A Népszava kérdésére Vizvári Attila, Szántód polgármestere úgy fogalmazott, hogy amíg ki tudják gazdálkodni más bevételeikből, nem tervezik, hogy fizetőssé teszik a strandolást vagy a parkolást a településen. Szántód mellett mindössze négy másik települése mondhatja el magáról azt, hogy ezeket a tételeket szintén ingyenes tartja: a déli parton Balatonkeresztúr, Balatonőszöd és Balatonszemes, míg az északin Örvényes.
Nagyon megugrottak a költségek
A strandfenntartási költségek minden településen drasztikusan megdrágultak, a lap által megkérdezett településvezetők jellemzően 20-30 százalékkal nagyobb összeggel kalkulálnak, mint a tavalyi évben. Gyenesdiáson már tavaly is 121 milliót költöttek a strandokra, az idén nagyjából 25 százalékkal többel számolnak, Balatonszárszón 30 millióval kalkulálnak a nyárra, ami cirka 8,5 milliós növekedés egy év alatt, Balatonbogláron nagyjából 20 millióval emelkedik a tavalyi 100-120 milliós költsége az önkormányzatnak. Alsóőrsön 81 millióról 101 millióra drágul az üzemeltetés, Zamárdiban konkrét összeget még nem tudtak mondani az idei évre, de abban bizonyosak, hogy a tavalyi 85-90 milliós tétel jelentősen nőni fog – írja a Népszava.
A portál szerint ennek megfelelően a legtöbb településen a strandbelépők ára is drasztikusan emelkedik az idei nyárra – Zánkán például 1000-ről 1500-ra, vagyis 50 százalékkal nő a díj –, s egyre kevesebb strandra lehet ezer forint alatt bejutni.
Csopakon is drágulás lesz, itt 1800 forintról 2200 forintra drágul az egyszeri belépésre jogosító felnőttjegy. Ambrus Tibor, a település polgármester a lap kérdésére úgy fogalmazott, hogy 2022-ben 167,8 millió forintba került az üzemeltetés, ami idén biztosan emelkedni fog.
Hiába akarták, nem minden önkormányzat tudta megtartani az „ingyen strand, ingyen parkolás”-elvét
A lapnak Balatonboglár polgármestere, Mészáros Miklós elmondta, hogy tavaly vezették be a fizetős parkolást három övezetben, a várakozási díj 300-400 forint között mozog a helyszíntől függően, a parti rész a legdrágább. Mint mondta, az indok elsősorban, hogy a strandokat továbbra sem akarják fizetőssé tenni, a plusz bevétel pedig lehetővé teszi, hogy a megnövekedett költségeket ne csak a helyiek állják: ők ingyenes parkolásra jogosító igazolókártyát kérhetnek.
Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere, a Balatoni Szövetség elnöke emellett azzal indokolta a fizetős parkolás bevezetését, hogy ezzel is csökkenteni akarják a frekventált részek zsúfoltságát. Mint mondta, bizonyos helyeken elképesztő a forgalom. A városban tavaly 200, idén 300 forintba kerül majd a parkolás óránként.
Jövőre újabb településeken jöhet a fizetős parkolás
A Balatoni Szövetség elnöke végül hozzátette, a meglévő forrásokból egyszerűen képtelenek finanszírozni az önkormányzatok a korábban ingyenes szolgáltatásokat, ezért egyre több tóparti önkormányzat gondolkodik a frekventált részek fizetőssé tételén, ha nem is az idei nyártól, de jövőre.
(Népszava)