3p

Kiderült, hogy olyan titkos nyilvántartások léteznek, ahol akár hónapokig is várakozhatnak a betegek, mielőtt felkerülnének a hivatalos kórházi várólistára. A betegek egy része sokáig azt sem tudja, hogy nem a hivatalos listára iratkozott fel.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által vezetett várólista annak meghatározására szolgál, hogy a betegek milyen sorrendben juthatnak a szükséges ellátáshoz. A listára kerülés menete, hogy az orvosa megállapítja az ellátás szükségességét, majd regisztrálja a rendszerben. A páciens megkapja a személyes és titkosított azonosítóját (esetazonosítót), amelynek segítségével megnézheti, hogy előreláthatóan mennyit kell várakoznia, azaz mi az ellátás várható időpontja.

Az összezavarás tipikus esete. Fotó: Depositphotos
Az összezavarás tipikus esete. Fotó: Depositphotos

A várólistára kerülés feltétele ugyanakkor egy előzetes, nem hivatalos listára való felkerülés.

Az Átlátszó által meghirdetett kérdőíves felmérésre érkezett annak a páciensnek is a véleménye, akinek intézményében körülbelül kétszer annyian vártak a nem hivatalos listán, hogy a hivatalos műtéti várólistára felkerülhessenek. Ráadásul a betegek többsége nem is tudta, hogy egyelőre még nem a hivatalos várólistán van előjegyezve. Végül 2022 tavaszán a beteg állapota annyira rosszabbodott, hogy végül a magánegészségügyben műtette meg magát kétmillió forintért. 

Egy másik betegnek fél év várakozási időt mondtak, miközben nem volt rest, megnézte a NEAK kórházi várólistás adatbázisát. Ott pedig az ő műtétjére az utóbbi félévben átlagosan 13 nap volt a várakozási idő. Egyelőre esetazonosítót sem kapott – vagyis hivatalosan nem szerepel a várólista nyilvántartásban, így azt sem tudja megnézni, hogy mikor várható a műtéte. Legfrissebb információja, hogy ősszel tudhat meg közelebbit a beavatkozás időpontjáról. Akkor lesz éppen öt hónapja, hogy vár.

A lap megkérdezett egy egészségügyben járatos szakembert is, aki szerint

"ott vannak a fiókban, a valós számok. Szinte mindenkinek van egy másik várólistája, ahol jegyzi a betegeket, ez lehet egy kockás füzet, Excel-táblázat, vagy erre készített program, de az biztos, hogy nem mindig egyezik azzal, ami le van adva hivatalosan.”

Az okok kapcsán említette, hogy nem létezik olyan program, ami összefésülné a magánrendelésen vagy akár az ambulanciára beeső, és aztán műtétre előjegyzett betegeket a hivatalos kórházi várólistával. Azt ugyanakkor megjegyezte, hogy egyáltalán nem biztos, hogy minden esetben hosszabb a várólista a hivatalosan elérhető adatoknál, rövidebb is lehet, például, ha nem törlik a listáról azt a beteget, akinél mégsem kerül sor a műtétre.

Az „alternatív” adatvezetésről szóló információkat a NEAK adatbázisában végzett Átlátszó-gyűjtés szintén alátámasztja. Miközben a NEAK főigazgatója egy tavalyi konferencián arról beszélt, hogy tíz év alatt 58 milliárd forintot fordítottak a várólisták csökkentésére, tavaly például 13,6 milliárdot. 

A lap megkérdezte a MOK-ot is, szerintük a várólisták problémáját nem lehet elkülöníteni az ellátórendszer anomáliáitól: a széttagolt egészségügyi struktúra, a hiányzó személyzet, az alulfinanszírozottság mind-mind megoldásra váró feladatok, és ameddig ezek nem szűnnek meg, „addig minden beavatkozás tűzoltás, alacsony hatásfokkal.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!