10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Széchenyi Kereskedelmi Bankról van szó, amelybe 2013 nyarán szállt be kisebbségi tulajdonosként a Nemzetgazdasági Minisztérium - a hitelintézet azonban 2014 végén bedőlt, 2015 nyarától pedig felszámolás alatt áll. A felszámoló értékesítette a Széchenyi Bank teljes vagyonát, és jelenleg az eljárás technikai zárását készíti elő, majd összeállítja, és a Törvényszékre benyújtja a felszámolási zárómérleget – derült ki lapunk megkeresésére. Azt azonban, hogy a bank egykori vezetői ellen indított büntetőügyek mikor fejeződnek be, még megjósolni sem lehet.

Gróf Széchenyi Istvánhoz és a Széchenyi-családhoz kötődő könyvekre, iratokra és képekre lehetett ajánlatot tenni hétfő délig online, az Elektronikus Értékesítési Rendszeren. A számos kézirat, könyv, kotta, úgynevezett kisnyomtatvány, akvarell, metszet, fotó és alaprajz védett gyűjteményként a Széchenyi-hagyaték része, amely – nomen est omen – a Széchenyi Kereskedelmi Bank tulajdonát képezi. E hitelintézet azonban felszámolás alatt áll, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fel- és végelszámolásokra szakosodott cége, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) folytat le. Ebből kifolyólag a fenti tárgyakat a PSFN bocsátotta árverésre, hogy az abból esetlegesen befolyó pénzeket is a hitelezői igények kielégítésére fordítsa. Bár az 56 darabból álló kollekció értékét a felkért szakértő 50 millió forintra becsülte, a harmadik körben indult licit ennek a feléről, 25 milliós kikiáltási árról kezdődött. S ott is maradt, mivel ezen az árszinten érkezett be az egyetlen ajánlat, amelynek kiértékelése cikkünk megjelenésekor még tartott.

Az árverés apropóján utánanéztünk, hogyan is áll a kacskaringós előéletű Széchenyi Kereskedelmi Bank felszámolása, mennyi pénzt sikerült visszaszereznie eddig a PSFN-nek, s mennyire van még esély.

Kezdjük egy kis múltidézéssel. A Széchenyi Bank jogelődjének már a megalakulása sem tekinthető szokványosnak. Az SPE Bankot ugyanis 2008 áprilisában – tehát kevesebb, mint fél évvel a világot súlyos pénzügyi, majd világválságba döntő Lehman Brothers-csőd előtt – 2 milliárd forintos jegyzett tőkével indította útjára egy Kajmán-szigeteken bejegyzett társaság, az SPCP Hungarian Holdings Ltd., mely tulajdonosi köréről a nyilvánosság semmit nem tudhatott meg. Akkor még ilyen, a világ eldugott részeiben lévő cég mögé bújtak azok, akik nem szerették volna felfedni a kilétüket, ma már e célra magántőkealapokat használnak – de ez egy másik történet.

Kajmán-szigetekről Dörgicsére

Most maradjunk a szóban forgó sztorinknál. Az SPE Bank 2009 áprilisában kezdte meg működését, ám érdemi tevékenységet sohasem folytatott. Így nem számított különösebb meglepetésnek, hogy 2010 tavaszán tulajdonosváltás történt, méghozzá földrajzilag nagy ugrással: a Kajmán-szigetekről a Balaton-menti Dörgicsére kerültek a bank részvényei. Ennél is fontosabb változás volt, hogy az új gazdák – az alapítóval (esetleg alapítókkal) ellentétben – már nem maradtak inkognitóban. A részvényeket megvásárló T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt.-t ugyanis a néhai Magyar Hitel Bank egykori vezetői, Töröcskei István és Boros Imre – aki az első Orbán-kormány (1998-2002) tárca nélküli minisztere volt –, valamint Töröcskei felesége birtokolta. Ők friss szerzeményüket előbb, egyetlen napra Pannonra, majd további két és fél hónapra Helikonra keresztelték át, s csak harmadjára sikerült megállapodniuk az előbbi kettőnél kétségtelenül jobban csengő Széchenyi elnevezésnél.

Nem jött be a jól csengő név. Fotó: MTI
Nem jött be a jól csengő név. Fotó: MTI

Ilyen néven tevékenykedett már korábban egy pénzintézet, a sopronkövesdi székhelyű Széchenyi Hitelszövetkezet, amely 2002 végén beolvadt a Zala Hitelszövetkezetbe, ám a neve is tovább élt, miután a befogadó pénzintézet 2003 áprilisától Széchenyi István Hitelszövetkezetként folytatta működését. Igazgatóságában pedig 2009 júliusában felbukkant Töröcskei – aki részéről így már érthetőnek is tűnik, miért keresztelték át tulajdonostársaikkal ugyanerre a névre az új érdekeltségüket is. 

S hogy további hasonlóság legyen, a Széchenyi Bank is elsősorban a hitelszövetkezeteket célozta meg, valamint a kis- és középvállalkozásokat, illetve a lakosságot. Ebben még nem volt semmi különös. Abban már inkább, hogy a tulajdonosok között 2013 nyarán feltűnt a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely 3 milliárd forintért 49 százalékos tulajdonrészt vásárolt a Széchenyi Bankban. Ez már nem Matolcsy György miniszteri idejére esett, aki néhány hónappal korábban, az év márciusában átült az MNB elnöki székébe. A tranzakciókor már Varga Mihály volt a tárca vezetője.

Amikor az állam beszáll egy magántulajdonú cégbe, pláne egy bankba, amely mások pénzét kezeli, akkor óhatatlanul felmerül, hogy erre konszolidációs szándékkal kerül sor, magyarul, azért, mert a szóban forgó hitelintézet szénája rendbetételre szorul. S ebben az esetben is erről lehetett szó, lévén, hogy a Széchenyi Bankkal Töröcskeiéknek a beszállásukat követően egyszer sem sikerült nyereséget termelniük. 

50 milliárd helyett 3 milliárd

A többes szám 2011 májusától már csak a házaspárt takarta, miután Boros két évvel az NGM tulajdonszerzése előtt távozott a bankot birtokló T&T tulajdonosai közül. Ugyanabban az évben, 2011-ben, amikor Töröcskei az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója lett. Mely szerepvállalása immár az állam két évvel későbbi beszállására is magyarázattal szolgált, miután az ÁKK igazgatásáért cserébe Töröcskei állami mentőövet kért a bankjának, amire – a Figyelőnek tett későbbi állítása szerint – kapott is ígéretet, méghozzá 50 milliárd forintos tőkeemelés formájában. Ebből azonban végül mindössze 3 milliárd lett. Még szerencse – tehetjük hozzá –, hiszen így legalább „csak” ennyi adófizetői pénz ment a levesbe; más kérdés, hogy soha nem tudjuk meg, ha az ennél nagyságrenddel nagyobb összeget kapta volna meg, akkor is ugyanerre a sorsra jutott volna-e a bank. 

Merthogy másfél évvel az állam kisebbségi tulajdonossá válása után jött a vég. Hat évi veszteséges működést követően a Széchenyi Bank saját tőkéje 2014-ben a jegyzett tőkéje alá csökkent, s az ennek rendezéséhez szükséges 10 milliárd forintot a tulajdonosok közötti – valljuk meg: szokatlan – megállapodás alapján kizárólag Töröcskeiéknek kellett volna előteremtenie, vagyis a 49 százalékos gazda NGM-nek egyetlen fillért sem kellett volna betolnia. Az ily módon magára maradt többségi tulajdonos T&T-nek azonban nem sikerült összekalapoznia az életmentő 10 milliárdot, amely miatt az MNB előbb átfogó vizsgálat alá vonta a pénzintézetet, majd 2014 novemberében felügyeleti biztosokat rendelt ki. Alig egy hónappal később pedig vissza is vonta annak tevékenységi engedélyét, egyúttal elrendelte a végelszámolását, ami 2015 augusztusában, a Fővárosi Törvényszék döntésére felszámolásba ment át.

Ez még a mai napig nem zárult le. Megkerestük tehát a PSFN-t, hogy megtudjuk, milyen kilátások vannak. 

A felszámoló válaszából kiderült, hogy az eljárás kezdetén 27,2 milliárd forint összegű elismert és nyilvántartásba vett hitelezői igényt tartott nyilván. A felszámolási eljárás során a követelésbehajtás és vagyonértékesítés eredményeként a nyilvántartásba vett és ki nem egyenlített hitelezői igények összege 11,8 milliárd forintra csökkent. Ami tehát azt jelenti, hogy a Széchenyi Bank hitelezői közel hat év múltán a követeléseiknek mindössze valamivel több mint a felét láthatták viszont ezen az úton. A teljes képhez tartozik ugyanakkor, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap a Széchenyi Bank 1400 betétesét összesen 14,5 milliárd forinttal kártalanította.

A többi hitelezői igény megtérülésére azonban minimális az esély, tekintettel arra, hogy a Fővárosi Törvényszék a 2020. február 4-én kelt – még nem jogerős – végzésével jóváhagyta a felszámoló által 2020. augusztus 31-i fordulónappal készített, IV-V. számú felszámolási közbenső mérleget. A felszámoló néhány – a cikkünk elején is említettekhez hasonló – vagyonelem folyamatban lévő értékesítési eljárása kivételével, értékesítette a Széchenyi Bank teljes vagyonát és jelenleg az eljárás technikai zárását készíti előmajd összeállítja és a Törvényszékre benyújtja a felszámolási zárómérleget. 

Ezt követően zárulhat le a Széchenyi Bank felszámolása. Azt azonban nem lehet tudni, mikor fejeződik be a vezetők személyes felelősségrevonása. Merthogy az MNB ismeretlen tettesek ellen feljelentést tett a BRFK-n a banknál történt, a jegybank álláspontja szerint „bűncselekmények gyanúját felvető események miatt”. A hitelintézetek felügyeletét ellátó jegybank gyanúja szerint a Büntető Törvénykönyv előírásaiba ütköző hűtlen kezelés, hanyag kezelés, illetve további pénzügyi visszaélésekre utaló, büntetőjogilag értékelhető cselekmények történhettek. 

A kisebbségi tulajdonos NGM akkori államtitkára (jelenleg a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója), Orbán Gábor 2014 decemberében egy nyilatkozatban úgy vélekedett, hogy a Széchenyi Banknál a legfontosabb szabálytalanság a végelszámolás elrendelése előtti időszakban a folyamatos tőkehiány volt, amelynek rendezésére a felügyelet is felszólította a bankot. Emellett a belső szabályzatokban és folyamatokban is tapasztaltak hiányosságokat, bár e téren az állam tulajdonosi szerepvállalása óta komoly előrelépések is történtek – állította Orbán Gábor.

A Fővárosi Főügyészség több éves nyomozást követően, tavaly júniusban kiadott közleménye szerint a Széchenyi Banknál 6 milliárd forint értékű sikkasztás történt. A hatóság megalapozott gyanúja szerint a kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet közvetett többségi tulajdonosa, Töröcskei és felesége töltött be vezető szerepet. A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság hitelhez nem juthatott volna – közölte a Fővárosi Főügyészség azt követően egy hónappal, hogy előzetes letartóztatásba helyezte a Töröcskei-házaspárt és egy további ex-vezetőtársukat. Októberben aztán kiengedték őket, azóta bűnügyi felügyelet alatt állnak. További öt személlyel együtt, míg 18-an szabadlábon védekeznek.

Megkeresésünkre a PSFN-nél elmondták: "a Széchenyi Bankot érintően folyamatban lévő büntetőeljárás jelenleg nyomozati szakban van, erről további információ nem áll rendelkezésünkre. A nyomozó hatóság megkeresésére a felszámoló minden adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett. A felszámolás alatt a többségi tulajdonos, illetve a volt vezető tisztségviselők ellen indított perekben a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. felszámolója pernyertes lett.”

Egy másik, a már említett Széchenyi Hitelszövetkezet (SZH) ügyében viszont idén februárban már el is kezdődött az a per, amelyben az SZH nyolc egykori vezetője – köztük Töröcskei – ellen folytatólagosan elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés a vád. A vádlottak az ügyészség szerint több mint félmilliárd forint kárt okoztak fedezetlen hitelek kihelyezésével.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!