Tavaly őszi cikkünkben a költségvetési zárszámadásokban található számok alapján megnéztük, hogy 2019 októberében hány betöltetlen háziorvosi praxis volt Magyarországon. Aztán januárban is megvizsgáltuk, hogyan alakult az üres praxisok száma. Most laptársunk tartotta elérkezettnek az időt arra, hogy rápillantson az adatokra.
Míg 2010-ben 176, tavaly októberben 399 darab, 2020 januárjában pedig 404 üres háziorvosi praxis volt, addig
idén októberben már 468.
Érdekesség, hogy ez a szám az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) listája szerint ennyi, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NEAK) adatai szerint már 542 (!). A számok eltérése mögött csak arra tudunk tippelni, hogy az ÁEEK-lista nem tartalmazza esetleg a betöltetlen házi gyermekorvosi praxisokat.
A Háziorvosok Online Szervezete épp a nagyon magas számok miatt idén májusban közzétette honlapján részletes javaslatcsomagját, amivel megállíthatónak látják a helyzet további romlását.
Hogy mit látnak a legjobb megoldásnak? Összevont praxisokat alakítanának ki. A kor követelményeinek megfelelő, praxisközösségi működéshez is infrastruktúrát biztosító központi rendelővel, ahol biztosított a folyamatos orvosi ellátás. A központi rendelő kialakítását követően az összevont praxishoz tartozó kistelepülések rendelőit csak elsősegélynyújtó helyként használnák.
Jelenleg 6505 háziorvosi szolgálat finanszírozására van érvényes szerződése a NEAK-nak. Ugyan a kormány próbálja motiválni az érintetteket, de kevés sikerrel. A 2019-es költségvetési zárszámadás szerint tavaly 1,25 milliárd forint állt rendelkezésre a tartósan üres háziorvosi és fogorvosi körzetek betöltésének, valamint háziorvosi tevékenység végzéséhez szükséges praxisjog vásárlásának támogatására. A pályázat iránt érdeklődök és a nyertes pályázatok jelentős számára tekintettel ehhez még 476 millió forintot irányítottak át más területekről.
A pályázati kiírások értelmében 2019. október 15-éig volt lehetőségük a házi- és fogorvosoknak a pályázatok benyújtására. Az elnyerhető támogatási összeg a háziorvosi és fogorvosi letelepedési pályázat esetében nettó 12-20 millió forint között mozgott, annak függvényében, hogy mennyi ideje betöltetlen a háziorvosi/fogorvosi szolgálat. A háziorvosi praxisjog vásárlási pályázat esetében pedig maximum nettó 4 millió forint volt az elnyerhető támogatás. Összesen 145 pályázat érkezett az év során a NEAK-hoz: 36 háziorvosi és 30 fogorvosi letelepedési, továbbá 79 háziorvosi praxisjog-vásárlási pályázat. A 145 pályázatból 139 kapott nyertes minősítést. A 139 nyertes pályázóból 3 visszalépett, így végül 136 orvossal (108 háziorvossal és 28 fogorvossal) kötöttek támogatási és finanszírozási szerződést.
A 108 szerződött háziorvos közül 76 nő és 32 férfi. Pozitív hír, hogy átlagos életkoruk 41,4 év, míg a jelenlegi átlagos háziorvosi életkor meghaladja az 58 évet.
A nyertesek többsége háziorvostan, vagy csecsemő-gyermekgyógyászat szakvizsgával rendelkezik, de van közöttük belgyógyász, sebész, aneszteziológia-intenzív terápia, illetve kardiológiai szakvizsgával rendelkező orvos is. Bár a rendszerben még nemigen látható az újonnan színre lépett 108 háziorvos, hiszen ebben az évben sem állt meg az üres praxisok számának növekedése.