2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz gáz még akkor is kifejezetten drágának tekinthető, ha kiszűrjük az eltolt árazás hatásait.

A magyar importon belül is láthatóan drágább az orosz eredetű földgáz a más forrásból származónál. Az eltéréseket részben az eltolt árazás magyarázza, de ha ezt a hatást kiszűrjük, úgy is kifejezetten sokba kerül az orosz gáz, amelynek elsődleges vevői a különböző állami szereplők – derül ki a G7 cikkéből.

Tavaly az őszi hónapokban az orosz importgáz átlagára 1000 forint volt köbméterenként, viszont a máshonnan ezen ár feléért, 500 forintos köbméterenkénti áron tudtunk energiahordozót vásárolni.

Itt már nincs logika. Fotó: Depositphotos
Itt már nincs logika. Fotó: Depositphotos

Ezt a nagyfokú eltérést a portál szerint a beszerzési szerződések különbségei magyarázhatják. Az orosz gáz legnagyobb hazai importőre az MVM, amely 4,5 milliárd köbmétert vásárol évente, de cserébe az állami vállalat és a Gazprom közötti szerződést titkosították, így alig tudni róla valamit azt leszámítva, hogy a beszerzési ár a tőzsdei jegyzést követi, két hónapos eltolással.

Ugyanakkor ez az eltolt árazás azt is jelenti, hogy bár most az orosz gáz a drágább a többi, nem eltolt szisztémában mozgó forráshoz képest, ám van amikor ez megfordul. Mindezek mellett, ha a hosszabb időtávot nézzük, abból is az jön le, hogy másoktól olcsóbban tudunk vásárolni, mint az oroszoktól. 2022-ben például a teljes évet vizsgálva 16 százalékkal volt drágább az orosz gáz, mint ha máshonnan vennénk, míg az új hosszútávú szerződés 2021. októberi megkötése óta pedig még nagyobb, 20 százalékos az eltérés.

Ennek az a magyarázata, hogy a kisebb, nem hosszú távra szóló szerződések esetében nagyobb a vevő mozgástere, tudd akkor vásárolni, amikor alacsonyabbak a világpiaci árak, míg az oroszokkal kötött megállapodás nem nagyon enged teret az ilyetén manőverezéseknek. Olyannyira nem, hogy még a havi szinten eladott mennyiségre sincs semmiféle befolyása a magyar félnek, olybá tűnik, hogy az oroszok döntenek arról, mikor mennyi gáz érkezik. Legalábbis tavaly év végén a drágább időszakokban volt magasabb az import, míg az árak csökkenésével a behozatal is visszaesett, ami egyértelműen a Gazpromnak kedvez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!