3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amíg a lakosság a karácsonyi bejglikómát próbálja kiheverni és a szombat esti szilveszterezésre készül, a kormány jogászai nem pihennek: december 30-án éjjel megjelent a Magyar Közlöny 223. száma, és annak melléklete, a 75. számot viselő Hivatalos Értesítő.

Érkeznek az egészségügy átalakításáról szóló rendeletek

Ebben a legfontosabb rész az egészségügyi ellátást érintős szabályozás változása. Ahogy a 24.hu összefoglalójából kiderül: december 7-én, az év utolsó ülésnapján fogadta el az Országgyűlés az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosítását, amellyel gyakorlatilag az egész ellátórendszer működése megváltozik.

A módosításhoz azonban hiányoztak a rendeletek, amelyeket a Belügyminisztérium még 2022-re ígért - ezek nagy részét most kihirdették a közlönyben.

  • Változik például a háziorvosi körzetek kialakítása. A rendelet szövege szerint az Országos Kórházi Főparancsnokság a  háziorvosi körzetek kialakítása során figyelembe veszi, hogy a háziorvosi körzetben ellátott lakosságszámnak a házi gyermekorvosi körzet esetén legalább 600 főt, a felnőtt és vegyes háziorvosi körzet esetén legalább 1200 főt el kell érnie. A  körzethatárok módosítása esetén nem jöhet létre a minimumlétszám alatti lakosságszámú felnőtt, vegyes, illetve házi gyermekorvosi körzet.
  • Módosult az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló korábbi rendelet is. A módosítás következtében a Belügyminisztérium meghatározta, mit nevezünk városi, és mit vármegyei kórháznak.
  • Az is rögzítésre került, hogy a központi ügyeletet hamarosan az Országos Mentőszolgálat (OMSZ)  szervezi Budapesten kívül.

A 24.hu azt is kiemeli: a most megjelent rendeletekből

hiányzik az a korábban belengetett terv, hogy a magánellátásban dolgozó orvosoknak kötelező jelleggel havi 20 órában a közellátásban is dolgozniuk kell,

csak így tarthatnák meg működési engedélyüket. Egyelőre nem tartalmazza a rendelet azt a Magyar Orvosi Kamara által hevesen ellenzett szabályozást sem, miszerint júliustól a szolgáltató esetlegesen 20 százalékkal csökkentheti az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló orvos és szakdolgozók alapilletményét, ha a minősítés során a teljesítménye nem éri el a kívánt követelményeket. Azt már mi tesszük hozzá: még van pár óra az évből, akár ma éjszaka is megjelenhetnek (január 1-jei hatálybalépéssel) a hiányolt szabályozások.

Nem felejtették el a vármegyéket

A legnagyobb hangsúly mégsem az egészségügyön van: tovább folyik jogrendszerünk "vármegyésítése". Bár már a nyáron rendelkezett a kormány a megyék vármegyékre történő átkereszteléséről, ennek a gyakorlatba ültetése még a napokban is tart.

A napokban kiadott több mint 1400 oldalnyi Közlöny már rengeteg helyen cserélte a "megye" szót "vármegyére", most újabb 784 oldalnyi joganyagot lehet böngészgetni a témában. 

A legfrissebb Magyar Közlönyben 52 alkalommal, a Hivatalos Értesítőben 291 alkalommal szerepel a "vármegye" szó, 

a leggyakoribb előfordulás "a „megyei” szövegrész helyébe a „vármegyei” szöveg lép" mondat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!