3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy fővárosi lakos több mint 1 millió forintért vásárolhatott az első félévben. Ezzel szemben a Nógrádban, Borsodban, Szabolcsban élők 612-655 ezret. 

Nagyon jelentős eltérések vannak az országon belül az átlagfizetésekben. Olyannyira, hogy az idei első félévben alig több mint 370 ezer forintos nettó átlagfizetést csak a fővárosi és a Győr-Moson-Sopron vármegyei 453 ezer, valamint 406 ezer forintos átlag múlja felül. Harmadik helyen van Komárom-Esztergom, 367 ezer forinttal. 

Rossz kombó: magasabb bérek, kiugró infláció, csökkenő vásárlóerő

A fizetések növekedtek országos szinten és a vármegyékben is - ahogy arról a Buksza, a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor és Privátbankár mindennapi pénzügyekkel és kiskereskedelemmel foglalkozó szerkesztőségi blogja korábban már beszámolt. Ugyanakkor az infláció miatt a reálbérek mínuszban voltak az év nagy részében, azaz a vásárlóerő csökkent.

Hol, mennyi? 

Bár a teljes országos kiskereskedelmi forgalomról szóló legfrissebb adatok októberiek, a vármegyékre bontott statisztikából még csak félévesek állnak rendelkezésre. 

A magyarországi boltok forgalma - a hivatalos KSH-adatok szerint - 7 974 milliárd forintot tett ki 2023 első hat hónapjában, amely nem tartalmazza a vármegyékre nem bontható, túlnyomórészt csomagküldő és internetes kiskereskedelmet magában foglaló 733 milliárd forint értékű forgalmat. Az áremelkedések hatására az eladások értéke 12 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Bár többet költöttek a vásárlók, a forgalom volumene - mennyiségi értékesítés - országszerte több mint 10 százalékkal csökkent. A fővárosban és minden vármegyében mérséklődött a forgalom volumene, a legkevésbé Budapesten (- 7,7 százalék) és Baranyában (- 8,1 szűzalék, a legnagyobb mértékben Győr-Moson-Sopronban (- 18 százalék).

A fizetésekben látható különbségek jól láthatóak a kiskereskedelemben is, egészen pontosan az egy főre jutó forgalom értéke alapján. Országos átlagban az első félévben naponta fejenként 4590, összesen pedig 831 ezer forintért vásároltak a magyarok.

A budapestiek fejenként több mint 1 millió forintos költöttek vásárlásra. A többiek jóval kevesebbet. Fotó: Depositphotos
A budapestiek fejenként több mint 1 millió forintos költöttek vásárlásra. A többiek jóval kevesebbet. Fotó: Depositphotos

  • Messze kilógnak a sorból a budapestiek, akik több mint 1 millió forintot - egészen pontosan 1,037 milliót - költöttek. 
  • A második helyen a Győr-Moson-Sopron vármegyében élők állnak, 909 ezer forintos összeggel, míg a harmadik helyet Pest vármegye lakosai "szerezték meg", 901 ezer forinttal. 
  • Az országos átlagot még Zala, Vas és Fejér lépi át, ezekben a vármegyékben 837-891 ezer forint volt az egy lakosra jutó kiskereskedelmi forgalom. 

Ez egyben azt is jelenti, hogy tizennégy vármegye az országos átlag alatti eredményt ért el. A sor végén áll Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád, ahol 612-665 ezer forint kiadás jutott egy lakóra. Ebből az is látható, hogy egy fővárosi 40 százalékkal nagyobb összegért vásárolhatott az idén, mint azok, akik Nógrádban élnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!