3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A NAV vámraktárába tárolták be azt a lőszergyártó gépet, melyet a BSGÉP importált, de elvesztette a haditechnikai külkereskedelmi engedélyét. Innen a kormányhivatal engedélyével vitték el, azonban a jogos tulajdonos érdeklődése ellenére a hatóságok mélyen titkolják, hol is van.

Egy 2015-re üzembe helyezni kívánt lőszergyárhoz importált gyártósor Magyarországon szőrén-szálán eltűnt – írja a 24.hu. A Mil-Exim Kft. ekkorra szerette volna hazai és uniós forrásokból megvalósuló gyárát üzembe helyezni, amihez a Borsodi Általános Gépgyár Kft. (BSGÉP) importálta a Kalasnyikovhoz használható lőszereket gyártó gépet a hazánkhoz hasonlóan NATO-tag Törökországból.

Az importálás után költségvetési csalás gyanúja miatt eljárás indult, és bár a bíróság nem állapított meg költségvetési kárt vagy egyéb tartozást az állam felé, a BSGÉP elvesztette a haditechnikai külkereskedelmi engedélyét, ezért a gyártósor a NAV vámraktárába került.

A BSGÉP ügyvezetője, Papp Csaba kártérítést indítana az elmaradt haszon miatt, azonban ehhez tudnia kellene, ki használja a gépet, hol gyártják a töltényeket, ki húz belőle hasznot. A NAV azonban arról tájékoztatta a cégvezetőt, hogy ők a lőszergyártósort már 2018-ban kitárolták. Ehhez azonban a fővárosi kormányhivatal főispánjának határozata szükséges, ezt pedig többek közt a titkosszolgálatok, a külügyi tárca és az Országos Rendőr-főkapitányság delegáltjainak szakvéleménye alapján hozzák meg. A kormányhivatal azonban azt írta Pappnak, „a vitás státuszú eszközök polgári jogi státuszának rendezése, illetve tulajdoni igényének rendezésében való közreműködés” nem tartozik a hatáskörébe. Vagyis

nem tudni, hol van az évi 75 millió töltény (!) előállítására alkalmas eszköz.

Papp az eltűnt gép miatt feljelentést tett hivatali visszaélés és sikkasztás gyanújával.

Évente akár 75 millió darab előállítására is alkalmas a gyártósor. Fotó: Depositphotos
Évente akár 75 millió darab előállítására is alkalmas a gyártósor. Fotó: Depositphotos

Érdekesség, hogy a BSGÉP üzletrészének megszerzéséért pereskedik az a Mikó István, aki arról vált hírhedtté, hogy a Dunaferrhez biztonsági emberekből álló szabadcsapatot vezényelt. Mikó társa ebben az ügyben egy, az Alkotmányvédelmi Hivatal által kitiltott orosz vállalkozó.

A lap további érdekességként írja, hogy a töltényhüvelyen lévő jelzésről ugyanis beazonosítható a gyártó, és amikor merényletet követtek el Volodimir Zelenszkij ukrán elnök főtanácsadója ellen, azonnal megkeresés érkezett ukrán oldalról a BSGÉP-hez: kinek adtak el a magyar Kalasnyikov-töltényekből?

A portál szerint egy töltény most körülbelül 2 dollárba kerül, három műszakban 75 millió töltény jöhet le a gépsorról, az egy év alatt 150 millió dollár, vagyis úgy 52 milliárd forint. Ha töltényenként 0,3 centes előállítási költséggel számolunk, akkor 44 milliárdos profitot kaszálhat az, aki működteti a gépet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!