4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagy bajban lehetünk, ha a visszaeső állami építőipari megrendeléseket nem pótolják a magánszektor beruházásai, az ágazat ugyanis jelentős szeletet képvisel a bruttó hazai össztermékben. A félelmeknek a Költségvetési Tanács mellett lapcsoportunk Klasszis Klub Live! rendezvényén a szakminiszter, Lázár János is hangot adott, ezért a hétfői Kormányinfón megkérdeztük az ügyben Gulyás Gergelyt.

Nem vetített előre túl szívderítő képet a hazai építőipar alakulásáról Lázár János építési és közlekedési miniszter lapcsoportunk múltheti, Klasszis Klub Live! rendezvényén. Márpedig ha a szakminiszter félelmei beigazolódnak, akkor könnyen lehet, hogy már most dől a 2024-es költségvetés tervezésekor a jövő évre becsült 4 százalékos gazdasági növekedés.

Lázár János a múlt szerdai rendezvényünkön egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a Közbeszerzési Értesítőben tavaly ilyenkor megjelent körülbelül 1300 milliárd forintnyi felhívás, addig most csak 300 milliárdnyi, és ez szerinte érdemben fogja befolyásolni a GDP-t. A tárcavezető azonban az állami megrendelések visszaesésénél is nagyobb veszélynek nevezte, hogy a magánszektorban is megtorpantak a megrendelések, a lakás- és irodaépítés, valamint a vállalati beruházások, ami nem független attól, hogy a brutális kamatok miatt a hitelezés is visszaesett.

„Ez együtt semmi jót nem jelent”

– jelentette ki Lázár János a Klasszis Klub Live!-on.

Az építőipar válságát a múlt héten közzétett statisztikai adatok is alátámasztják. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tájékoztatása szerint áprilisban éves szinten 3,2 százalékos visszaesés volt a szektorban, ám a jövő sem biztató: az új szerződések volumene 37,5, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 33,0, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 42,3 százalékkal visszaesett a 2022. áprilisi bázishoz képest, míg a meglévő szerződésállomány volumene 27,5, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 4,3, az egyéb építményekre vonatkozóké 41,2 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Ugyanerre a veszélyre hívja fel a figyelmet a 2024-es büdzsével kapcsolatban a Költségvetési Tanács véleménye is. Mit arról lapunk is beszámolt, a dokumentum számos más tényező mellett arra is rámutat, a 4 százalékos növekedésben jelentős kockázatot jelent, hogy

az állami kiadások reálértékben jelentős visszaesését tudják-e kompenzálni a magánszektor beruházásai.

Nem jelentéktelen tételről van szó, ha úgy tetszik, akkor az építőipar a magyar gazdaság egyik húzóágazata. Ezt támasztja alá a KSH hosszú távú idősora is, mely szerint a szektor a bruttó hazai össztermék (GDP) 5-6 százalékát teszi ki, összege 2021-ben meghaladta az 5300 milliárd forintot.

Erre a kockázatra kérdezett rá lapunk a hétfő délelőtti Kormányinfón. Válaszában Gulyás Gergely elismerte, hogy csökkentek az ágazat kapacitásai mind az állami, mind a magánszektorban. A kancelláriaminiszter ugyanakkor annak a reményének adott hangot, hogy jövőre a vállalati megrendelések növekedésnek indulnak, hozzátette, az állami megrendelések várhatóan csak 2025-ben lesznek képesek fellendülni.

Gulyás Gergely azt reméli, jövőre már növekedni fognak a vállalati megrendelések az építőiparban. Fotó: MTI / Soós Lajos
Gulyás Gergely azt reméli, jövőre már növekedni fognak a vállalati megrendelések az építőiparban. Fotó: MTI / Soós Lajos

A Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte: valóban érzékenyen érinti a szektor a gazdasági növekedés mértékét, de úgy vélte, ha az idei év második felében elindul a növekedés, akkor az alacsony bázis miatt 2024 első két negyedévének gazdasági növekedése „kifejezetten magas lesz”, és – mint fogalmazott –

„a Pénzügyminisztérium számítási alapján a 4 százalék így is reális”.

A miniszter megjegyezte, a tervezés a koronavírus-járvány kitörése óta „ugyanúgy nem biztosítható Magyarországon, mint ahogy Európa más országaiban sem”. Gulyás Gergely rámutatott,

„ma ezerszer több a kétség, a kockázat, az árakban bekövetkező változás, a gazdaságra gyakorolt hatása azoknak a döntően háborúból következő gazdasági hatásoknak, ami miatt a költségvetési tervezés lényegesen nehezebb, mint bármikor korábban”.

El is ismerte, a kockázat ma lényegesen magasabb, mint három vagy akár hét évvel ezelőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!