Több, mint árulkodó interjút adott a Magyar Időknek Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem augusztus végén leköszönt rektora. A ma már ismét bíróként dolgozó közigazgatási szakembert a felállítandó Közigazgatási Felsőbíróságról kérdezik, és a válaszok alapján nem sok kétségünk lehet afelől, hogy Patyi számol a testület elnöki pozíciójával. Ennek lehetőségéről még nyár elején írtunk itt.
Patyi felhívja a figyelmet arra, hogy már 20 éve hangoztatja, vissza kell állítani az 1949-ben feloszlatott közigazgatási bíróságot. Szerinte nem késő a történeti alkotmány ezen vívmányát helyreállítani.
Mint mondta, a közigazgatási bíróságnak két követelmény között ell egyensúlyt teremtenie. Az egyik a közigazgatással szembeni teljes körű, hatékony jogvédelem az odaforduló polgárok és jogi személyek részére.
A másik, hogy ebben az ítélkezési rendszerben is figyelembe kell venni a közérdeket, ugyanis a közhatalmi döntésekben mindig meghúzódik egy közérdek.
Kiemelte, egyáltalán nem arról van szó, hogy ennek a bíróságnak mindig a közigazgatási szerveknek kell igazat adnia, hiszen az ellentétes lenne a hatékony jogvédelem elvével. Egyszerre kell féken tartani a közigazgatási szerveket, és arra figyelni, hogy a közigazgatási döntésekbe foglalt közérdek - például a közbiztonság vagy a közérdek - biztosítva legyen.
Ha azonnali végrehajtást kell tenni, akkor a közigazgatási bíróságnak értenie kell, tudnia kell, milyen intézkedés az, amit meg szabad állítani, illetve mi az, amit tovább kell engedni - fejtette ki Patyi.
Például az építéshatósági ügyekben a közösséget védik azzal, hogy az előírásoknak nem megfelelő házak építését megakadályozzák - mondott egy példát.
Ebből két következtetés is adódik: a jövőben tehát a közigazgatási bíróság jár majd el ezekben az esetekben, és a Patyi által elmondottak alapján a testület nem fog habozni, ha a szabályokat megsértő építkezések leállításáról kell dönteni.
A közigazgatási bírósággal szembeni egyik kifogás, hogy sok pénzbe kerül. Patyinak erről az a véleménye, hogy a demokratikus intézményrendszer és a jogállam fenntartása kerül pénzbe.