3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lakáspiac egyes területein az eddigi enyhe csökkenést további, markáns ármérséklődés követheti. Az ingatlanpiac más területein stagnálás vagy egyelőre nem drámai visszaesés várható a következő 6-8 hónapban – emelte ki munkatársunk, Mester Nándor kedden, a Klubrádió Ingatlanpiac című műsorában.

A makrogazdasági mutatók egyre határozottabban jelzik, hogy szűkül a mozgástere azoknak, akik eladóként jelennek meg a lakáspiacon, de a kiskereskedelmi egységek és az irodák esetében is erős lassulás érzékelhető, a szereplők egyöntetűen sokkal óvatosabbak, mint akárcsak 3-4 hónappal ezelőtt, s ez oda vezetett, hogy hosszabb ideig tart egy-egy tranzakció, nagyobb az áralku mértéke. Utóbbi a lakáspiacon különösen a paneleknél emelkedett, a rossz állapotú, lelakott paneleket 15-30 százalékkal is olcsóbban kell árulni, mint ahogy azt – elrugaszkodva a valós kereslettől a tulajdonos eredetileg szerette volna – hangsúlyozta a szakértő a Klubrádió adásában.

A makro adatok közül figyelmeztető jeként beszélt a második negyedévben drámai módon visszaesett nemzeti össztermékről, a csökkenő beruházásokról, a növekvő inflációról. A koronavírus-járvány miatti újabb korlátozások is visszavetik az ingatlanpiac épphogy csak beindult szekerét. Közben kisebb-nagyobb elbocsátások kezdődtek és ősszel továbbiak várhatók, a gazdaság ugyanis mostanában érzi igazán a tavaszi leállás negatív hatásait. A munkaerőpiaci helyzet sem javul, ráadásul a tavasszal munkájukat elveszítők tömegeinél mostanában futott ki a háromhavi segély-időszak és semmi hír nincs a cégeknek adott bértámogatás folytatásáról.

Az ingatlanpiacon mindez szűkülő keresletet és lassan, de biztosan csökkenő árakat eredményez. A bérleti piacon már látványos a visszaesés, Budapesten helyenként 15-25 százalékos. Mivel a lakásbérlők jelentős része a diákok közül kerül ki és ők sokan távoktatásban vesznek részt, így nem jelennek meg a bérleti piaci keresleti oldalán, vagyis a bérbeadók kénytelenek jelentősen levinni áraikat – fűzte hozzá.

Az Otthon Centrum szerint idén augusztusban a használt tégla lakások átlagára az V. kerületben volt a legmagasabb, ott 1,1 millió forintot rögzítettek. Angyalföldön 940 ezer forint, az I. kerületben 903 ezer forint, a II. kerületben 890, míg a XII. kerületben 850 ezer forintot kértek átlagosan egy négyzetméterért.

A hirdetési portálok adatai szerint a fővárosi lakótelepeken tartós stagnálás, egyes kerületekben kisebb-nagyobb mértékű áresés volt az elmúlt két-három hónapban. Szétnéztünk a kínálati árak között. A sokáig lesajnált XVIII. kerületi Havannán fokozatosan emelkedtek az árak, jelenleg a legnépszerűbb 54-60 négyzetméteres kategóriában a négyzetméterenkénti 400-430 ezer forintos sávban mozognak. A X. kerületben a Balkán utca környékén 550 ezer forint a jellemző kínálati ár, az Örs vezér térhez közeli Gépmadár utcai telepen 530 ezer forint. Újpesten a központi részen 540 ezer, Káposztásmegyeren 520-530 ezer forint a legjellemzőbb kínálati ár.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!