azt mondta neki, hogy az Oroszország javára történő kémkedése olyan árulás, amely maximális kockázatnak tette ki a korábbi kollégáit. David Ballantyne Smith lemásolta azokat a titkos dokumentumokat – köztük az akkori miniszterelnöknek, Boris Johnsonnak az Ukrajna elleni háborúról írt levelet–, amelyeket a nagykövetség zárolatlan iratszekrényeiben és íróasztalain talált.
(The Guardian)