Az Európai Bizottság több mint 168 milliárd euró (egy euró mintegy 320 forint) összegű uniós költségvetést javasolt 2020-ra az európai gazdaság versenyképesebbé tétele, a munkahelyteremtés, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint a szolidaritás és a biztonság előmozdítása érdekében az Európai Unió határainak mindkét oldalán - közölte Günther Oettinger uniós költségvetési biztos szerdán.
Oettinger elmondta, a javaslat szerint 2020-ban a teljes költségvetés 21 százaléka az éghajlatváltozás elleni küzdelmet támogatná, összhangban az Európai Unió (EU) érvényes hosszú távú költségvetésével, amelyben 20 százalékban határozták meg az éghajlatváltozással foglalkozó tevékenységekre jutó kiadások arányát.
A közzétett javaslat alapján
- 83,2 milliárd euró szolgálná a gazdasági növekedés fellendülését,
- amiből csaknem 25 milliárd jutna a versenyképesség és a foglalkoztatás növelésére,
- 58,6 milliárd pedig a kohéziós feladatokra.
- A fenntartható fejlődésre, a természeti erőforrásokra jutó mintegy 60 milliárd euróból,
- 43,5 milliárd eurót a piaci és közvetlen támogatások teszik ki.
- A biztonságra a közös kasszából 3,7 milliárd euró jutna,
- míg 10-10 milliárddal részesedne az uniós bürokrácia, illetve az unión kívüli területeken a közös európai fellépés.
Oettinger elmondta: a gazdasági növekedésre szánt pénzből Európa-szerte
- 13,2 milliárd euró - az ideinél 6,4 százalékkal több - irányulna a kutatásra és az innovációra, ezen belül is az európai szinten és globálisan is gyors növekedési potenciállal rendelkező, magasan képzett fejlesztők, kisvállalkozások és tudósok támogatására.
- Az oktatásra 2,8 milliárd euró jutna az Erasmus+ keretében.
- Az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezést (IFK) a magas ifjúsági munkanélküliségi rátájú régiókban 117 millió euró segítené.
- Európa saját globális műholdas navigációs rendszerére, a Galileóra 1,2 milliárd euró - 2019-hez képest 75 százalékkal több - jutna, hogy folytatni tudja piaci terjeszkedését, és világszerte a jelenlegi 700 millió felhasználóról 2020 végéig 1,2 milliárd felhasználót tudjon elérni.
- Jövőre 255 millió eurót fordítanának az európai védelmi ipari fejlesztési programra,
hogy ösztönözzék az európai vállalkozások közötti együttműködést a védelmi vonatkozású termékek és technológiák fejlesztésében. A program lehetővé teszi, hogy a védelmi együttműködést uniós szinten teszteljék ebben a költségvetési időszakban, amíg 2021-ben megkezdi működését az Európai Védelmi Alap.
Oettinger kiemelte, különböző eszközeinek mozgósítása révén a 2020-as költségvetés továbbra is az európai és azon kívüli szolidaritásba és biztonságba fektetne be. Az ideinél 34,6 százalékkal több,
- 420,6 millió euró jutna arra, hogy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) keretében 2027-ig egy 10 ezer határőrből álló készenléti alakulat jöjjön létre.
- Az úgynevezett rescEU programra, amely a földrengések, vegetációtüzek és egyéb katasztrófák hatékonyabb kezelését szolgálja majd, 156,2 millió euró jutna.
Az Európai Bizottság 560 millió eurót biztosítana a Szírián belüli rászorulók, valamint a térségben élő menekültek és befogadó közösségeik támogatására - tette hozzá az uniós biztos.
A 2020-as uniós költségvetés a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó jelenlegi uniós többéves pénzügyi keret utolsó éves költségvetése. Erről és az EU következő, 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó hosszú távú költségvetéséről párhuzamosan zajlanak majd a tárgyalások a tagállamok és az újonnan megválasztott Európai Parlament között. A 2020-as költségvetési javaslat azon a feltételezésen alapul, hogy az Egyesült Királyság teljes mértékben részt vesz majd a költségvetés végrehajtásában és finanszírozásában, mintha tagállam lenne - közölte a bizottság.