4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megdöbbentő helyezést ért el hazánk a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) egyik statisztikájában.

Semmiképpen sem ad örömre okot az, hogy a születéskor várható élettartam terén Magyarország finoman szólva is csehül áll, különösen a férfiak esetében. Az OECD legfrissebb elérhető adatai szerint a várható élettartam összességében 74,3 év volt 2021-ben itthon, ha pedig nemekre bontva nézzük mindezt, a magyar nők 77,8 évvel, míg a férfiak mindössze 70,7 évvel kalkulálhattak.

Nemzetközileg is gyenge eredmény

Az első ránézésre is egyértelmű, hogy a nemek várható élettartama között is jelentős a különbség, ez azonban nem változtat azon, hogy Magyarország a teljes lakosság és a női-férfi lebontás tekintetében sem áll jól a nemzetközi összehasonlításban. 2021-ben a negyvenöt vizsgált ország közül hazánk összességében a 35. lett a ranglistában, míg a nők esetében a 37., a férfiaknál pedig a 36. helyre futotta.

Az OECD interaktív grafikonján a születéskor várható élettartam. Magyarország pirossal jelölve:

Mindez pedig azt jelenti, hogy Litvánia, Románia és Bulgária kivételével minden más uniós tagország jobban teljesít, hogyha a várható élettartamról van szó, ráadásul a hazainál jobb helyzetből indulnak ezen a téren például Mexikóban, Kínában, Argentínában és Costa Ricában is.

A leghosszabb életre a japánok készülhetnek, hiszen itt 84,5 év az átlag, míg a legrosszabb pozícióban a Dél-Afrikai Köztársaság van a vizsgált országok közül, hiszen itt csupán 65,3 a várható életévek száma.

A mostani nyugdíjasok előtt is borús a kép

A születéskor várható élettartam mellett szintén érdekes mutató az, hogy a jelenleg 65 évnél idősebbek mire számíthatnak. Nos, a válasz megvan, és az adatok azt mutatják, hogy a számukra előrejelzett jövő szintén rendkívül borús: ezen a ranglistán Magyarország a nők és a férfiak esetében is a 42. helyet szerezte meg – 2021-ben mindez azt jelentette, hogy a 65 éves nőkre átlagosan 17,3 év, míg a férfiakra 13,2 év várt még.

Az OECD interaktív grafikonján a 65 éves korben várható élettartam. Magyarország pirossal jelölve:

Hogyan került Magyarország a ranglista végére?

Azt, hogy mégis miért ennyire alacsony a várható élettartam Magyarországon, akár az OECD egy másik, szintén rendkívül kijózanító statisztikája is megindokolhatja: az összehasonlításban, amelyben hazánk 2019-es adatokkal szerepel, sikerült megszerezni a ranglista első helyét, csakhogy ez nem ad okot dicsőségre.

A 100 ezer emberre jutó 286 rákos megbetegedésből származó haláleset az összes vizsgált ország számai közül a legrosszabb eredmény.

Az OECD interaktív grafikonján a rákos megbetegedésben elhunytak aránya 100 ezer főre vetítve. Magyarország pirossal jelölve:

Szintén nem sok okot ad az optimizmusra az ugyanezen évből származó öngyilkossági ráta sem, hiszen Magyarország a lista 6. helyére került – ez egyébként a Visegrádi Négyek más országaihoz képest is kiugró.

Az OECD interaktív grafikonján az öngyilkossági ráta. Magyarország pirossal jelölve:

Fontos megjegyezni, hogy a várható élettartam alakulásában olyan alapvető tényezők, mint például az életmód, testmozgás, az általános egészség, vagy az anyagi helyzet, kulcsszerepet játszanak, azaz a rákos halálesetek magas száma, és az öngyilkossági ráta nem tehető egymagában felelőssé az alacsony várható élettartamért. Az azonban mindenképpen aggasztó, hogy két, a megfelelő diagnosztikával és ellátás biztosításával minden bizonnyal lényegesen csökkenthető mutatóban Magyarország ennyire gyengén teljesít.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!