Ahhoz képest, hogy a nyersolaj milyen hektikusan mozog a tőzsdéken, az üzemanyagok ára kiegyensúlyozottnak tekinthető. A hét elején látott kisebb emelés után csütörtökön már árcsökkenés jött, majd szombaton további 5 forinttal mérséklődött a gázolaj ára.
A magyar piac ebben a kicsit „lusta” reakcióban nem lóg ki az uniós országok közül. Általános, hogy az elmúlt időszakban ideges olajpiaci kilengéseket a finomítókat üzemeltető cégek és az üzemanyag-kereskedők igyekeznek kisimítani. Így fordulhatott elő korábban, hogy az olaj 10 százalékos megugrására a benzinkutaknál csak 20 forintos drágulás jött, de ezzel indokolható az is, hogy a Brent olajnál a héten látott 5 százalékot meghaladó esésre csak minimális árcsökkenés jött a kutakon. Az uniós országokban hasonló mozgások voltak, így a Weekly Oil Bulletin adatai szerint az aktuális összesítésben nem voltak nagy mozgások, a magyar árak helyezése például nem változott.
A magyar árak nemcsak az uniós összevetésben, de a régiós rangsorban sem változtak. Ezen a héten is öt olyan ország volt, ahol olcsóbban lehet benzint tankolni, mint itthon, és három olyan, ahol magasabbak az árak.
A gázolajáraknál már rosszabb a helyzet, nem elég, hogy a magyar árak eleve rosszabb pozícióból indulnak, ezúttal is relatív drágulást mutattak uniós szinten. Ezúttal 14 olyan ország volt a közösségben, ahol átlagosan a magyarországinál olcsóbban lehet dízelt tankolni.
Az egy héttel korábbihoz képest ezúttal Szlovéniában lett olcsóbb ez az üzemanyagfajta, mint nálunk. Így a gázolaj esetén a régióban csupán egyetlen helyen, Ausztriában drágább a tankolás, mint Magyarországon.
Ilyen olajár mellett alacsonyabb áraknak kellene jönniük
A múlt héten azt jósoltuk, ha marad a 78-79 dollár körüli olajár, akkor további áremelkedés jön a kutaknál. A magyar autósok ezt azonban megúszták, az energiahordozó tőzsdei jegyzése ugyanis látványosan csökkent. Ennek hátterében elsősorban az állt, hogy a befektetők a közel-keleti események miatt arra számítottak, hogy Izrael iráni olajlétesítményeket is meg fog támadni. A héten azonban a zsidó állam vezetői azt jelezték, hogy nincsenek ilyen terveik, ha csapást mérnek Iránra, akkor katonai célpontokat fognak támadni.
Erre a bejelentésre kedden beszakadt az olaj ára, és az a hét második felében sem pattant vissza, pénteken is 74 dollár körüli szinten mozgott az Európában irányadó fajta, a Brent. Ennek köszönhetően hosszú hónapok óta nem látott heti áresés következett be, az árak a múlt pénteki szinthez képest nagyjából 6 százalékkal kerültek alacsonyabb szintre.
Az enyhülő félelmek mellett, mely szerint a piac most azt árazza, Izrael az Irán elleni esetleges megtorló támadás során nem bombázza majd az olajipari létesítményeket, az árak csökkenésében szerepet játszik a kínai gazdaság növekedésével kapcsolatos szkepszis is. Peking ugyan több gazdaságélénkítő lépést bejelentett az utóbbi időszakban, ezek eredménye egyelőre kérdéses. A tényadatok pedig azt mutatják, hogy a kínai felhasználás viszonylag gyenge. A héten publikált számok szerint a kínai finomítói termelés is hatodik egymást követő hónapban csökkent, a gyenge üzemanyag-fogyasztás és a mérséklődő finomítói árrések is visszafogták a feldolgozást.
Nehéz megjósolni, hogy a következő napokban merre indul tovább az olaj ára, hiszen a közel-keleti helyzet kiszámíthatatlan, de az amerikai elnökválasztás kapcsán is nagy a bizonytalanság. Egyes előrejelzések szerint Trump választási esélyeit növelné, ha november elejéig megugorna az olaj ára, így akár emiatt is történhetnek előre nem látható események.
A hazai árakra persze nemcsak a nyersolaj ára van hatással, hanem a finomított termékek tőzsdei ármozgása is, ám azok a hét második felében már követték a nyersolaj jegyzését, vagyis érezhető volt az árak csökkenése. Ezen túl pedig a dollár árfolyama is befolyással bír, ami viszont nem túl jó hír, a zöldhasú ugyanis az euróval és a forinttal szemben is érdemi erősödést mutatott.
Amennyiben a jövő héten az olaj nem produkál komolyabb kilengést, úgy az Mfor Üzemanyagár-figyelő prognózisa szerint a hazai üzemanyagáraknak csökkeniük kellene. Ugyanakkor az utóbbi hetekben nagyon komoly kilengéseket láthattunk, így könnyen lehet, hogy az olaj piacán folytatódik a hektikus ármozgás, ez pedig akár még a benzin és a gázolaj árának emelkedésével is járhat.
A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.