4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába kapták meg a teljes 13. havi nyugdíjat az érintettek, sokkal kedvezőbb anyagi helyzetbe nem kerültek. Az ellátás növekedéséből alig marad valami a brutálisan elszálló infláció miatt.

Tovább romlott az inflációs környezet Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli adatközlése szerint. Történt mindez annak ellenére, hogy a kormány bevezette a négy árstop-politikáját, melynek során az üzemanyagárakba, az élelmiszerárakba, a jelzáloghitel-kamatokba avatkozott bele, illetve ide sorolandó a lassan egy évtizede a rendszerben lévő rezsicsökkentés is.

A kormány mindehhez nagy reményeket fűzött, hiszen Orbán Viktor várakozása szerint a négy árstop 3 százalékponttal is csökkentheti az éves inflációt. Ehhez képest a legfrissebb adatokra ránézve joggal lehet olyan érzése az embernek, hogy semmi sem történt: a januári 7,9 százalék után tovább emelkedett az általános index, 8,3 százalékra, igaz, ha a havi szintű áremelkedés némiképp visszafogottabb volt: 1,4 százalék után 1,1 százalék.

Egyáltalán nem javult a helyzet a nyugdíjasok fogyasztói kosara alapján számolt infláció esetén sem, holott ebben a kosárban az általánosnál nagyobb súllyal szerepelnek az élelmiszerek. Az élelmiszerárstop azonban még itt sem tudta kifejteni a hatását, hiszen 7,4 százalék után februárban 7,8 százalékra ugrott a nyugdíjas infláció mértéke.

Ezzel gyakorlatilag hetedik hónapja folyamatosan romlik a nyugdíjasok anyagi helyzete, illetve erodálódik az ellátások értéke.

Noha egyelőre még a februárban kifizetett teljes 13. havi nyugdíj még biztosít némi értéknövekedést, de ha a trend tovább romlik - márpedig nem sok jel mutat arra, hogy ez másként történne. Ennek oka főként az orosz-ukrán háborúban és annak következményeiben rejlik. Ukrajna a világ legnagyobb napraforgó-termelője, a világpiac legnagyobb szereplője, ám a háború miatt teljesen kiesett az ország az exportpiacról, ez a tény pedig az árupiacokon jelentős árfelhajtó tényezőt jelent. Ukrajna Oroszországgal együtt nagy szereplője a gabonapiacnak is, exportőrként meghatározó szerepük van az ellátásban, a háború miatt pedig a gabonaárak is jelentős emelkedésnek indultak.

Hogy milyen komoly hatást eredményez ez a hazai árakban, arra laptársunk, a Privátbankár legfrissebb Árkosár-felmérése már rá is világít. A liszt 23, a kenyér 37 százalékkal drágult, a száraztészta ára 50 százaléknál is többet emelkedett, a margarin pedig a duplájára drágult az előző évi szinthez képest. Mivel a háború vége egyelőre nem látszik, a helyzet csak romolhat, ami a hazai inflációs folyamatok trendfordulóját is gátolja.

Hiába a 13. havi nyugdíj, mindent felzabál az infláció. Fotó: Pixabay
Hiába a 13. havi nyugdíj, mindent felzabál az infláció. Fotó: Pixabay

A kormány az idei költségvetésben először rögzített 3 százaléknál nagyobb mértékben, 5 százalékkal emelte a nyugdíjakat és jól látható, hogy ez nemhogy az általános 8,3 százalékos, de a nyugdíjasok kosarára számolt 7,8 százalékos inflációt sem képes fedezni. Vagyis reálszinten jelentős értékvesztést szenvedhetnének el a legidősebbek. A feltételes mód azonban nem véletlen. A kormány ugyanis - minden bizonnyal - az áprilisi választásoktól nem függetlenül az eredendően most esedékes kétheti részlet helyett a teljes 13. havi nyugdíjat kifizette az érintetteknek.

Ez az átlagnyugdíj (165 610 forint) szintjén havi szintre lebontva plusz 13 800 forint juttatást jelent. Vagyis figyelembevéve a 13. havi ellátást, gyakorlatilag az 5 százalék helyett 8,3 százalékos emelkedés az eredmény.

Ez pont megfelel a február havi inflációnak, az első két hónap átlagát nézve viszont még minimális előnyt biztosít. Idén január-februárban kumuláltan 8,1 százalékos átlagos áremelkedést adnak ki a KSH adatai.

Csak egy fokkal kedvezőbb a helyzet akkor, ha a nyugdíjasinflációhoz mérjük az ellátások emelkedését. Ennek kumulált mértéke 7,6 százalék a 8,3 százalékos összesített növekedéssel szemben. A reálszintű többlet 0,6 százalék, ez forintosítva azt jelenti, hogy alig 1000 forint az a többlet, amit szabadon elkölhetnek olyanra, amire tavaly ilyenkor nem jutott. A reálérték ugyanis azt mutatja meg, hogy mennyivel többet vagy kevesebbet lehet vásárolni az inflációs környezet és a jövedelem függvényében.

A helyzet tehát egyáltalán nem nevezhető rózsásnak a jelentős nyugdíjemelés és a teljes 13. havi ellátás kifizetése ellenére sem. Ráadásul a kilátások sem biztatóak jelen állás szerint. Igaz, a háborús helyzet óráról órára gyökeresen megváltozhat, ám egyelőre még csak az újabb és újabb szankciókról érkeznek a hírek, a forint márciusban rendkívül gyenge szintet vett fel, és az elszabaduló energia- és nyersanyagára is árfelhajtó hatással bír a szolgáltatások, élelmiszerek terén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!