2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma megint közzétette az Amerikai Munkaügyi Minisztérium a munkanélküli segélyért folyamodók heti létszámát: újabb 6,6 millió amerikai vesztette el a munkáját.

Ezzel olyan gyorsasággal emelkedett 16 millióra az álláskeresők száma az USA-ban, amilyenre még nem volt példa. A 2008-as pénzügyi válság kirobbanása után két év alatt sem jött össze ennyi munkanélküli - írja a New York Times. (Akkor 15,3 millió munkanélkülit regisztráltak.)

A múlt heti korrigált adatok némi emelkedést mutatnak, így azon a héten 6,648 millió amerikai folyamodott munkanélküli segélyért.

A munkanélküli segélyért folyamodók száma (heti adatok) (Kép: Marketwatch)
A munkanélküli segélyért folyamodók száma (heti adatok) (Kép: Marketwatch)

A munkaügyi jelentés azok után látott napvilágot, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hétfőn közölte: 2300 milliárd dollárt pumpál a gazdaságba, hogy új és korábbi programok kiterjesztésével segítse a cégeket, államokat.

A járvány észveszejtő gyorsasággal terített le régóta működő és újonnan alakult vállalkozásokat, régi és frissen felvett munkásokat taszítva munkanélküliségbe, gyakorlatilag minden iparágban.

Mintha fekete lyukba zuhant volna a teljes gazdaság - fogalmazott Kathy Bostjancic, az Oxford Economics pénzügyi közgazdásza. Sok Wall Street-i elemző szerint eljutottak arra a pontra, hogy az előrejelzések nem többek puszta találgatásoknál: a gazdaság ilyen mértékű szándékos és hirtelen leállására egyszerűen nincs példa, és senki sem tudja, mikor szűnhetnek meg az utazási és kereskedelmi korlátozások.

A jelenlegi adatok alapján számos közgazdász mégis azzal számol, hogy a hónap végéig több mint 20 millión lesznek állás nélkül, ami 15 százalékos munkanélküliséget jelentene, egyesek szerint 20% fölé is mehet, ami az 1930-as évekbeli nagy világválság idején tapasztalt szintet közelítené. Emlékeztetőül: februárban 3,5% volt ez a mutató, köszönhetően a 113 hónapi folyamatos munkaerőpiaci növekedésnek.

A legnagyobb mértékben Kaliforniát sújtják az elbocsátások, itt 2,5 millióan jelentkeztek be segélyért.

A negyedéves gazdasági visszaesés éves alapon 35 százalékos lehet az előző három hónaphoz viszonyítva. Bostjancic szeirint nem kérdés, hogy ez a negyedév borzalmas lesz, csak azt nem tudni, mennyire borzalmas. A heti munkanélküli segélyért folyamodók számát az egyik legjobb mérőeszköznek tekintik a járvány munkaerőpiaci hatását tekintve, noha távolról sem mutatja meg a munkanélküliség valódi mértékét.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!