Orbán Viktor miniszterelnök szombati bejelentése szerint létrehoznak egy családügyekkel foglalkozó tárca nélküli miniszteri posztot, az EMMI jelenlegi, területért felelős államtitkára, Novák Katalin hatáskörét ezzel október 1-től kibővítik.
Annak érdekében, hogy a családok életszínvonalát meg tudják védeni, Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hatásköreit és lehetőségeit meg kell növelni
- indokolta a döntését a kormányfő. Ez nem lesz könnyű feladat, de az biztos, hogy Novák Katalin családjának október 1-től kapásból javulni fog az életszínvonala, bár eddig sem éltek rosszul. Idén leadott vagyonnyilatkozata szerint az államtitkár tavaly havi bruttó 1,3 millió forintot keresett. Ez azonban már idén is növekedhetett volna, ha nem lenne parlamenti képviselő is.
Lapunk írta meg: annak a tisztségviselőnek ugyanis, aki csak államtitkári posztot tölt be az állami vezetésben, bruttó 1 296 300 forintról 1 750 000 forintra ugrott a fizetése. Vannak azokban olyan államtitkárok, akik a parlamenti patkóban is helyet foglalnak, mint például Novák Katalin, nekik csak a képviselői alapbér emelkedésével kellett beérniük. Ez 997 ezer forintról 1 103 400 forintra nőtt márciustól, mellé változatlan összegű államtitkári fizetést vehettek fel, vagyis a bruttó 1 296 300 forintot.
Családügyekkel foglalkozó tárca nélküli miniszterként ennél garantáltan többet vihet majd haza: a miniszteri fizetések összege bruttó 1,9 millió forint. A képviselői fizetéssel együtt pedig meglehet Novák Katalinnak a havi bruttó 3 millió forint. Év végi jutalmáról pedig ezentúl nem Kásler Miklós emberi erőforrások miniszter dönt majd. Az Orbán-kormányban eddig két tárca nélküli miniszter volt: a nemzeti vagyon kezeléséért felelős Mager Andrea, illetve Süli János, aki a Paks 2 beruházásért felelős. Ők havi bruttó 5 millió forintot visznek haza, de ez annak köszönhető, hogy a tárca nélküli miniszterek törvény szerint legalább annyit kell, hogy keressenek, mint az általuk felügyelt vállalatok vezetői.
Novák Katalinnak eddig sem voltak megélhetési problémái, hiszen a vagyonnyilatkozata szerint 8 ingatlanban tulajdonos: Budapesten, Szegeden és Balatonlellén vannak érdekeltségei, 20 millió forint megtakarításai is van, valamint lakáskiadásból évi 2,1 millió forint bevétele volt 2019-ben.
A családügyi miniszterhez valószínűleg semmilyen vállalat nem fog tartozni, bár azt még nem lehet pontosan tudni, hogy milyen hatáskörei lesznek. Vélhetően a kormány által tavaly létrehozott Kopp Mária Intézet felügyelete beleeshet ebbe a körbe, hiszen családpolitikával foglalkoznak.
Kásler Miklós megint bukott egy államtitkárságot
Novák Katalin hatásköreinek bővítése ugyanakkor egyúttal Kásler Miklós emberi erőforrások miniszter hatásköreinek újabb szűkítését jelenti. Legutóbb tavaly szeptemberben került át az ITM alá a felsőoktatás. Palkovics László már korábban kijelölte az új irányt: arról beszélt, az egész felsőoktatásra kiterjesztenék a Corvinus-modellt. Az elmúlt hónapokban pedig egyre makacsabbul tartja magát a teória a sajtóban, hogy valójában már nem is Kásler Miklós irányítja az egészségügyet, az ágazat irányítása átkerült Pintér Sándor belügyminiszterhez. Ennek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök mindig a legnagyobb elismeréssel beszél az EMMI vezetőjéről.
Egyelőre még Novák Katalin távozása nélkül is bőven marad feladat az EMMI-nél:
- köznevelés
- szociális ügyek
- sport
- kultúra
- egészségügy
Novák Katalin az elmúlt években a kormány egyik leginkább előtérben lévő tagja volt, rendre ő jelenthette be a különböző családtámogatási intézkedéséket és a nyugdíjasoknak járó Erzsébet-utalványt is. Az ugyanakkor nem várható tőle, hogy miniszterként a jövőben a melegek családi jogainak bővítéséről szóló törvényjavaslatot nyújtson be a parlamentnek. Amúgy 2006 óta nem volt kimondottan családügyi miniszter Magyarországon, így Novák Katalin elődjének a szocialista Göncz Kinga nevezhető.