1980 óta megduplázódott azoknak a napoknak a száma, amikor a hőmérséklet meghaladja az 50 Celsius fokot – írja a BBC egy globális elemzés nyomán.
1980 és 2009 között évente átlagosan 14 olyan nap volt a világon, amikor a hőmérséklet meghaladta az 50 Celsius fokot, ez a szám azonban 2010 és 2019 között évi 26 napra emelkedett. Ugyanebben az időszakban évi tizennéggyel nőtt meg a 45 fokot elérő vagy azt átlépő csúcshőmérsékletű napok száma.
"A növekedés 100 százalékban a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének tudható be" - mondja Dr. Friederike Otto, az Oxfordi Egyetem Környezeti Változási Intézetének igazgatója.
Ahogy az egész világ melegszik, úgy egyre gyakrabban jegyeznek fel szélsőséges hőmérsékleteket globálisan. Márpedig az extrém magas hő pusztítja a természetet, emberek halhatnak bele, illetve komoly károkat okozhat az épületekben, az utakban és az áramellátó rendszerekben is.
Az 50 Celsius fokos hőmérséklet elsősorban a Közel-Keleten fordul elő, de rekord hőmérsékletet mértek Olaszországban (48,8 fok) és Kanadában is (49,6 fok) ezen a nyáron, ezért a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a következő időszakban még több helyen fognak hasonló csúcshőmérsékleteket mérni, ha a világ nem fogja vissza a fosszilis tüzelők égetését.
A BBC elemzése azt is megállapítja, hogy a legutóbbi évtizedben a maximális hőmérséklet 0,5 Celsius fokkal emelkedett az 1980 és 2009 közötti hosszú távú átlaghoz képest. Ezek a növekedések persze nem egyformán érezhetők szerte a világon: Kelet-Európában, Dél-Afrikában és Brazíliában a maximumhőmérséklet több mint 1 Celsius fokkal emelkedett, az Északi-sark és a Közel-Kelet egyes részein pedig több mint 2 Celsius fokkal.
A tudósok sürgős fellépést várnak a világ vezetőitől az ENSZ novemberi, glasgowi klímacsúcsán, ahol a kormányokat arra kérik, hogy vállaljanak még szigorúbb emissziócsökkentési célokat.