9p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Szárhegy Dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-ről van szó, amely két évtizede pont akkor állt a kormányfő feleségének résztulajdonában, amikor az állami támogatást kért és kapott. Most pedig azért lehet érdekes a vállalkozás személye, mert 25 százalékos üzletrészét az a cég kapta bizalmi vagyonkezelésbe, amelynek egyik gazdája a Takarékbank elnök-vezérigazgatója. 

"Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet". Vélhetően sokan emlékeznek Orbán Viktor 2001-ben, azaz az első miniszterelnöki periódusa alatt tett kijelentésére, amely azonban csak négy év múltán, 2005 márciusában vált ismertté, az Élet és Irodalom (ÉS) jóvoltából.

Orbán Viktor kérése meghallgatásra talált. Fotó: MTI
Orbán Viktor kérése meghallgatásra talált. Fotó: MTI

Azért dióhéjban érdemes felidézni a történteket. Orbán a Szárhegy Dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. egyik, 2001-es taggyűlésén fogalmazta meg az ominózus mondatot. Erről a cégről annyit érdemes tudni, hogy 1997 márciusában alakult – tehát durván egy évvel azelőtt, hogy a Fidesz az FKGP-vel és az MDF-fel közösen átvette a kormányzást az MSZP-SZDSZ alkotta koalíciótól. A kft létrejötte után alig két hónappal később, 1997 májusában a vállalkozás két alapítója, Duda Attila és Szász István Attila mellé három új tulajdonos érkezett: Kékessy Dezső, a majdani, 1998-2002 közötti Orbán-kormány párizsi magyar nagykövete, Madarász László, a később botránya miatt más pénzintézetekbe olvadt Postabank igazgatósági elnöke, valamint Orbán felesége, Lévai Anikó. Akinek a beszállását magyarázhatja, hogy Szász az egykori ügyvédtársa volt.

Lévai tulajdonosi mivolta miatt már érthető, hogyan is szólalhatott fel a Szárhegy Kft. 2001-es taggyűlésein Orbán. Ezek egyikén adta a kormányfő a cikkünk elején idézett, s a nyilvánosságra kerülésekor nagy port felvert, azóta szállóigévé vált tanácsot, annak kapcsán, hogy felmerült, a cégnek a fejlesztéseihez állami támogatást kellene igényelnie. Végül a mai szemmel nézve már nem túl egetrengető összeget, 41 millió forint állami támogatást nyert el a Szárhegy Kft.

Lévai 2005 januárjában – tehát két hónappal az ÉS leleplező cikke előtt – kiszállt a cégből, eladta a 25 százalékos üzletrészét. Hogy kinek, arról nem szól a fáma. Mindenesetre akkor már nem volt tulajdonos Duda (ő 2001 augusztusában távozott), a másik három személy – Száz, Madarász és Kékessy – viszont igen. Közülük Szász 2008 júliusában szállt ki a Szárhegy Kft.-ből, Madarász pedig 2014 novemberében – derül ki a hivatalos cégiratokból.

Bizalmi vagyonkezelésbe adott üzletrész. Fotó: Patrícius Borház
Bizalmi vagyonkezelésbe adott üzletrész. Fotó: Patrícius Borház

Kékessy Dezső viszont egészen 2021 májusáig a kft tulajdonosa maradt, sőt meglehet, hogy még ma is az – de erre majd később még visszatérünk. Előbb még ismerjük meg az időközben becsatlakozott három új tulajdonost. Ezek egyike Kékessy Dezső gyermeke, Kékessy Georges Sándor, aki 2011 januárjától 2018 decemberéig birtokolt üzletrészt a kft-ben. A másik a 2002-2009 között a Szárhegy Kft. ügyvezetői teendői ellátó Kántor Andrea Erzsébet, aki 2014 novemberében vált tulajdonossá, s még jelenleg is az.

A harmadik pedig a Patricius Borház Borászati és Kereskedelmi Kft., amely 2018 decemberében szállt be a Szárhegy Kft.-be, pont azon a napon, amikor Kékessy Georges Sándor kiszállt. Nemcsak az időbeli egybeesésből lehet arra következtetni, hogy a Kékessy-gyermek adta el a részesedését a Patriciusnak, hanem abból is, hogy a Patricius a Kékessy-család vállalkozása. Abban az apán kívül éveken át a három gyermekének, Georges Sándor mellett Katinkának és Piroska Barbarának volt üzletrésze. 2018 novemberétől viszont már csak Kékessy Dezsőnek, jobban mondva az ő egyszemélyes tulajdonában lévő DAK Holding Hungary Befektető és Tanácsadó Kft.-nek.

De a DAK-nak is csak 2020 novemberéig volt üzletrésze a Patriciuban, azóta ugyanis már egyedül csak az Abraham Goldman Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. van feltüntetve a borház tagjaként. E jogállását az Abraham Goldman – a cégbírósági adatok szerint – bizalmi vagyonkezelőként szerezte meg. Ez azt jelenti, hogy a megbízója által neki úgynevezett bizalmi kezelésbe adott vagyon képviseletében jár el a Patricius ügyeiben. 

A bizalmi vagyonkezelés lényege, hogy a tulajdonos – akár cég, akár magánszemély – a vagyonát egy vagyonkezelőre bízza, aki azt az általa meghatározott feltételek teljesülésekor adja csak tovább a megjelölt kedvezményezettnek, az esetek többségében az utódainak. 

Hogy ki az Abraham Goldmann megbízója, azt a vagyonkezelő már csak a jogviszony bizalmi jellegénél fogva sem köteles nyilvánosságra hozni. Így be kell érnünk azzal, hogy az Abraham Goldman egyike azon kilenc, a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartott hazai bizalmi vagyonkezelőnek, amelyek a Polgári törvénykönyv (Ptk.) 2014 márciusi módosítása értelmében végezhetnek ilyen tevékenységet, méghozzá üzletszerűen. Ilyennek az számít, ha a bizalmi vagyonkezelő egy évben legalább két megbízással rendelkezik.

Az Abraham Goldman neve alapvetően a tulajdonosaik személye miatt kapott az utóbbi időben nagyobb reflektorfényt. E társaságot ugyanis 2017 februárjában Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója alapította, harmadmagával. Jelenleg azonban már négyen részvényesei az Abraham Goldmannek, egyenlő, 25-25 százalékos arányban: Vidán kívül a Mészáros Csoportnak dolgozó Gál Miklós, aztán az ő kisebbségi tulajdonában lévő Arthur Bergmann Jogi, Adó- és Pénzügyi Tanácsadó Kft., valamint az Adam Goldenberg Kft., amely gazdájaként a nadapi illetőségű Nagy Szilvia szerepel. Legnagyobb bizniszüknek a TV2 megvásárlása tekinthető.

E tranzakció mellett kétségtelenül eltörpül az az ügylet, mely során az Abraham Goldman a Patricius után idén május végén történetünk főszereplőjébe, a Szárhegy Kft.-be is beszállt, jogállását ugyanúgy bizalmi vagyonkezelőként megszerezve. Csupán annyi a különbség, hogy itt nem egyedüli tulajdonos, hanem – ahogy már említettük – a Patríciussal és Kántor Andrea Erzsébettel osztozik az üzletrészeken.

Ahogy azt éles szemű olvasóink a fenti grafikonon már bizonyára felfedezték, az Abraham Goldman által vagyonkezelt kft-üzletrész aránya (25 százalék) kísértetiesen megegyezik azzal, amelytől annak idején, azaz 2005 januárjában Orbán Viktor felesége megvált, s amely vevőjének kiléte a mai napig ismeretlen. Kézenfekvőnek tűnik tehát az a feltételezés, hogy ennek ma is Lévai a gazdája, csak az először másnál „parkolt”, amíg most nem került bizalmi vagyonkezelésbe. A másik lehetséges verzió szerint e 25 százalékos üzletrész tulajdonosa Kékessy Dezső. Ez logikusan következhet abból, hogy a családi vállalkozása is ugyanahhoz a bizalmi vagyonkezelőhöz került, mint ez a bizonyos 25 százalék. 

Hogy elejét vegyük a találgatásoknak, megkerestük az Abraham Goldmannt. Ám a társaság egyik résztulajdonosa Gál Miklós lapunk érdeklődését elhárította, méghozzá a Ptk-ra hivatkozva, amely kimondja, hogy a bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján a bizalmi vagyonkezelőnek titoktartási kötelezettsége áll fenn minden olyan tény, és adat vonatkozásában, amelyről vagyonkezelői megbízatása keretében vagy annak kapcsán szerzett tudomást. „A titoktartási kötelezettség alól a jogosul nem adott felmentést, így a vagyonrendelő, kedvezményezett személyéről nem adhatok tájékoztatást” – közölte Gál.

Annyit azonban elárult, hogy az Abraham Goldman bizalmi vagyonkezelőként nemcsak a Patricius és immár a Szárhegy üzletrészeit kezeli, hanem „részben közvetetten” az Arany Dűlők Szőlészeti és Borászati Kft-ét is. Márpedig ez utóbbinál ugyanaz a képlet, mint a Patriciusnál: a cég a Kékessy-család vállalkozásaként indult, 2000 novemberében, ám mára már csak a Patricius maradt az egyetlen megnevezett tulajdonos. Kékessy Dezső idén május végén szállt ki, ugyanazon a napon, amikor az Abraham Goldmann bizalmi vagyonkezelői minőségében lett tagja a Dűlők Kft.-nek.

Ez már a második ilyen vagyoneleme az Abraham Goldmannek, az első tavaly augusztusban került hozzá, történetesen akkor, amikor a Patricius Invest Vagyonkezelő Zrt. kiszállt a Dűlők Kft.-ből. A Patrícius Invest azonban nem Kékessyéké volt, azt egy másik, idehaza még jobban ismert magánszemély, Töröcskei István alapította, 2011 szeptemberében. Töröcskei volt a ’90-es években a néhai Magyar Hitel Bank vezérigazgatója, majd a 2000-es években a Hír TV és a Lánchíd Rádió tulajdonosa, egészen 2011 végéig, amikor is kinevezték az Államadósság Kezelő Központ Zrt. élére. Onnan 2015 elején távozott, s az utóbbi időben azért került a neve a hírekbe, mert azzal vádolják, hogy a 2014-ben becsődölt Széchenyi Kereskedelmi Bankban bűnszervezetet irányítva sikkasztást követett el, emiatt tavaly előzetes letartóztatásba is helyezték, majd később kiengedték, s most szabadlábon védekezhet.

 

Töröcskei 2019 júliusában szállt ki a Patriciusból, egyúttal az Abraham Goldmann lett itt is bizalmi vagyonkezelőként tag. Egészen 2020 júniusáig, amikor is egy szerb lakcímmal rendelkező magánszemély, Pernjes Henrik lett az egyedüli tulajdonos.

Visszatérve kiindulópontunkhoz, a Szárhegy Dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-hez, az évek óta nem muzsikál fényesen. Mint ugyanis grafikonunkon látható, a cég 2016-2020 között végig veszteséges volt.

Adja magát a kérdés, hogy az Abraham Goldmannak van-e koncepciója e trend megfordítására, vagy bizalmi vagyonkezelőként ebbe nincs beleszólása? „A titoktartási kötelezettség miatt részleteket nem mondhatok, de annyit elárulhatok, hogy természetesen a cég nyereségességében vagyunk érdekeltek, így tulajdonosként támogatjuk az ügyvezetés valamennyi olyan koncepcióját, amely a lehető legkisebb kockázattal a lehető legmagasabb profit elérését eredményezi” – válaszolta lapunknak Gál Miklós.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!