3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A török gazdaság helyzete meglehetősen ingatag, ezen ráadásul sokat gyengített a nyár eleje óta szabadesésben zuhanó líra is. A héten a gyengülés új lendületet vett, ami már túlmutat Ankarán.

Csütörtökön újabb történelmi mélypontra zuhant a török líra árfolyam, miután az Európa és Ázsia határán elhelyezkedő ország diplomatái hiába utaztak Washingtonba, az ottani tárgyalások a hírek szerint nem vezettek eredményre. A líra az esti órákban már 5 százalék feletti gyengülést mutatott a dollárral szemben, ilyen mértékű egynapos esésre 2008 óta nem volt példa. Ráadásul az esés pénteken sem fordult meg, hanem rendületlenül folytatódott.

A közelmúltban az mfor.hu részletesen foglalkozott a török gazdasággal, az akkori írásunkból kiderült, hogy hiába nő látszólag biztatóan a GDP, az nem egy organikus növekedés eredménye, hanem a fokozódó eladósodás révén valósul meg. Nem csak a török állam, hanem a vállalatok és a lakosság kitettsége is egyre magasabb lett az utóbbi időben. A helyzetet nehezíti, hogy a hitelek számottevő része dollár alapú. Ha visszaemlékszünk a 2008 utáni magyarországi helyzetre, akkor nem kell komoly gazdasági ismeret sem, hogy belássuk a gyengülő hazai deviza fenntarthatatlan terhet ró az adósokra. Az utóbbi napokban komolyan megroppanó líra miatt így a szakértők szerint csak idő kérdése, hogy mikor válnak a hiteladósok tömegesen fizetésképtelenné.

A líra gyengülése mögött az is szerepet játszik, hogy Törökország 5 százalék feletti GDP-arányos folyó fizetési mérleg hiánnyal küzd, így rá van kényszerülve a külső források igénybevételére. A megboruló helyzetben viszont vélhetőleg egyre kevesebben hajlandók Ankarát hitelezni, vagy csak sokkal rosszabb kondíciók mellett, ez pedig egy gyorsuló negatív spirált eredményez, amelynek nem tudni, hogy hol lesz a vége.

Az ingatag török helyzet viszont immár túlmutat az ország problémáin. Az esetlegesen bedőlő hitelek ugyanis több európai bankot is nagyon rosszul érinthetnek. A Financial Times két meg nem nevezett forrásra hivatkozva azt írja, hogy az Európai Központi Bank Egységes Felügyeleti Mechanizmusa (SSM) három európai nagybank esetében jelzett extra kockázatot a török líra gyengülése miatt, idézték a lapot az Equilor elemzői. A BBVA, az Unicredit és a BNP Paribas Törökországban folyósított devizahitelei esetében jelentősen megnőtt a nemfizetési kockázat, ugyanakkor a helyzet még nem kritikus. Mindhárom bank és az EKB is cáfolta az értesülést. A hír megjelenését követően jelentősen gyengült az euró árfolyama.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!