3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leonardo Paz Neves, a Fundacao Getulio Vargas Alapítvány munkatársa Rio de Janeiroban úgy véli, az orosz gáz új fizetési szabályai nem okoznak zűrzavart a globális energiapiacon.

Az európai országoknak, amelyek április 1-jétől rubelben kötelesek fizetni az orosz gázért, nincs robusztus alternatívájuk az orosz szállítások helyettesítésére – vélekedik a TASZSZ hasábjain Leonardo Paz Neves, a Fundacao Getulio Vargas alapítvány brazil politikai elemzője.

"Vannak, akik úgy gondolják, hogy az Oroszországgal szemben ellenségesen viszonyuló államok harmadik országokból kezdenének gázt és olajat vásárolni. Ez a feltételezés azonban figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy nem lesz könnyű pótolni az üzemanyagimportot ekkora mennyiségben. Hagyja abba az oroszországi vásárlást, és keressen helyette alternatív beszállítót… nos, ez nem így működik - " mondja a szakértő.

A brazil szakértő az orosz közmédiában nyilatkozott. Fotó: Depositphotos
A brazil szakértő az orosz közmédiában nyilatkozott. Fotó: Depositphotos

Az európaiak természetesen növelhetik az Egyesült Államokból származó palagáz és olaj vásárlását, de ez az ár Európának sokkal magasabb lesz, s a TASZSZ-nak nyilatkozó Neves szerint a növekvő energiaárak végül aláássák az európai vállalatok versenyképességét.

A szakértő ugyanakkor úgy véli, hogy az orosz gáz új fizetési szabályai nem okoznak zűrzavart a globális energiapiacon, és hozzásegítik Oroszországot nemzeti valutájának stabilizálásához. Véleménye szerint a rubel közel van az - ahogy ő fogalmaz -, "az ukrajnai orosz különleges katonai hadművelet" megkezdése előtti szinthez. 

Aki nem hajlandó rubelért orosz gázt venni, annak csak két lehetősége van, de rövid távon egyik sem megvalósítható – folytatta a szakember.

"Az országok energiaágazatuk szerkezetétől függően alternatív energiaforrások felhasználásával csökkenteni tudják a gázigényüket, de ez is egy középtávú vagy akár hosszú távú megoldás lehet. A másik lehetőség bírósági eljárás kezdeményezése Oroszország szerződésmódosítási döntésének megtámadására, de az is időbe telik” – mondja.

A szakértő úgy véli, hogy a legvalószínűbb forgatókönyvek szerint a nyugati nemzeteknek vagy új feltételeket kell elfogadniuk, vagy a korábbi gázfizetési feltételekért cserébe fel kell oldaniuk az oroszellenes szankcióikat - írja a TASZSZ.

A múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök azt kérte, hogy a "barátságtalan országok" gázellátásáért fizetett összegeket rubelre helyezzék át, mondván, hogy Moszkva megtagadja a "hiteltelen valutában", többek között dollárban és euróban történő kifizetéseket. Azzal is megbízta a kormányát, hogy a Gazpromnak adjon utasítást a jelenlegi szerződések módosítására. Putyin március 31-én aláírta a barátságtalan országokkal folytatott gázkereskedelem szabályairól szóló rendeletet, amely új szerződéses fizetési rendszert ír elő.

Ezzel április 1-jén életbe lépett a "barátságtalan országokból" érkező vevők rubelben történő fizetésének új eljárása az orosz vezetékes gázért.

A vevőknek speciális rubel- és devizaszámlákat kell nyitniuk a Gazprombanknál a gázszállításért. A valutaátváltást orosz tőzsdéken fogják végrehajtani. Hiányos fizetés esetén az orosz vámhatóság megtilthatja a szállítást. Az oroszországi külföldi befektetések ellenőrzésével foglalkozó kormánybizottságnak jogában áll kivételeket adni e szabályok alól az egyéni vásárlók számára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!