Felgyorsul az idősek oltása Magyarországon: jövő héten szerdáig 395 ezer idős embert olthatnak be itthon koronavírus elleni vakcinával, mondta el Müller Cecília az operatív törzs mai tájékoztatóján.
Hétvégén is tömegesen oltanak
Az országos tisztifőorvos szerint eddig 1,5 millió 60 év feletti ember regisztrált oltásra.
Az oltakozók a háziorvosoknál a kínai Sinopharm és az amerikai Moderna, a kórházi oltóhelyeken pedig a német-amerikai BioNTech-Pfizer vakcináját kapják.
Müller Cecília szólt arról is, hogy a most hétvégi kampányban 70 ezer fő vakcinálását tervezik az AstraZeneca oltóanyagával, mintegy 600 orvos és 1200 ápoló segítségével. A beoltandók sms-ben kapják meg az információt a helyszínről és időpontról.
Az országos tisztifőorvos szerint arra törekednek, hogy az első oltást kapják meg minél többen, mivel az – ha nem is ad teljes védettséget – a súlyos lefolyástól, a haláltól megvéd.
Hozzátette: a beadott oltások lakosságszámra vetített arányát tekintve Európában a harmadik helyen állunk. (Háttéranyagunk: Jól állunk átoltottságban, vannak korlátozások, mégis egyre több az áldozat.)
Kitért arra is, hogy
ma újabb két vakcinaszállítmány érkezett hazánkba.
Az AstraZeneca oltóanyagából a várt 127 ezer helyett 106 ezer, az orosz Szputnyikból pedig 280 ezer adagot kaptunk. Utóbbi szállítmányból 180 ezer az első, 100 ezer pedig a második oltásra való vakcina.
Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint egyébként az Európai Gyógyszerügynökségnél megkezdődött az orosz oltóanyag úgynevezett gördülő felülvizsgálati eljárása. Ezt gyorsított eljárást jelent, célja pedig a minél előbbi engedélyezés.
"Helyzet van"
Az oltakozást azért is kell felpörgetni, mert – mint Müller Cecília fogalmazott – sajnos helyzet van:
jelentősen romlanak a járványügyi adatok.
Az aktív fertőzöttek száma néhány nap alatt 80 ezerről 100 ezer fölé emelkedett, a reprodukciós ráta – ez azt mutatja meg, hogy egy fertőzött átlagban hány embernek „passzolja tovább” a vírust – pedig már meghaladja az 1,3-at.
A romló adatokat az országos tisztifőorvos a mutánsokkal, főleg a brit mutánssal magyarázza, amelyek gyorsabban terjednek az „alapverziónál”, ráadásul – mint mondta – a fiatalokat is érintik, náluk is szövődményes megbetegedéseket okozhatnak.
Hozzátette:
mintegy 2-3 hét kell ahhoz, hogy a védoltások után „valamiféle védettség” kialakuljon.
A romló járványügyi helyzetet a kormány nem csak az oltások felpörgetésével, hanem a korlátozások szigorításával is próbálja orvosolni. Az intézkedések célja a kontaktszámok csökkentése. (A mai bejelentésekről itt írtunk részletesen.)