3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár arányaiban volt a mostaninál nagyobb differencia is, a bérek nominális növekedése a szakadékot is rekordmértékűre hizlalta a legmagasabb és legalacsonyabb nettót regisztráló megyék átlagai között.

122 686 forint - ennyivel visz többet haza havonta fizetésként egy átlagos fővárosi dolgozó, mint egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal első félévre vonatkozó területi statisztikájából. Ha az összeg önmagában nem lenne elég sokkoló, a nagyságát kiválóan szemlélteti az a tény is, hogy a 122 686 forint egészen pontosan 2653 forinttal több, mint amennyit jelenleg egy garantált bérminimumra bejelentett alkalmazott vihet haza. Leegyszerűsítve:

egy minimálbérrel kevesebb pénzből kell megélnie havonta egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében dolgozónak, mint egy budapestinek. 149 568 forint áll szemben ugyanis a fővárosi 272 254 forinttal.

Bár összegszerűen ekkora differencia még sosem volt a legalacsonyabb és legmagasabb átlagos fizetést regisztráló megyék között, arányaiban a korábbiakhoz képest javuló tendencia mutatkozik. A budapesti fizetések ugyanis "csak" 82 százalékkal haladják meg a Szabolcs megyeit, miközben 2 évvel ezelőtt 90 százaléknál is nagyobb volt a különbség. Ennek hátterében több tényező is áll. Egyrészt a bérek nominális szárnyalása miatt értelemszerűen nő a forintban kifejezett különbség is, hiába zajlik egy kismértékű felzárkózás a szabolcsi bérek esetében. Másrészt ez a bérfelzárkózás köszönhető a közfoglalkoztatási programok idei szűkítésének. A közmunkás bér ugyanis annak rendkívül alacsony összege miatt lehúzza a statisztikát, főleg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol még a szűkítés ellenére is kiemelkedő mértékben támaszkodik a munkaerőpiac az állami foglalkoztatásra - más lehetőség alig adódik.

Ami egyébként a megyék rangsorát illeti, érdemi változás nem történt sem az élvonalban, sem a sereghajtók között. Budapest 272,2 ezres átlagos nettója mögött 224,3 ezer forinttal áll Győr-Moson-Sopron megye, amit rögtön az országos áltagbér 215,7 ezer forintja követ. A rangsor végén Szabolcs megye előtt Békés 158,9 ezerrel és Nógrád megye áll 166,4 ezer forinttal. Ebből is jól látszik, hogy a Szabolcs megyei fizetések nemcsak az országos átlaghoz és a fővárosi bérszínvonalhoz képest vannak lemaradva, de még a második legkisebb nettóhoz viszonyítva is közel 10 ezer forintos az elmaradás.

A felzárkózás nyoma

A Szabolcs megyei fizetéseket illetően egyetlen halovány pozitív dolgot emelhetünk ki a legfrissebb statisztikából. Nevezetesen, hogy nem itt nőttek a legkisebb mértékben a bérek, ebből kiindulva a reálbérek még az országos átlagnál is egy hajszállal jobban emelkedtek. Az átlagos nettó keresetek itt 12 százalékkal nőttek egy év alatt, amihez az első félében 2,3 százalékos infláció társult. Reálszinten ez 9,5 százalékos növekedést eredményezett, miközben az országos átlag 9,4 százalék.

A legkisebb mértékű - ám még így is szignifikáns - reálnövekedést Heves megyében, Budapesten, valamint Pest és Zala megyékben kaptuk, 8,3-8,5 százalékosat. Ellenben a legnagyobb plusz a 10 százalékot is meghaladja:

  • Baranya megyében 11,2,
  • Fejér megyében 11,1,
  • Veszprém megyében pedig 10,9 százalékos

reálbérnövekedés mutatható ki az idei első félévben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!