Mészáros Lőrincnek két gyárát is megmenti az Orbán-kormány a tavaly ősszel bejelentett Gyármentő Programmal - derül ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium múlt szerdai oklevélátadó ünnepségén készült felvételből. Első körben 25 cég kapta meg a támogatási oklevelet, összesen 27,5 milliárd forint értékben az energiahatékonyságot növelő beruházásokhoz. Tehát átlagban közel egymilliárd forintot kaptak a nyertes cégek. Lapunk írta meg, hogy ezek egyike pedig a Szolnok melletti Tiszapüspökiben működő Kall Ingredients Kft., amely a felcsúti sikerember gigantikus kukoricafeldolgozó gyára.
A nyertesek listáján azonban szerepel Mészáros Lőrincnek még egy gyára: a bólyi központú Hard-Concrete Betonelemgyártó Kft. A támogatási oklevelet a cég műszaki igazgatója vette át Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztertől.
A HARD-CONCRETE Betonelemgyártó Kft. ipari, kereskedelmi, kommunális, vasútépítési, útépítési, hídépítési, mezőgazdasági és egyéb magas – és mélyépítési előregyártott vasbeton szerkezetek kivitelezésével foglalkozik. A szerkezetépítési munkáknál cégünk teljes körű szolgáltatást nyújt a gyártmánytervezéstől az elemek gyártásán és szállításán át a szerkezetek összeszereléséig
- szól a cég bemutatkozása.
A beszámolói alapján nem tűnik olyan gyárnak, amelyet közpénzből kellett volna megmenteni. Stabilan nyereséges társaságról van szó, az árbevétele pedig évről évre gyarapodik: 2020-ban például 3,1 milliárd forint forgalom 302 millió forint nyereséghez volt elég, 2022-ben pedig 5,2 milliárd forint bevételből 334 millió forint profit lett. A saját tőkéje pedig eleve 1,8 milliárd forint. A gyár a baranyai Bóly város legnagyobb adózója, a termelési tevékenységet pedig 7 ezer négyzetméter területű üzemben végzik.
A Hard-Concrete Mészáros Lőrinc egyik legnagyobb építőipari gigászának, a ZÁÉV Zrt.-nek a leánycége. A ZÁÉV végképp nem szorult rá, hogy közpénzből támogassák (eleve állami megrendeléseket során dolgozik): tavaly 79 milliárd forintos árbevételéből 10,4 milliárdos tiszta profitot tudott csinálni, melyet 37 millió forint híján osztalékként kifizetett a tulajdonosnak, a Talentis Group Zrt. birtokában lévő Pannon Speed Pro Zrt.-nek. A Talentis pedig a felcsúti sikeremberhez tartozik.
Mészáros Lőrincnek tehát két gyárát is megmentette az Orbán-kormány nagy Gyármentő Programja, de nem ő az egyetlen milliárdos, aki örülhet. Például támogatást kapott a Jász-Plasztik Kft. is, amelynek többségi tulajdonosa Kasza Lajos, a Forbes gazdaglistáján a 13. helyen szerepelt 135,8 milliárd forint becsült vagyonnal. Szintén a Gyármentő Program nyertese a Béres Gyógyszergyár Zrt. Béres József és családjának vagyonát 44 milliárd forintra becsülték, ezzel a 41. leggazdagabb magyar. A sokszoros milliárdos Garancsi István Prebeton Zrt. nevű cége is örülhet a kormányzati segítségnek.
A hivatalos magyarázat szerint a kormány azért indította el a Gyármentő Programot az ukrajnai háború kitörését követően, hogy a hazai vállalatok erősíteni tudják függetlenségüket a nemzetközi energiapiacok teljesen kiszámíthatatlan kilengéseitől, és így meg tudják őrizni a munkahelyeket, fenn tudják tartani a gazdasági teljesítményüket. A díjazott gyárak azonban vagy eleve nyereségesek, vagy Magyarország leggazdagabb embereinek tulajdonában vannak.
A pénzosztás hasonlóságokat mutat a korábbi Kisfaludy-pályázatokhoz, amikor a koronavírus-járvány miatt a leggazdagabb magyarok szállodáit mentették meg: Mészáros Lőrinc hoteleit így szintén közpénzből tatarozhatták ki.