Az elnökválasztás végeredményét követően a megválasztott új amerikai vezető Joe Biden jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a tervezett gazdaságélénkítő gigacsomagját a törvényhozás mindkét házán keresztülvigye. A legfontosabb pontok már januárban ismertté váltak, ahogy arról korábban beszámoltunk, azonban a republikánus politikusok jelentős része ellenezte, hogy az állam ilyen mértékű terhet vegyen a nyakába.
A demokraták között is voltak, aki nem feltétlenül azonosultak a csomaggal, ám esetükben inkább a hangsúlyok kapcsán volt nézeteltérés. Ugyanakkor az elnök nagyon eltökélt volt, és miután a szenátusban sikerült kiegyenlíteni az erőviszonyokat és a demokraták is 50 képviselői helyet szereztek, jelezte, mindenképpen megvalósítják a programot.
Más kérdés, hogy több ponton kisebb-nagyobb módosításokat hajtottak végre menet közben, ugyanakkor a minimálbér radikális emelésén kívül az összes fontosabb célkitűzését sikerült elérni Joe Bidennek. Szerdán így a demokrata többségű képviselőház 220-211 arányban jóváhagyta a republikánusok által vitatott csomagot.
A szenátus szombaton csak módosítások után fogadta el az alsóház által egyszer már jóváhagyott tervezetet, ezért az visszakerült a képviselőház elé végső jóváhagyásra. Az alsóház által elfogadott korábbi változat különbözött a mostanitól. Például heti 300 dollár helyett heti 400 dollárral egészítette volna ki a munkanélküli segélyt, illetve a képviselőház változata a jelenlegi mintegy duplájára, 15 dollárra emelte volna az óránkénti minimálbért, ezt a szenátusban azonban nem sikerült elfogadtatni.
Ezek a program legfontosabb pontja
A szerdán elfogadott javaslat értelmében az évi 75 000 dollárnál kevesebbet keresők egyszeri, közvetlen juttatásként 1400 dollárt kapnak majd. Ezen kívül heti 300 dollár munkanélküli segélyt folyósítanak mindazoknak, akik a járvány miatt elveszítették a munkájukat. A gyermekek után járó adókedvezmény összegét hat év alatti gyermekek esetében 2000-ről 3600 dollárra, míg a hatévesnél idősebbeket nevelő szülőknél 3000 dollárra növelik.
A szövetségi kormányzat 350 milliárd dollárral segíti ki az államokat és az önkormányzatokat, amelyeknek a válság miatt tátongó űr keletkezett a költségvetésében. 120 milliárd dollárt juttatnak majd az iskolák számára, amelyet többek között a vírus elleni védekezés finanszírozására fordíthatnak. 90 milliárd dollárt szánnak a közlekedés és az infrastruktúra fejlesztésére. A csomag tartalmaz emellett egy 50 milliárd dolláros tételt, amelyet a koronavírussal kapcsolatos tesztelésére és kontaktkutatásra költhetnek majd, továbbá 20 milliárd dollárt szánnak vakcinagyártásra is. Az egyéni egészségbiztosítás támogatására is jut pénz a csomagból, annak érdekében, hogy minél több embernek legyen biztosítása.
A segélycsomag tartalmaz még egy 27,4 milliárd dolláros sürgősségi lakásbérleti támogatást a rászoruló emberek számára, amellyel a kabinet célja a kilakoltatások megakadályozása. További 10 milliárd dollárt különítenek el arra, hogy a bajba jutott ingatlantulajdonosok elkerülhessék az árverezéseket. A törvényjavaslat 5 milliárd dollárt szán a hajléktalanság problémájának kezelésére és további 5 milliárd dollárt a közüzemi számlákkal hátralékba került emberek támogatására.
A csomag keretében egy szektort, a vendéglátást deklaráltan támogatnak, ugyanis 30 milliárd dollárt biztosítanak az éttermek számára.
A munkanélküliség csökkenését remélik a programból
Joe Biden a mentőcsomag elfogadását követő sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott: "Az amerikai emberek beoltása az egyetlen módja annak, hogy legyőzzük a járványt, helyreállítsuk a gazdaságot, s visszakapjuk az életünket és a szeretteinket. Ezért annyira fontos a mentőcsomag." Azt is hangoztatta, hogy most az országot építő átlagemberek és a bajbajutottak kapnak segítséget.
source: tradingeconomics.com
A demokraták a gazdaság mellett a munkaerőpiacot is szeretnék felrázni, hiszen a februári adatok szerint 8,5 millióval kevesebb amerikai dolgozott a hónapban, mint egy évvel korábban. A kormányzati adatok szerint – az inkább demokrata szavazónak számító – fekete, spanyol és latin nők estek ki a legnagyobb számban a munkaerőpiacról, és ők azok, akik a pandémiát megelőző állapothoz képest kisebb arányban kaptak munkát.
Tőzsdére megy a támogatás?
A csomag kapcsán több dolog miatt kezdődött szakmai vita, noha az ellenzők is elismerik, hogy az amerikai gazdaság állapota messze van az egészségestől. Számos republikánus politikus véli úgy, hogy a csomag pazarló, kisebb mérték, de jobban célzott gazdaságösztönzés is elegendő lenne. A megszavazott csomag így nem csak az államadósságot növeli drasztikusan, de inflációs nyomással is járhat.
Mások szerint nem az általános árszínvonal fog megugrani, hanem a tőzsdei eszközöknél alakulhat ki buborék. A csomag részeként kifizetett 1400 dolláros csekket sokan szándékoznak a részvénypiacokon megforgatni (erről itt írtunk). Az amerikai tőzsdeindexek egyébként épp a tegnap elfogadott csomag miatt ugrottak meg szerdán, melynek köszönhetően a Dow Jones indexe is történelmi rekordon zárt, első alkalommal lépve át a 32 ezer pontos szintet.