2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közigazgatási bíróság fogja leállítani az építkezéseket - mondja egy interjúban Patyi András.

Több, mint árulkodó interjút adott a Magyar Időknek Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem augusztus végén leköszönt rektora. A ma már ismét bíróként dolgozó közigazgatási szakembert a felállítandó Közigazgatási Felsőbíróságról kérdezik, és a válaszok alapján nem sok kétségünk lehet afelől, hogy Patyi számol a testület elnöki pozíciójával. Ennek lehetőségéről még nyár elején írtunk itt.

Patyi András (forrás: mno)
Patyi András (forrás: mno)

Patyi felhívja a figyelmet arra, hogy már 20 éve hangoztatja, vissza kell állítani az 1949-ben feloszlatott közigazgatási bíróságot. Szerinte nem késő a történeti alkotmány ezen vívmányát helyreállítani.

Mint mondta, a közigazgatási bíróságnak két követelmény között ell egyensúlyt teremtenie. Az egyik a közigazgatással szembeni teljes körű, hatékony jogvédelem az odaforduló polgárok és jogi személyek részére.

A másik, hogy ebben az ítélkezési rendszerben is figyelembe kell venni a közérdeket, ugyanis a közhatalmi döntésekben mindig meghúzódik egy közérdek.

 

Kiemelte, egyáltalán nem arról van szó, hogy ennek a bíróságnak mindig a közigazgatási szerveknek kell igazat adnia, hiszen az ellentétes lenne a hatékony jogvédelem elvével. Egyszerre kell féken tartani a közigazgatási szerveket, és arra figyelni, hogy a közigazgatási döntésekbe foglalt közérdek - például a közbiztonság vagy a közérdek - biztosítva legyen.

Ha azonnali végrehajtást kell tenni, akkor a közigazgatási bíróságnak értenie kell, tudnia kell, milyen intézkedés az, amit meg szabad állítani, illetve mi az, amit tovább kell engedni - fejtette ki Patyi.

Például az építéshatósági ügyekben a közösséget védik azzal, hogy az előírásoknak nem megfelelő házak építését megakadályozzák - mondott egy példát.

 

Ebből két következtetés is adódik: a jövőben tehát a közigazgatási bíróság jár majd el ezekben az esetekben, és a Patyi által elmondottak alapján a testület nem fog habozni, ha a szabályokat megsértő építkezések leállításáról kell dönteni.

A közigazgatási bírósággal szembeni egyik kifogás, hogy sok pénzbe kerül. Patyinak erről az a véleménye, hogy a demokratikus intézményrendszer és a jogállam fenntartása kerül pénzbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!